Web Analytics Made Easy - Statcounter

ویندوز 11 اکنون از USB4 با سرعت 80 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند

USB4 80Gbps - یو اس بی ۴ نسخه ۲ با سرعت ۸۰ گیگابیت بر ثانیه

بیش از یک سال پیش، USB Promoter Group مشخصات ورژن سریعتر USB4 را معرفی کرد که تا 80 گیگابیت بر ثانیه و دو برابر نسخه قبلی آن سرعت دارد.

اگرچه دستگاه‌هایی که از استاندارد جدید USB4 استفاده می‌کنند هنوز در دنیا رواج پیدا نکرده‌اند، اما روز به روز بیشتر می‌شوند. به همین دلیل، ویندوز به تازگی شروع به پشتیبانی از استاندارد جدید کرده است.

استاندارد USB4 2.0 می‌تواند تا دو برابر USB4 1.0 سرعت داشته باشد

مشخصات USB4 2.0 در اواخر سال 2022 نهایی شد، اما پس از گذشت بیش از یک سال هنوز محصولاتی که از این استاندارد و سرعت 80 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند بسیار محدود هستند و ورژن یک USB4 که می‌تواند به 40 گیگابیت در ثانیه برسد، همچنان به عنوان یک استاندارد پیشرو در نظر گرفته می‌شود و محصولات سازگار با آن وارد بازار شده‌اند.

تابستان گذشته، MSI از افزونه USB4 40 گیگابیت بر ثانیه پرده‌برداری کرد و برخی از اولین ایستگاه های اتصال USB4 پیشرفته ظاهر شدند. اواخر سال گذشته، Adata اولین SSD اکسترنال USB4 صنعت را با سرعت نوشتن 3800 مگابایت بر ثانیه معرفی کرد که به کولینگ مجهز است.

احتمالاً USB4 2.0 و تاندربولت 5 به زودی در دستگاه‌ها ظاهر شوند

به‌روزرسانی ویندوز نشان می‌دهد احتمالاً امسال دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال ۸۰ گیگابیت بر ثانیه را دارند به طور گسترده روانه بازار شوند. برخی شرایط سخت افزار USB4 نسخه 2.0 را قادر می‌سازد تا داده ها را با سرعت 120 گیگابیت بر ثانیه در یک جهت و 40 گیگابیت بر ثانیه در جهت دیگر انتقال دهد. اینتل قصد دارد از سه ماهه دوم سال 2024 به توسعه دهندگان اجازه دهد تا با تاندربولت 5 (یک استاندارد با قابلیت های مشابه) کار کنند، بنابراین دستگاه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند نیز ممکن است اواخر امسال ظاهر شوند.

USB4 2.0 تنها پروتکل اتصال جدیدی نیست که ویندوز برای آن آماده می‌شود. ویندوز 11 نسخه اینسایدر اخیراً پشتیبانی از Wi-Fi 7 را دریافت کرده است که با استفاده از طیف گسترده‌تری از باندهای سیگنال، امکان اتصال تا چهار برابر سریع‌تر از Wi-Fi 6 را فراهم می‌کند. استاندارد Wi-Fi 7 در ماه ژانویه نهایی شد و دستگاه‌های دارای این گواهی احتمالاً در سال‌های آینده ظهور خواهند کرد.

یکپارچگی اندروید و ویندوز 11 افزایش می‌یابد

مایکروسافت علاوه بر اضافه کردن استاندارد‌های جدید، یکپارچه سازی ویندوز و اندروید را هم همچنان افزایش می‌دهد. کاربران ویندوز اینسایدر اخیراً توانایی استفاده از دستگاه‌های اندرویدی به عنوان وب‌کم را دریافت کرده‌اند که از سیستم Continuity اپل تقلید می‌کنند.

همچنین به‌‌روزرسانی جدید ویندوز، ابزار Snipping را قادر می‌سازد تا جدیدترین عکس‌های گرفته شده در گوشی اندرویدی متصل به کامپیوتر را ویرایش کند. با اجازه دادن به رایانه شخصی برای دسترسی به دستگاه اندروید در بخش Linked Devices کاربران می‌توانند هنگامی که گوشی عکس یا اسکرین شات جدیدی می‌گیرد، آن را در ویندوز دریافت کنند.