Web Analytics Made Easy - Statcounter
زمان مدرن سازی زیرساخت مراکزداده فرا رسیده

زمان مدرن سازی زیرساخت مراکزداده فرا رسیده

آیا زیرساخت مرکزدادهٔ شما می‌تواند نیازهای مدرن را برآورده سازد؟

مرکزداده‌ چیست اگر چابک، سریع و مقیاس‌پذیر نباشد؟! در این زمانه که دنیای فناوری با سرعتی شگفت‌آور پیشرفت می‌کند، مراکزداده برای بهینه نگه‌داشتن عملکردشان، غیر از افزایش تعداد سرور رک‌ها باید کارهای دیگری نیز انجام دهند. مراکزداده باید راهکاری برای سازگاری و مدرن سازی زیرساخت های خود با فناوری روز و پاسخگویی به نیازهای بازار باشند.

پیش از همه‌گیری کرونا، دنیا در حال حرکت به سوی فناوری دیجیتال در عرصه تجارت و اقتصادِ عمومی بود و این روند با شیوع کرونا شتابی رعد آسا گرفت، به نحوی که بسیاری از مراکزداده آماده پذیرش تغییرات با چنین سرعتی نبودند. بدیهی است که ظرف دهه آتی، این تغییر و حرکت بازگشت‌ناپذیر به محیط دیجیتال افزایش خواهد یافت. بنابراین مراکزداده به ناچار با این سوال کلیدی روبه‌رو خواهند بود:

«آیا قصدی برای حرکت و اقدام به نوسازی و مدرن سازی زیرساخت مرکزداده فعلی وجود دارد؟»

چرا اغلب مراکزداده نیازمند روزآمد سازی زیرساخت های خود هستند؟

چالش مراکزداده در تامین نیازهای جدید و مدرن متقاضیان، معمولاً به‌دلایلی همچون وجود زیرساخت‌های جزیره‌ای(Siloed Infrastructure) و نداشتن سیستم‌ها و ابزارهای پیشرفتهٔ مدیریت زیرساخت است. حتی در صورت دسترسی به این سیستم ها و ابزارها، اغلب سخت‌افزارهای قدیمی موجود قابلیت کارکرد مناسب و یکپارچه با آنها را پشتیبانی نمی کنند.

مراکزداده‌ای که بر فرایندهای دستی، قدیمی، ناکارآمد و ناسازگار متکی هستند، ریسک بُروز مشکلات بسیار بیشتر می‌شود.

Data Center Dynamics: “زمان نوسازی زیرساخت مراکزداده فرا رسیده است”

«مراکزدادهٔ قدیمی به منظور کاهش خطر بروز اختلال در تداوم کسب‌وکار خود با دو راهکار روبرو هستند: مدرن سازی یا برون سپاری بخش فاوای خود به شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری یا مراکزدادهٔ ارائه دهنده سرویس های هم مکانی (Colocation).

مراکزی که کماکان عملیات مدرن سازی خود را به تعویق می‌اندازند، از پیشرفت‌های فناوری بهره‌مند نمی شوند. بهره گرفتن از پیشرفت‌ها، مدیریت مرکزداده را ساده‌تر، کارآمدتر و هزینهٔ عملیاتی را بهبود می بخشد. هزینهٔ عملیاتی با روزآمد شدنِ تأسیسات و پرداختن به بهبود فرایندها، به روزرسانی و تعویض سخت‌افزارها کاهش می‌یابد. این اقدامات به کاهش‌ حوادث وخیم و خرابی‌هایی که باعث ازکارافتادگی بخش فاوا و نرم‌افزار می‌شوند نیز کمک شایانی می‌نماید. الزامات جدید کسب‌وکار ممکن است بدین معنی باشد که شاید امروزه نیازهای زیرساختی بسیار کمتر از آن است که در هنگام ساخت اولیه به آن نیاز بوده است.

وقتی این موارد را در کنار بهبود بهره‌وری حاصل از زیرساخت مدرن و ابزارهای مدیریتی‌ آن قرار می دهیم، بهای تمام‌شدهٔ واقعی مرکزداده‌ ای که به تازگی مدرن‌ سازی شده اند، اغلب کمتر از آنچه انتظار می رفته است.»

مراکزداده باید زیرساخت خود را مجدداً ارزیابی کنند

فارغ از موارد استثناء، دور از ذهن است که زیرساخت مرکزداده در هنگام ساخت، متناسب تقاضای امروزی طراحی شده باشد. گرچه سالهاست که صحبت هایی درباره مقیاس‌پذیری مطرح است، ولی تحقق آن نیازمند اطلاع از وضعیت آینده است که کاری بس دشوار است. بنابراین اکنون لازم است بی‌درنگ به ارزیابی مجدد زیرساخت مراکزداده پرداخته شود.

