Web Analytics Made Easy - Statcounter

اوکراین مدعی شد: نیروهای روسی از اینترنت استارلینک استفاده می‌کنند

اوکراین مدعی است که روسیه در جنگ علیه این کشور، علیرغم تحریم‌های وضع شده به تجهیزات و خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک دسترسی دارد
استارلینک در جنگ روسیه و اوکراین - Starlink in Russia Ukraine war

سخنگوی سازمان اطلاعات ارتش اوکراین به رویترز گفت که نیروهای روسیه به طور غیرقانونی پایانه‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را از کشورهای ثالث به دست آورده‌اند و استفاده از آن‌ها در خط مقدم جنگ با اوکراین را افزایش می‌دهند. البته او هیچ مستنداتی برای این موضوع ارائه نکرد.

آندری یوسف، یک مقام نظامی اوکراینی گفت که اقداماتی برای جلوگیری از استفاده نیروهای روسی از خدمات اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس در مناطق اشغالی اوکراین در جریان است.

یوسف در پاسخ به این سوال که نیروهای روسی چگونه این دستگاه‌ها را به دست می‌آورند، مدعی شد:«این تجهیزات به صورت قاچاق از کشورهای ثالث به دست روسیه می‌رسد.»

اوکراین که از استارلینک برای ارتباطات نظامی در جنگ با روسیه استفاده می کند، روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای روسی از استارلینک در مناطق اشغالی استفاده می‌کنند، زیرا جنگ تمام عیار با روسیه به مرز دو ساله نزدیک می‌شود.

یوسف خاطرنشان کرد که اوکراین تلاش می‌کند استفاده روسیه از ترمینال‌های استارلینک را متوقف کند.

کرملین در پاسخ به ادعای اوکراین اعلام کرد:«این پایانه‌ها نه برای استفاده در روسیه تایید شده‌اند و نه به طور رسمی به روسیه عرضه شده‌اند و بنابراین نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.»

استارلینک هم می‌گوید که هیچ گونه تجارتی با دولت یا ارتش روسیه ندارد. این شرکت چند روز قبل اعلام کرد که پایانه‌های آن در روسیه فعال نیستند و اسپیس‌ایکس هرگز این سرویس را در روسیه نفروخته و تجهیزاتی را به این کشور ارسال نکرده است.

پایانه‌های استارلینک که اتصال اینترنت پرسرعت را فراهم می‌کنند، پس از تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ برای کمک به اوکراین وارد عمل شدند و برای ارتباطات میدان نبرد کیف حیاتی بودند.