Web Analytics Made Easy - Statcounter
tsmc

TSMC هشدار داد: جنگ چین و تایوان به ضرر همه خواهد بود

خلاصه خبر

مارک لیو، رئیس TSMC گفت، اگر چین به تایوان حمله کند، پیشرفته‌ترین کارخانه تولید تراشه در جهان «غیرقابل استفاده» می‌شود. جنگ هیچ برنده‌ای ندارد، همه بازنده خواهند بود. این حمله باعث آشفتگی اقتصادی برای چین، تایوان و کشورهای غربی خواهد شد.»

مارک لیو، رئیس شرکت TSMC در مصاحبه‌ای در مورد احتمال وقوع جنگ بین چین و تایوان گفت: اگر چین به تایوان حمله کند، پیشرفته ترین کارخانه تولید تراشه در جهان غیرقابل استفاده می‌شود.

در این مصاحبه لیو گفت که اگر تایوان توسط چین مورد حمله قرار گیرد، کارخانه سازنده تراشه قادر به فعالیت نخواهد بود، زیرا به شدت به زنجیره‌های تامین جهانی متکی است.

لیو گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند TSMC را به زور کنترل کند. اگر تهاجم نظامی انجام دهید، کارخانه TSMC را غیرقابل استفاده می‌کنید. از آنجایی که این یک مرکز تولید پیچیده است و به ارتباط آنی با دنیای خارج، با اروپا، با ژاپن، با ایالات متحده، از مواد مواد شیمیایی تا قطعات یدکی و نرم افزارهای مهندسی و تشخیص وابستگی دارد.»

TSMC، پیشرفته‌ترین تولیدکننده تراشه در جهان، برای شرکت‌های آمریکایی از جمله اپل و کوالکام، پردازنده می‌سازد. این شرکت تراشه‌های سری A و سری M اپل را تولید می‌کند و بیش از 50 درصد از بازار ریخته‌گری نیمه‌هادی جهان را در اختیار دارد.

این اظهارات در حالی پخش شد که تنش‌ها بین چین و تایوان در روزهای اخیر و همزمان با سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره تشدید شده است.

هفته گذشته، مجلس نمایندگان امریکا قانون تراشه و دانش را تصویب کرد که طبق آن دولت میلیاردها دلار برای ساخت کارخانه‌های تولید تراشه در خاک ایالات متحده در نظر خواهد گرفت. انتظار می‌رود بایدن این لایحه را روز سه شنبه امضا کند.

حامیان این قانون می‌گویند که اگر چین بخواهد به تایوان حمله کند یا تولید تراشه در تایوان را دشوارتر کند، تامین تراشه‌های کارآمد و مدرن برای استفاده ایالات متحده و امنیت ملی بسیار مهم است.

در حالی که بیشتر بودجه این لایحه به شرکت‌های آمریکایی مانند اینتل تعلق می‌گیرد، TSMC نیز در حال ساخت یک کارخانه تراشه ۱۲ میلیارد دلاری در آریزونا است که می‌تواند از این بودجه بهره‌مند شود.

مقایسه شرایط تایوان با اوکراین

لیو یک درگیری احتمالی در تایوان را با حمله روسیه به اوکراین مقایسه کرد و گفت که اگرچه این دو درگیری بسیار متفاوت هستند، اما تأثیر اقتصادی آن برای سایر کشورها مشابه خواهد بود. او رهبران سیاسی را تشویق کرد تا از جنگ اجتناب کنند.

لیو گفت: «جنگ اوکراین برای هیچ یک از طرفین خوب نیست، این سناریوها باخت-باخت-باخت است! لیو گفت که تهاجم به این سرزمین باعث آشفتگی اقتصادی برای چین، تایوان و کشورهای غربی خواهد شد. او گفت که TSMC این تراشه‌ها را به شرکت‌های چینی نیز می‌فروشد که به خدمات این شرکت و تامین تراشه‌های کامپیوتری پیشرفته نیاز دارند.