Web Analytics Made Easy - Statcounter
ربات شیائومی سایبروان (Cyberone)

ربات انسان‌نمای شیائومی با نام سایبروان رونمایی شد

شیائومی با رونمایی از نمونه اولیه ربات ‌انسان‌نما در یک رویداد زنده، تسلا را در ساخت ربات انسان‌نما شکست داد. ربات شیائومی سایبروان 177 سانتی متر قد، 52 کیلوگرم وزن دارد. پس از یک پیاده‌روی کوتاه تا وسط صحنه، سایبروان قبل از اینکه مودبانه سلفی با خالق خود را بپذیرد، به مدیرعامل لی جون یک گل هدیه داد. سپس ربات توانست بدون مشکل قدم‌زنان از صحنه خارج شود.

ربات سایبروان در حال گل دادن به مدیرعامل شیائومی

مشخصات ربات شیائومی سایبروان

سایبروان دومین محصولی است که از سال گذشته تاکنون بعد از ربات سایبرداگ از آگوست 2021 از آزمایشگاه رباتیک شیائومی خارج می‌شود.

ربات شیائومی سایبرداگ - Xiaomi Cyberdog robot
ربات شیائومی سایبرداگ

این دستگاه انسان‌نما دارای چهره‌‌ای به شکل یک پنل OLED منحنی است، می‌تواند جهان را به صورت 3 بعدی ببیند و با دو میکروفون صدای آن را بشنود.

شناسایی 85 نوع صداهای محیطی و 45 طبقه‌بندی از احساسات انسانی.

بدنه آن در مجموع دارای 21 درجه آزادی متشکل از 13 مفصل است که هر درجه آزادی می‌تواند در 0/5 میلی ثانیه پاسخ دهد.

محرک‌های اندام فوقانی آن دارای گشتاور خروجی تا 30 نیوتن متر هستند و می توانند با دقت تا 1 نیوتن متر برای لمس ملایم کار کنند.

در پایین، نیز پاهای ربات توسط محرک‌هایی با حداکثر گشتاور لحظه‌ای تا 300 نیوتن متر نیرو می‌گیرند. البته، ربات سایبروان به وضوح به اندازه ربات اطلس بوستون داینامیک زیرک و چابک نیست.

قیمت ربات شیائومی سایبروان

علیرغم نمایش زنده غافلگیرکننده، لی گفت که در حال حاضر، قیمت هر سایبروان چیزی در محدوده 600,000 تا 700,000 یوان (حدود 89,100 تا 104,000 دلار) خواهد بود، بنابراین اگر شرکت آن را برای تولید انبوه مناسب تشخیص دهد، مدتی طول می‌کشد. تا آن زمان، شیائومی به اضافه کردن قابلیت‌های جدید به اولین ربات انسان‌نما خود ادامه خواهد داد.

ربات شیائومی سایبروان

مدیر اجرایی افزود: «با هوش مصنوعی در هسته خود و یک قاب انسان‌نمای کامل به عنوان ظاهر آن، این کاوش در مورد احتمالات اکوسیستم فناوری آینده شیائومی و یک پیشرفت جدید برای این شرکت است.» جالب است که ببینیم ایلان ماسک چگونه به رقیب خودش واکنش نشان می‌دهد، اگرچه به نظر می‌رسد این روزها با مسئله توئیتر حواسش پرت شده است.