Web Analytics Made Easy - Statcounter
چه زمانی نباید از رایانش لبه استفاده کرد؟

چه زمانی نباید از رایانش لبه استفاده کرد؟

شرکت‌های بزرگی مانند جنرال الکتریک، زیمنس و روبرت بوش از فناوری رایانش لبه‌ای (Edge Computing) برای بهینه سازی تولید استفاده می‌کنند. تولید، مصرف کننده بزرگی از رویکردها و فناوری‌های روز است.

به طور معمول، این سیستم‌های لبه توسط سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) تغذیه می‌شوند که تولید داده‌ها را در منبع داده تجزیه می‌کنند. این امر آنها را قادر می‌سازد تا تصمیمات آنی را اتخاذ کنند، مانند تنظیم سیستم‌های خنک کننده در یک کارخانه، به طوری که روبات‌های جوشکاری بتوانند جوشکاری دقیق تری انجام دهند.

اگرچه ارزش رایانش لبه در این نقطه به خوبی درک شده است، اما هنوز از آن برای حل مشکلات در مواردی که مورد نیاز نیست استفاده می‌شود. ما بر آنیم تا اطمینان حاصل کنیم که هر فناوری که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، هنوز یک انتخاب خوب است.

بنابراین، چه زمانی لبه مناسب است و چه زمانی مناسب نیست؟ این واقعاً چیزی است که شما می‌توانید تعیین کنید، اما می‌توان به راهنمایی کلی یکی از اساتید مبحث رایانش استفاده کرد.

دیوید لینتیکوم در این باره می‌گوید:«اولین اشتباه بزرگی که من مشاهده می‌کنم، استفاده از رایانش لبه به دلیل تمایل به کنترل بیش از نیاز است. اگر به زمانی که ابرهای خصوصی محبوب بودند فکر کنید، آنها حالت مطلوب نهایی کسانی بودند که دست از کنترل فیزیکی ارائه دهندگان ابر عمومی برداشته بودند.

به نظر می‌رسد همین اتفاق هم اکنون در حال رخ دادن است. برخی از آنها از رایانش لبه ای به دلایل کنترلی استفاده می‌کنند تا اکثر داده‌ها محلی و خارج از ابر عمومی نگه داشته شوند. همچنین نزدیک نگه داشتن منبع داده برای پردازش برای کارآیی، که هدف اصلی است.

واقعیت این است که رایانش لبه ارزان نیست. در بیشتر موارد، شما نیاز به خرید، نگهداری و تعمیر سخت افزار و نرم افزار خود دارید (لبه). این عدد را بر تعداد سیستم‌های لبه ضرب کنید و صورتحساب رایانش لبه احتمالاً بسیار بیشتر از سیستم‌های بدون لبه است.

امنیت دومین نگرانی است. ایمن سازی داده‌ها در ابر عمومی آسان تر و ارزان تر از اکثر سیستم‌های مبتنی بر لبه است. هرچه محاسبات پیشرفته تری داشته باشید، داده‌های بیشتری توزیع می‌شود و ایمن سازی صحیح دشوار و پرهزینه تر می‌شود. به طور معمول این به معنای خطر بیشتر نفوذ است.

بسیاری خطرات امنیتی اضافی را به دلیل مجاورت فیزیکی داده‌ها توجیه کردند. منظورم این است که اگر بتوانم دستگاه ذخیره سازی را ببینم و لمس کنم، ایمن است، درست است؟ این روش کارساز نیست ؛ بیشترین تخلفات بزرگ در سال گذشته مربوط به سیستم‌هایی بوده است که صاحبان آنها در کنار آنها بوده اند.

من نمی‌گویم شما باید بیش از حد محتاط باشید. فقط لازم است هر فناوری جدیدی را با چشم باز و یک دید عینی از ارزش و هدف فناوری ارزیابی کنید. لبه آخرین چالش ما است.»