Web Analytics Made Easy - Statcounter
ناآگاهی کاربران، امنیت دستگاه‌های اینترنت اشیاء را به خطر انداخته است

ناآگاهی کاربران، امنیت دستگاه‌های اینترنت اشیا را به خطر انداخته است

امروزه دستگاه‌های هوشمند اینترنت اشیا (IoT) در زندگی روزمره ما مورد بسیار کاربردی هستند، علیرغم اینکه حفظ امنیت این دستگاه‌ها توسط کاربران بسیار مهم است، تحقیقات جدید نشان می‌دهد 40 درصد از کاربران فکر می‌کنند که تولید کنندگان مسئول امنیت دستگاه‌های خود هستند.

تقریبا 88 درصد از کاربرانی که در نظرسنجی مورد بحث شرکت کرده اند دارای نوعی دستگاه اینترنت اشیا در خانه خود هستند.

طبق تحقیقات موسسه Nord، ارائه دهنده خدمات در شبکه خصوصی مجازی، تقریبا نیمی از آنها مسئولیت امنیت آن دستگاه‌ها را بر عهده تولیدکنندگان می‌گذارند و بنابراین هیچ کاری برای محافظت از آنها انجام نمی‌دهند.

دستگاه‌های اینترنت اشیا به دلیل اطلاعات ارزشمندی که جمع آوری می‌کنند و اقدامات امنیتی ضعیفی که معمولاً نصب کرده اند، به عنوان آسیب پذیرترین حملات هکرها شناخته می‌شوند.

دانیل مارکوسون، کارشناس امنیت سایبری می‌گوید: «بنابراین، این واقعیت که فقط 55.9 درصد از پاسخ دهندگان به تحقیق احساس وظیفه می‌کردند که از آنها محافظت کنند، نشان می‌دهد که کاربران نمی‌دانند که تولید این دستگاه‌ها با چه شتابی انجام می‌شود.»

کارشناسان نگران هستند که کاربران مسئولیت زیادی را بر عهده تولیدکنندگان بگذارند و این باعث آسیب پذیری آنها می‌شود. این امر به ویژه با توجه به اینکه جرایم سایبری در سراسر جهان در حال افزایش است صادق است.

در حقیقت، اگر بخش سایبری به عنوان یک کشور لحاظ می‌شد، جرایم سایبری، که پیش بینی می‌شود در سال 2021 مبلغی بالغ بر 6 تریلیون دلار خسارت وارد کند، سومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا و چین خواهد بود!

مارکوسون می‌گوید: «سازندگان دستگاه‌های IoT عجله دارند تا ابزارها را در اسرع وقت بفروشند. این بدان معناست که آنها را با حداقل ویژگی‌های مورد نیاز برای عملکرد آنها ارسال می‌کنند، روند توسعه را کوتاه می‌کنند و تا آنجا که ممکن است هزینه‌ها را کاهش می‌دهند.»

او هشدار داد: «این برای سازندگان دستگاه بسیار عالی است، اما برای مصرف کنندگان خبرهای وحشتناک است. وقتی کارها با عجله انجام شود، شکاف‌های بزرگی در امنیت ایجاد می‌کند.»

این تحقیق نشان داد که مردم بیشتر مسئولیت را بر عهده خودشان (55.8 درصد)، تولیدکنندگان (41.4 درصد) و دولت (18 درصد) می‌گذارند.

«حکومت‌ها نقش مهمی در ایجاد استانداردهای امنیتی برای دستگاه‌ها ایفا می‌کنند. تولیدکنندگان مسئول پیاده سازی این استانداردها و توسعه فناوری بهتر هستند. و البته کاربران در صورت عدم انجام به کارگیری تدابیر امنیتی تمام امنیت دستگاه‌ها را از بین خواهند برد.»

رامتین نورمحمد