Web Analytics Made Easy - Statcounter

برزیل شبکه‌های اجتماعی را تحت نظارت و رگولاتوری قرار خواهد داد

در پی اختلافات شبکه اجتماعی ایکس با قوه قضائیه برزیل، دادستان کل برزیل خواستار تنظیم‌گری فوری شبکه‌های اجتماعی شد
شبکه های اجتماعی برزیل

دادستان کل برزیل، پس از تهدید ایلان ماسک به عدم اطاعت از حکم دادگاه مبنی بر ممنوعیت برخی حساب‌ها و پس از آن که وی خواستار «استعفا یا استیضاح» قاضی دادگاه عالی شد، خواستار «تنظیم‌گری فوری» تمامی شبکه‌های اجتماعی شده است.

خورخه مسیاس می‌گوید: «تنظیم شبکه‌های اجتماعی ضروری است. ما نمی‌توانیم در جامعه‌ای زندگی کنیم که در آن میلیاردرهای خارجی، کنترل جامعه ما را در اختیار داشته باشند و قوانین را نقض کنند، دستورات دادگاه را رعایت نکنند و مقامات ما را تهدید کنند.»

این اظهارات پس از آن منتشر شد که تیم امور بین‌الملل شبکه اجتماعی ایکس نوشت:«براساس تصمیمات دادگاه مجبور به مسدود کردن برخی حساب‌های محبوب در برزیل شده‌ایم! ما نمی‌دانیم که این دستورات به چه دلایلی صادر شده است و از گفتن این که کدام دادگاه یا قاضی این دستور را صادر کرده است یا به چه دلایلی منع شده‌ایم.»

حساب‌های مسدود شده احتمالاً به جنبش‌های راست افراطی برزیل مرتبط هستند که در ایکس و دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، از جمله تلگرام، فضای مناسبی برای عرض اندام پیدا کرده‌اند.

ایلان ماسک می‌گوید که احکام دادگاه از سوی الکساندر دی مورائس، قاضی دیوان عالی صادر شده است که به ادعای او از مدافعان سرکوب محتوای آنلاین بوده است.

ایلان ماسک ، مالک میلیاردر ایکس، روز یکشنبه اعلام کرد که همه چیزهایی را که قاضی دی‌مورائس خواسته است و اینکه چگونه این درخواست‌ها قوانین برزیل را نقض می‌کنند، منتشر می‌کند.

او خواستار «استعفا یا استیضاح مورائس» شد و مدعی شد که این قاضی به طور مکرر به قانون اساسی و مردم برزیل خیانت کرده است.

ایلان ماسک که خود را طرفدار آزادی بیان مطلق معرفی می‌کند، توییتر را در اواخر سال 2022 خریداری کرد و به سرعت سیاست‌های تعدیل محتوای آن را کاهش داد و چندین حساب که قبلاً مسدود شده بودند را بازگرداند. برخی از جناح راست از این حرکت استقبال کردند، اما منتقدان از جمله گروه‌های حقوق مدنی استدلال کرده‌اند که این پلتفرم اکنون به اندازه کافی سخنان نفرت‌انگیز و محتوای افراطی را کنترل نمی‌کند.

آخرین اظهارات ایلان ماسک بازتاب صحبت‌های جریان راست افراطی برزیل است که مدت‌هاست دی مورائس و دادگاه عالی برزیل را به سانسور و اجرای دیکتاتوری قضایی متهم کرده‌اند.

اورلاندو سیلوا، یک قانونگذار همسو با دولت، گفت که ایلان ماسک به قوه قضاییه برزیل بی‌احترامی کرده است و قانونی را پیشنهاد کرد که مسئولیت‌های این پلتفرم‌های دیجیتال را تعیین کند.

البته مسئله درگیری ایکس و شبکه‌های اجتماعی به برزیل ختم نمی‌شود. این پلفترم و سایر رسانه‌های اجتماعی با فشار زیادی برای پیروی از قوانین جدید در کشورهایی مانند هند و ترکیه مواجه شده‌اند که می‌تواند آن‌ها را ملزم به حذف محتوا کند که در صورت عدم تبعیت ممکن است با ممنوعیت، جریمه یا زندانی شدن کارکنان مواجه شوند.

با وجود اینکه ماسک مرتباً از آرمان‌های آزادی بیان خود صحبت می‌کند، قبلاً به دلیل عمل کردن به درخواست‌های دولت‌های مختلف مورد انتقاد منتقدان قرار گرفته بود. با این حال، اخیراً ایکس تصمیم گرفته است در مورد درخواست‌هایی که دریافت می‌کند، به صورت عمومی منتشر کند.