Web Analytics Made Easy - Statcounter
نشست خبری دی ماه سازمان نصر تهران

رئیس هیئت مدیره نصر تهران: پیگیر منافع اعضای صنف هستیم

گزارش نشست خبری دی ماه نصر تهران؛ موضوعات تمهیدات ورزشی، مکاتبه با تأمین اجتماعی و نقش بخش خصوصی در شبکه ملی اطلاعات از سوی دبیر و اعضای هیئت مدیره مطرح شد.
گزارش نشست خبری دی ماه نصر تهران؛ موضوعات تمهیدات ورزشی، مکاتبه با تأمین اجتماعی و نقش بخش خصوصی در شبکه ملی اطلاعات از سوی دبیر و اعضای هیئت مدیره مطرح شد.

نشست خبری دی ماه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران صبح روز یکشنبه 26 دی، در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد. در این نشست رییس هیئت مدیره، دبیر و برخی از اعضای هیئت مدیره به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند. همچنین در رابطه با موضوعاتی از قبیل رویداد الکامپ و مسائلی چون طرح صیانت از فضای مجازی، اجباری شدن اینماد، مشکلات فعالیت قانونی ماینرهای ارز دیجیتال و … توضیحاتی ارائه شد.

حسین اسلامی: پیگیر منافع اعضای سازمان نصر تهران هستیم

رئیس هیأت مدیره، در این نشست به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی سازمان اشاره کرد: یکی از مسائلی که اخیراً در نصر تهران دنبال شد، حل مشکل سقف و سابقه واردات اپراتورها و بانک‌های خصوصی با همکاری وزارت صمت بود. این شاهد مثالی است که سازمان نصر تهران تلاش می‌کند فارغ از ارتباطاتی که همواره با وزارت ارتباطات داشته، با سایر دستگاه‌ها هم وارد تعامل شده و پیگیر منافع اعضای صنف باشد.»

آقای اسلامی در ادامه در مورد تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال توضیح داد: رئیس این کارگروه وزیر ارتباطات و دبیر آن وزیر اقتصاد و عضو آن بانک مرکزی است و تاکید کرد که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران آمادگی هرگونه همکاری با این کارگروه را دارد.

موضوع دیگری که اسلامی در نشست خبری صبح امروز به آن اشاره کرد، نامه‌نگاری‌های متعدد در ماه اخیر بوده است. او تاکید کرد در راستای اهداف اعضای صنف، به صورت مداوم مسائل، دغدغه‌ها و مشکلات و … توسط دبیرخانه پیگیری می‌شود.

وی در ادامه افزود: فکر می‌کنم با تشکیل ۲۰ کمیسیون تخصصی، اثبات کردیم که آغوش هیات مدیره ششم برای شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات باز است.

تمهیدات ورزشی برای اعضای سازمان

علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با اشاره به شانزدهمین دوره‌ی مسابقات فوتسال جام انفورماتیک گفت: ۱۵ دوره مسابقات فوتسال جام انفورماتیک برگزار شده بود که شیوع کرونا در روند آن وقفه‌ای ایجاد کرد. بعد از این وقفه، دوباره فراخوانی دادیم که منجر به حضور ۳۶ تیم شد و مسابقات میان آن‌ها از ۲۶ آذر ماه شروع شد. اگر دچار اختلالی در برنامه‌ریزی‌ها نشویم، هفتم بهمن ماه می‌توانیم مسابقات فینال را برگزار کنیم.

حسین اسلامی نیز در این باره تاکید کرد: اصرار داریم در حوزه فاوا، تمهیدات لازم برای همکاران خانم را بیاندیشیم تا آن‌ها هم بتوانند مانند آقایان فرصت ورزش کردن داشته باشند.

مکاتبات نصر تهران با تأمین اجتماعی

آقای کشاورز در ادامه نشست در مورد مسئله حق بیمه قراردادهای خرید لایسنس و تجهیزات سخت‌افزاری توضیحاتی ارائه داد: در مدت اخیر در رابطه با عدم مشمولیت قراردادهای خرید لایسنس از حق بیمه، نامه‌ای توسط نصر تهران تدوین شده و توسط نصر کشور به سازمان تامین اجتماعی زده شد. پیش‌تر، برخی از شعب سازمان تامین اجتماعی، قراردادهایی را که موضوع آن‏ها به صورت مشخص فروش تجهیزات سخت‏‌افزاری یا نرم‏‌افزاری یا لایسنس است، مشمول حق بیمه کرده بودند، در حالی که این نوع قراردادها مشمول حق بیمه نیست. حتی در مواردی شاهد برخورد سلیقه‌ای بودیم، که در این زمینه پیگیری‌های لازم انجام شده است.

