Web Analytics Made Easy - Statcounter
تهدیدات کسب و کارها

نشست نصر تهران در مورد تهدید کسب‌و‌کارها از سوی برخی مدیران نهادهای صنفی

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران چهارشنبه شب، 12 آبان ماه نشستی مجازی در اتاق تهران در کلاب‌هاوس با عنوان «تهدید به پلمب کسب‌و‌کارها توسط برخی افراد در نهادهای صنفی» برگزار کرد و ضمن هم اندیشی در مورد این موضوع، راه‌حل‌های قانونی مقابله با این مسئله را مورد ارزیابی قرار داد.

این نشست با حضور اعضای هیأت مدیره‌ی سازمان نصر تهران، رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران، جمعی از حقوق‌دانان بخش دولتی و خصوصی، چهره‌های مؤثر و قدیمی صنف رایانه و جمعی از اعضایی که طی هفته‌های اخیر اخطار پلمب دریافت کرده‌اند برگزار شد.

در طی این نشست، آقای رضا قربانی عضو هیأت مدیره‌ی نصر تهران و رئیس کمیسیون فین‌تک به عنوان مدیر جلسه گفت: با وجود این که قرار است در سازمان این موضوع را به طور جدی پیگیری کنیم، اما به هیچ وجه به دنبال جوسازی نیستیم.

وی با اشاره به ارسال اخطاریه‌ی اتحادیه فناوران رایانه شهر تهران برای برخی از شرکت های مطرح حوزه ی فناوری از جمله آسیاتک و رمیس و … بیان کرد: اگر این تهدیدها از سوی رگولاتور یا نهادهای دولتی صورت می‌گرفت و درخواست نابجایی بود، در فضای صنفی در برابر آن ایستادگی می‌کردیم اما متأسفم که چنین تهدیدهایی از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود.

قربانی در ادامه افزود: انتظار بر این است که حتی در فضاهای دولتی هم مجوززدایی رخ دهد و روند کسب و کارها تسهیل شود. با این حال گای برخی از نهادهای صنفی مشکلاتی را برای اعضا به وجود می‌آورند.

عضو هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران تأکید کرد: به اعتقاد ما عضویت و عدم عضویت در نهادهای صنفی حق همه افراد است. قانون هیچ فردی را ملزم نمی کند تا عصو یک نهاد صنفی شود.

وی با ابراز امیدواری برای رفع این مسئله گفت: البته بحث مهم‌تر و کلان‌تری را نیز باید دنبال کنیم. این که رگولاتوری در فناوری را قرار است به صورت سنتی، یا با شیوه‌های جدیدتری مانند نهادهای خودتنظیم‌گر و یا به صورت ترکیبی پیش ببریم؟

در شرایط اقتصادی فعلی، تهدید کسب‌وکارها خطرناک است

در ادامه آقای حسین اسلامی، رییس سازمان نصر تهران در این باره اظهار داشت: «در آینده باید به این سمت برویم که حوزه فعالیت کسب‌وکارها بر اساس آنچه که خود اظهار می‌کنند، به رسمیت شناخته شود؛ ولی فعلا ما در این سطح از مقررات گذاری نیستیم و ناچار به اخذ برخی از مجوزها هستیم.»

وی افزود: «یکی از موضوعات روبه‌جلو در این زمینه در کشور، ایجاد تشکل‌های صنفی بوده است که به نظم بخشی فعالیت‌ها می‌پردازند و معمولا ترکیبی از متولی‌گری بخش خصوصی و به رسمیت شناختن آن از سوی دولت بودند. اما گاهی می‌بینم که این فرایند برعکس می‌شود و تشکل‌ها صرفا عامل دولت یا یک نهاد حاکمیتی می‌شوند و صرفا باید پاسخگوی مراجع دولتی باشند و اهداف آنها را دنبال کنند.»

او در پاسخ به این سوال که در ایران آینده به ویژه در حوزه‌ی فاوا چطور باید از کسب و کارها حمایت کنیم، گفت: در شرایطی فعلی کشور با توجه به شیوع کرونا و وضعیت سرد اقتصادی، آسیب و تهدید کسب و کارها با هدف عضویت در اتحادیه‌ها، آن هم مبتنی بر رقابت ناسالم، اتفاق نامبارک و خطرناکی است و اگر این موضوعات حل نشوند، تشکیل این تشکل‌ها زیر علامت سوال بزرگی خواهد رفت.

اتحادیه به‌دنبال قدرت‌نمایی است

آیدین عدالت، عضو هیات مدیره نصر تهران، در ادامه این نشست عنوان کرد: در تمام دنیا سازمان‌های مردم‌نهاد به صورت داوطلبانه شکل می‌گیرند. در ایران نیز چندیدن کانال برای شکل‌گیری این مجموعه‌ها وجود دارند.

او با اشاره به قوانین موجود ادامه داد: از دو طریق می‌توانیم به موضوع بپردازیم؛ یکی قانون نظام صنفی و دوم، قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای به عنوان قانون بالادستی تشکیل نظام‌ صنفی رایانه‌ای.

عدالت افزود: قانون نظام صنفی به شفافیت، افراد صنفی را که دارای قانون خاص هستند، از دریافت مجوز از اتحادیه‌ها معاف کرده است و در حوزه‌ی آی‌تی هم به دلیل وجود قانون نظام صنفی رایانه‌ای، باید همین رویکرد در پیش گرفته شود. گرچه من نیز معتقدم که باید به سمت مجوزهای پس از شروع فعالیت پیش رویم.

او همچنین گفت: در دوره‌ی ششم هیات مدیره‌ی نصر تهران، با وجود اینکه سازمان دست دوستی به سمت اتحادیه دراز کرده بود، همچنان شاهد برخورد قهری از سوی اتحادیه حتی با برخی از اعضای مطرح سازمان و صنف هستیم که شبیه نوعی وزن‌کشی و قدرت‌نمایی است.

رامتین نورمحمد