Web Analytics Made Easy - Statcounter
Data center right size

اهمیت تعیین اندازه مناسب برای مرکز داده

چگونه یک سازمان، اندازه و تراکم مناسب را برای مراکز داده خود تعیین می‌کند؟
چگونه یک سازمان، اندازه و تراکم مناسب را برای مراکز داده خود تعیین می‌کند؟

از آنجایی که فناوری‌های یکپارچه‌سازی سرور مانند مجازی‌سازی و پردازنده‌های پیشرفته‌تر به رشد خود ادامه می‌دهند، بسیاری از سازمان‌ها از اندازه‌گیری مقیاس فیزیکی مراکز داده دور شده و به اندازه‌گیری بر اساس تراکم متمایل شده‌اند. تراکم تعیین می‌کند که مرکز داده شما چقدر انرژی مصرف می‌کند. شما می‌توانید تراکم مرکز داده خود را با دانستن فضای پردازشی و حداکثر توان تعیین کنید.

اما علاوه بر تراکم، همچنان باید به اندازه فیزیکی مرکز داده خود توجه داشته باشید، حتی اگر همین متراژ کنونی شما بتواند تعداد زیادی سرور و استوریج را در خود جای دهد. فضای فیزیکی در آرایش و چیدمان رک‌ها نقش دارد و می‌تواند به میزان قابل توجهی به موضوع تراکم و تخمین ظرفیت مرکز داده کمک کند.

اندازه مناسب برای مرکز داده شما چقدر است؟

اندازه و متراژ مرکز داده شما به اندازه سازمان و منابع آن بستگی دارد. برای تعیین اندازه و تراکم مناسب مرکز داده خود، ابتدا فناوری موجود و بودجه خود را لحاظ کنید.

علاوه بر بحث بودجه، عوامل دیگری نیز می‌توانند بر اندازه موردنیاز مرکز داده شما تأثیر بگذارند، از پیکربندی سرور گرفته تا معماری شبکه و حتی سن سخت افزار شما.

به عنوان مثال، اگر هنوز هم از فناوری‌های قدیمی استفاده می‌کنید، یک مرکز داده کوچک‌تر با معماری شبکه و سرور سنتی‌تر را در نظر بگیرید. با این کار هنگامی که نیاز به ارتقای مرکز داده داشته باشید، می‌توانید با ادغام سرورهای خود و به کارگیری فناوری‌های جدیدتر و کم حجم‌تر، تراکم خود را افزایش دهید. این امر به شما این امکان می‌دهد تا با ظرفیت پردازشی بیش‌تر، همان مقیاس فیزیکی را حفظ کنید.

یک دیتاسنتر کوچک

مرکز داده کوچک مناسب‌تر است یا بزرگ؟

توجه داشته باشید که نه مراکز داده بزرگ از کوچک کارآمدتر هستند و نه بالعکس. اولویت شما در طراحی، باید کارایی (efficiency) باشد.

البته برای سازمان‌های بزرگ، مراکز داده بزرگ‌تر دارای چندین مزیت هستند. به عنوان مثال، در مراکز داده بزرگتر، می‌توانید ابزارهای مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM) را برای نظارت و مدیریت امکانات خود پیاده‌سازی کنید. DCIM به معنای گنجاندن دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای اضافی در مرکز داده است که به معنای افزایش حجم کار برای کارکنان است. از این رو به کارگیری DCIM برای مراکز داده بزرگتر که منابع لازم برای پیاده‌سازی آن را دارند و امکان سرمایه‌گذاری بهتر وجود دارد، مناسب است.

برای مراکز داده کوچکتر، به کارگیری مجازی‌سازی می‌تواند کارایی را افزایش دهد. مجازی‌سازی نیاز به فضا، توان الکتریکی و سرمایش را کاهش می‌دهد و مهاجرت بار کاری، حفاظت از داده‌ها و سایر مسئولیت‌های سرور را ساده می‌کند.

اهمیت اندازه مرکز داده در توان و UPS

اندازه مرکز داده شما میزان مصرف انرژی آن را تعیین می‌کند. شما می‌توانید اندازه منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) خود را با اندازه‌گیری چند شاخص حساب کنید.

Some EATON UPS

برای محاسبه توان مورد نیاز مرکز داده خود، از فرمول «ولتاژ × جریان × ضریب توان» استفاده کنید، که در آن ضریب توان، «نسبت توان موجود و قابل استفاده به کل توان عرضه» شده است. هنگامی که برق موردنیاز خود را تعیین کردید، برنامه‌ریزی کنید که یو پی اس خود را تقریباً با 80 درصد ظرفیت برق خود راه‌اندازی کنید و ظرفیت برق از بار کاری بیشتر باشد. به عنوان مثال، اگر بار برنامه‌ریزی شده 80 کیلووات دارید، باید از سیستم 112.5 کیلووات با ضریب توان 0.9 استفاده کنید تا در صورتی که گهگاه به برق بیشتری نیاز داشتید، به مشکل نخورید.

تأثیر اندازه مرکز داده در آرایش رک‌ها

چیدمان مناسب رک و اندازه مرکز داده به صورت متقابل بر یکدیگر تأثیر دارند. ابتدا اندازه رک‌های خود و همچنین اندازه فضای خود را در نظر بگیرید. هنگام برنامه ریزی برای استفاده از فضا باید ارتفاع و عمق رک‌ها را نیز لحاظ کنید.

ابعاد رک می‌تواند از فروشنده‌ای به فروشنده دیگر متفاوت باشد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که عرض، ارتفاع و عمق رک‌های سرور خود را دقیقاً می‌دانید و می‌دانید که چگونه این رک‌ها را در پلان خود جای دهید. حتی استفاده از رک‌های کمی بزرگ‌تر نیز می‌تواند جریان هوا را مختل کند، به خصوص اگر طراحی مرکز داده با پیکربندی دقیق و خاص صورت گرفته باشد (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رک‌ها به مقاله «نکات مهم در انتخاب و چیدمان رک‌ها» مراجعه کنید).

رک در سایزهای مختلف