دبیر سازمان همچنین به موضوع «تعرفه پایه خدمات انفورماتیک» و بررسی آن در ماه گذشته اشاره کرد: به همت نصر تهران و حمایت نصر کشور، توانستیم برای نرخ پایه خدمات انفورماتیک برای سال ۱۴۰۰ به جمع‌بندی برسیم. همچنین بنا داریم تعرفه‌های پایه را به همه بخش‌ها ابلاغ کنیم.

موضوع توسعه صادرات به سوریه

نکته دیگری که در نشست خبری روز یکشنبه توسط کشاورز مطرح شد، برگزاری جلسه با سازمان فناوری اطلاعات بود. او در توضیح این اتفاق گفت: موضوع جلسه صادرات به کشور سوریه بود که توسط رسته سخت‌افزار پیگیری می‌شود. در این باره نشست خوبی برگزار شد و راهکارهای افزایش تجارت و صادرات به کشور سوریه بررسی شد و نتایج خوبی برای شرکت‌های فعال در حوزه صادرات برای صنف رقم خورد.

او همچنین در پایان سخنان خود گفت: برای نخستین بار جلسه‌ای با هیئت عالی نظارت برگزار شد که موضوع آن ارتباط بین صنف فناوران رایانه تهران و سازمان نصر تهران بود که این اتفاق، اتفاق بسیار مبارکی است.

شبکه ملی اطلاعات باید از سوی بخش خصوصی تکمیل شود

آیدین عدالت عضو هیئت مدیره و رئیس سخت‌افزار و ارتباطات هم به مدل اقتصادی و بومی‌سازی شبکه ملی اطلاعات توسط بخش خصوصی اشاره کرد: در ماه گذشته تعامل موثری با وزارت ارتباطات داشتیم. وزیر ارتباطات، تاکید بر کسب سهم ۱۰ درصدی آی‌سی‌تی از تولید ناخالص داخلی کل کشور دارد. همچنین وزیر ارتباطات جدید تمایل به فراهم کردن دسترسی به اینترنت برای مصارف خانگی با سرعت ۲۰ مگابایت و فراهم کردن دسترسی با سرعت بین ۵۰ تا ۱۰۰ مگابایت برای مصارف تجاری دارد که کلیات این برنامه‌ها در معاونت‌های مربوطه تایید شده و در مرحله تدوین جزئیات قرار داریم.

او افزود: با سه معاونت سازمان فناوری اطلاعات، معاونت سازمان تنظیم مقررات رادیویی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی جلساتی برگزار کردیم. یک موضوع اصلی مورد پیگیری قرار گرفت و آن این بود که تکمیل شبکه ملی اطلاعات و داخلی سازی زیرساخت‌ها، تجهیزات، خدمات پشتیبانی و… حتما با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی رقم بخورد.

عدالت تاکید کرد: فراموش نکنیم که دولت به شکل مستقیم هرگز نباید به سرمایه‌گذاری و جزییات پروژه‌های آی‌سی‌تی ورود کند. تلاش نصر تهران بر این است که در این پروژه سه الی چهار ساله، از ورود مستقیم دولت جلوگیری کند و در این راستا افراد متعددی از بخش خصوصی و بدنه دولت در جلسات گرد هم می‌آیند تا به یک ساز و کار استاندارد و مدل اقتصادی پایدار برسیم. موضوع دومی که عدالت به آن اشاره کرد، پیگیری کمیته بومی‌سازی شبکه ملی اطلاعات بود. او در این باره توضیح داد: نمایندگان مختلفی از وزارت صمت، بانک مرکزی و بخش‌های مختلف وزارت ارتباطات و … در این کمیته حضور دارند. تمرکز بر این است که چه چیزی را بومی کنیم و چه چیزی را نه و هزینه و فایده‌ها در این راستا مورد بررسی قرار می‌گیرد. به عقیده او حمایت‌های دولت باید از بخش‌هایی صورت بگیرد که هم توجیه اقتصادی برای بخش خصوصی داشته و هم قابل تحقق باشند.