برای انتقال‌ حجم و اندازهٔ بسیار زیاد داده آن‌هم با سرعت صاعقه، آنچنانکه مشتریان می‌خواهند، به راهبرد مشخصی برای زیرساخت فیزیکی نیاز است. بسیار مهم است که مراکزداده در عین برآورده سازی مطمئن و کارآمد تقاضای مشتریان امروزی، به‌خوبی چابک و به‌سرعت مقیاس‌پذیر باشند. سرمایه‌گذاری در سیستم‌های جدید مدیریت زیرساخت فیزیکی مرکزداده(DCIM) که به نظارت، مدیریت و بهینه‌سازی زیرساخت‌ها کمک می‌کند، در طولانی‌مدت بازگشت سرمایهٔ(ROI) بسیار خوبی را بهمراه خواهند داشت.

نرم‌افزارهای پیشرفتهٔ مدیریت زیرساخت فیزیکی(DCIM) و پشتیبانی فناوری، برای ردیابی هوشمندِ تجهیزات قدیمی، نگهداری و تعمیر به‌موقع آن‌ها و همچنین تشخیص کاهش بازده دستگاه‌ها بهتر عمل می‌کنند. این نرم افزارها کمک می‌کند تجهیزات قدیمی را به‌موقع تعویض کنید؛ پیش از آنکه در مواقع ضرورت و نیاز، از کار بیفتند. چنانکه هر مدیر مرکزداده‌ای می‌داند، گرچه تنها چند رک از تجهیزات داشته باشید و یا چندین ردیف رک در ردیف های متعدد، برای فراهم‌ سازی بهره‌وری و عملکرد مناسب، داشتن ابزار نظارت و ردیابی آسان ضرورت دارد.

اگر از زیرساخت تأسیسات و عملکرد آن آگاهی بهتری داشته باشید، می‌توانید مشخص کنید کدام تجهیزات نیازمند جایگزینی فوری هستند. همچنین اگر می‌خواهید هزینه را کاهش دهید، خواهید دانست چه کارهایی را می‌توانید فعلا انجام ندهید. بدین ترتیب می‌توان در بازار رقابتی، مراکزداده را با موفقیت و به‌شکل مقرون‌به‌صرفه راه‌اندازی کرد. از سوی دیگر در نظر داشته باشید که اگر تجهیزات قدیمی را به‌تدریج از رده خارج نکنید، به تدریج هزینهٔ نگهداری آنها بیشتر از ارزش سرمایه ای آنها می‌شود. بهره‌گرفتن از سیستم مدیریت زیرساخت فیزیکی قدرتمند(DCIM)، این کار را آسان‌تر نموده و در نهایت نیز به مرکزداده یاری می‌رساند که هرچه بیشتر بهینه‌مصرف باشد.

به‌روزرسانی زیرساخت امنیتی مرکزداده

حملات سایبری اکنون بیشتر از گذشته شده است. تمامی کسب‌وکارها و افراد، دائماً در معرض سرقت اطلاعات حساس هستند. امروزه بدافزارها حتی نسبت به سه سال پیش بسیار پیچیده‌تر شده‌اند. اگر مراکزداده این تهدیدهای امنیتی را برطرف نکنند، در برابر حملات سایبری یا مشکلات امنیتیِ دیگر بسیار آسیب‌پذیر می‌شوند. از آنجا که امنیت بخش مهمی از الزامات است، ضروری است هر مرکزداده‌ای برای دست‌یابی به زیرساخت مدرن سرمایه‌گذاری نموده و امنیت خود را بهبود بخشد.

مدرن‌سازی مراکزداده را به تعویق نیندازید

با اینکه بودجهٔ دپارتمان فناوری اطلاعات در مراکزداده بسیار کاهش یافته و فراهم‌کردن بودجه ممکن است کار دشواری باشد، لازم است اولویت را به روزآمد سازی زیرساخت اختصاص داد. هر مرکزداده‌ای بنابر ویژگی‌های خاص خود و به‌همراه محدودیت‌هایی که انواع تجهیزات قدیمیِ موجود و مقدار بودجهٔ در دسترس تحمیل می‌کند، در تعیین رویکردی که برای مدرن سازی انتخاب می‌شود تأثیرگذار است. با این وجود مدرن سازی زیرساخت مراکزداده را نباید به تعویق انداخت. یا از طریق کنار گذاشتن تدریجیِ تجهیزات قدیمی و یا به روش بازسازی اساسی و یکباره. زیرساخت ها را باید به روزرسانی و سیستم DCIM را باید پیاده سازی کرد تا بتوان مرکزداده را هرچه مؤثرتر و کارآمدتر برای پاسخگویی به درخواست‌های مدرن آماده و تجهیز نمود.

رامتین نورمحمد