Web Analytics Made Easy - Statcounter
قطع اینترنت امروز

قطعی گسترده اینترنت در تهران

بنابر گزارش کاربران در شبکه‌های اجتماعی، اینترنت ثابت و همراه در نقاط بسیاری، به خصوص اداره‌ها و شرکت‌ها در تهران کند و قطع شده است.

طی روزهای اخیر، کیفیت و پهنای باند اینترنت با معضلات فراوانی روبه‌رو شده است. اخیراً اینترنت همراه در برخی نقاط با قطعی مواجه شده، اما امروز قطعی اینترنت به مخابرات نیز کشیده شده است.

تاکنون مسئولان و اپراتورها دلایل قانع‌کننده‌ای برای کند و قطعی گسترده اینترنت نیاورده‌اند، این در حالی است که وزارت ارتباطات وعده داده بود با افزایش قیمت و تعرفه اینترنت، سرعت و کیفیت آن افزایش می‌یابد.

هنوز توضیح خاصی در مورد زمان رفع این مشکل ارائه نشده است، اما به نظر می‌آید اختلال در حال گسترش است و در مناطقی از کرج هم دیده می‌شود.

علت قطعی اینترنت امروز چیست؟

به گفته تجارت‌نیوز یک منبع آگاه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره این قطعی اعلام کرده است:«مشکل برق در شرکت ارتباطات زیرساخت (ساختمان LCT) منجر به قطعی اینترنت شده است.»

یکی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات نیز در توییتر درباره علت قطعی اینترنت توضیح داد:«امروز چندمین بار است که در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمون LCT باعث می‌شود، شبکه کشور تحت تاثیر قرار بگیرد. تجهیزات اصلی اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات دسترسی و دیتاسنتر در این مرکز قرار دارد و به نوعی قلب اینترنت کشور است.»

او ادامه می‌دهد:«اختلال برق در سالن کولوکیشن رخ داده‌ است. در حال حاضر دسترسی به برخی از تجهیزات میسر نیست. تجهیزاتی که در این سالن قرار دارند، برقرارکننده ارتباطات اکثر سرویس‌دهنده‌ها با هم هستند. به عنوان اگر شما اینترنت شاتل داشته باشید و بخواهید آپارات را که در شرکت آسیاتک نگهداری می‌شود ببینید، ارتباط شما در این سالن برقرار می‌شود.

البته این روند برای تمام سرویس‌دهنده‌ها صدق نمی‌کند. ولی اکثر سرویس دهنده‌های خدمات ثابت (ADSL و P2P) در همین سالن هستند.

این کارشناس می‌گوید:« ممکن است برق وصل شود ولی تجهیزات همچنان از کار افتاده باشد. این روند زمان رفع مشکل رو بیشتر میکند، چون نیازمند کار فیزیکی و تغییر در تجهیزات است. یکی از دلایلی که طراحی دیتاسنترها به‌صورتی هست که اختلال برق در آن‌ها به حداقل برسد، همین مسائل هستند.»

نگرانی کاربران برای اجرای پنهانی طرح صیانت

علیرغم افزایش تعرفه، اینترنت با قطعی‌های متعدد، کندی سرعت و محدودیت‌های جدید منجر به ناراحتی‌های فراوانی برای کاربران شد. آمارهای جهانی طی یک ماه اخیر نزول رتبه ایران در سرعت اینترنت را نشان می‌دهند.

هنوز مشخص نشده که آیا قطعی گسترده اینترنت تنها مربوط به تهران و اطراف است یا سایر شهرهای ایران هم اینترنت ندارند؟

لازم به ذکر است که اینترنت در بسیاری از نقاط کاملاً قطع شده است. در برخی از نقاط کاربران تنها به اینترنت تلفن همراه دسترسی دارند و در برخی دیگر از نقاط هم اینترنت مرتب قطع و وصل می‌شود.

نگرانی عمده‌ای که کاربران در شبکه‌های مجازی عنوان می‌کنند، این است که مبادا این قطعی‌ها به خاطر اجرای طرح صیانت باشد.