Web Analytics Made Easy - Statcounter
حسین اسلامی

رئیس هیئت مدیره نصر تهران: با قانون‌گذاری موافقیم اما نه به شیوه طرح صیانت

گزارش نشست خبری پایان سال نصر تهران؛ حسین اسلامی: برخی شیطنت کردند نصر تهران در حال تکمیل پازل طرح صیانت است! تکذیب می‌کنیم
گزارش نشست خبری پایان سال نصر تهران؛ حسین اسلامی: برخی شیطنت کردند نصر تهران در حال تکمیل پازل طرح صیانت است! تکذیب می‌کنیم

نشست خبری پایان سال هیئت مدیره‌ی دوره‌ی ششم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با حضور رئیس، برخی از اعضای هیئت مدیره، دبیر و جمعی از خبرنگاران با هدف ارائه گزارش یک‌ساله از برخی فعالیت‌های نصر تهران و پاسخ به پرسش‌های اصحاب رسانه برگزار شد.

رئیس هیئت مدیره‌ی سازمان نصر تهران به بیان نکاتی درباره فعالیت‌های این سازمان در سال جاری پرداخت: این سازمان در دوره ششم سعی داشته نگاه متفاوتی به امر اطلاع‌رسانی، پاسخگویی و ارتباط با رسانه‌ها داشته باشد.

اهمیت صنف فناوری اطلاعات

وی ضمن اشاره به اهمیت صنعت فناوری ارتباطات و اطلاعات به بیان تأثیر این صنعت بر سایر حوزه‌های کشور پرداخت و افزود: صنف فاوا و تحول دیجیتال متفاوت از سایر اصناف است و صنعتی به‌موازات سایر صنایع نیست؛ به این معنا که این صنعت تمام صنایع دیگر را فعال می‌کند. برای مثال، صنعت دیجیتال تاثیر مستقیمی بر صنعت حمل‌ونقل کشور داشته و با ظهور و بهره‌مندی از بسترهای آنلاین و مبتنی بر اینترنت، عمده میزان حمل‌ونقل در کشور به‌شکل مدرن و نه به‌صورت سنتی انجام می‌گیرد. این موضوع راجع به بقیه صنایع نیز صدق می‌کند و در سایر حوزه‌ها مثل حوزه املاک نیز در حال رخ دادن است. به همین دلیل هم پیچیدگی‌های این صنعت بیش از هر زمان دیگری است.

لغو نمایشگاه الکامپ

حسین اسلامی در خصوص لغو مجدد نمایشگاه الکامپ گفت: علی‌رغم همه تلاش‌های صورت‌گرفته برای حفظ سلامتی و جلوگیری از شیوع بیماری، بار دیگر برگزاری الکامپ را لغو کردیم. این رویداد تا کنون سه بار به تعویق افتاده که در هر سه مورد به دلیل اوج‌گیری ویروس کرونا و قرمز شدن وضعیت استان تهران این اتفاق رخ داده است. با این حال امیدواریم در تابستان سال 1401 نمایشگاه مطلوب و مناسبی را برگزار کنیم.

رئیس هیئت مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران از گسترش ارتباطات این سازمان با وزارتخانه‌ها و قوای مختلف کشور نیز توضیحاتی را ارائه داد و گفت: در سال‌های گذشته توفیقاتی در برقراری ارتباط با وزارت ارتباطات به دست آورده بودیم و در دوره ششم سعی کردیم دامنه ارتباط سازمان با وزارت صمت، قوه قضائیه، قوه مقننه و مجموعه بانک مرکزی را افزایش دهیم. برای مثال در خصوص موضوع تنقیح قوانین با معاونت قوانین مجلس در حال مذاکره هستیم، چراکه این قوانین گاهی باهم مغایرت دارند و وظیفه ما است که آن‌ها را به اشتراک حداقلی و اجتماع حداکثری برسانیم.

مخالفت ما با طرح صیانت شفاف است

حسین اسلامی در خصوص موضع سازمان در قبال طرح صیانت بیان کرد: ما مواضع خود را بسیار شفاف ارائه کردیم، هرچند در توییتر و توسط برخی رسانه‌های خارج از کشور شیطنت‌هایی صورت گرفت و ادعا می‌شد که نصر تهران در حال تکمیل پازل طرح صیانت است. این در حالی است که اولین مجموعه‌ای که درباره این طرح نظر داد ما بودیم. نظر ما هم اساسا صنفی و اجتماعی است، نه سیاسی چون ما تشکل سیاسی نیستیم.

او افزود: ما قائل به این موضوع هستیم که در حوزه فضای مجازی باید قانون‌گذاری شده و با متخلفین برخورد شود. اما با شیوه‌ای که تا به امروز با این موضوع برخورد شده مخالف هستیم. پیشنهاد ما این است که فرصت بیشتری برای انجام این موضوع داده شود. سازمان نصر آماده همکاری با وزارت ارتباطات است تا قانون جدیدی ارائه دهیم. ما در آخرین بیانیه‌مان نظر و مخالفت خود با طرح صیانت را به‌صورت شفاف اعلام کردیم. اعتقاد داریم در خصوص این موضوع نباید صرفا رویکرد سلبی و انتقادی داشته باشیم، باید نظر بدهیم و پیشنهاد ارائه کنیم.

به جای نهادهای نظارتی، صنف باید در مورد پلتفرم‌ها اقدام کند

رئیس هیئت مدیره نصر تهران در خصوص ارتباط سازمان با قوه قضائیه گفت: پیش از این هم با معاونت‌های مختلف این قوه ارتباط داشتیم و اکنون این ارتباطات را گسترش داده‌ایم. در خصوص صدور حکم توسط قوه قضائیه برای شرکت‌ها و فعالان حوزه فناوری، اعتقاد ما بر این است که در بسیاری از موارد به جای ورود نهادهای نظارتی و قضائی به قضایا و تخلفات، صنف باید ورود کند و مراقبت‌های لازم را انجام دهد. به جای این که یک قاضی در خصوص بحث‌های پلتفرمی حکم صادر کند-چنانچه در پرونده «دیوار» شاهد بودیم- صنف اقدامات لازم را انجام دهد.

حکم دادگاه برای اعضای صنف خط قرمز ماست

اسلامی ادامه داد: درباره همان پرونده «دیوار» ما به صورت رسمی به رئیس قوه قضائیه نامه نوشتیم. چون سازمان نصر تهران در حمایت از اعضای خود از هیچ تلاشی گریزان نیست پو حتی اگر لازم باشد با بالاترین مقام کشور نیز مکاتبه می‌کند. در خصوص همان پرونده «دیوار»، این که مدیرعامل یک پلتفرم حکم دادگاه و زندان بگیرد خط قرمز ما است و در حمایت از این افراد هر کاری که لازم باشد انجام داده و انجام خواهیم داد. اعتقاد داریم اگر تخلفی هم صورت گرفته هم صاحبان پلتفرم و صاحبان محتوا پاسخگو باشند اما نحوه برخورد با کارآفرینان، استفاده از زور و توسل به ابزارهای قهریه نیست. ما بنای دفاع از متخلف را نداریم، اما این نحوه برخورد را شایسته و صحیح نمی‌دانیم.

آماده تعامل با تمام نهادهای کشور هستیم

رئیس نصر تهران اعلام کرد: این سازمان مایل به تعامل با تمام قوا و نهادهای کشور است و تمام مسائل، خواسته‌ها و مطالبات صنف را با جدیت دنبال کرده و تغییر دولت نیز تغییری در روند کار این سازمان ایجاد نخواهد کرد. علاوه بر این، نصر تهران با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و نصرهای استانی نیز تعامل و همکاری کامل و جامع دارد.

اسلامی با بیان اینکه توزیع امکانات در میان استان‌ها در کشور ما برابر نیست، بیان کرد: این موضوع مسئولیت ما را در قبال سایر استان‌ها دو چندان می‌کند. در جلسات متعددی که با این استان‌ها داریم سعی می‌کنیم مسائل آن‌ها را نیز پیگیری کنیم.