Web Analytics Made Easy - Statcounter

وضعیت میلگرد ایران همچنان در سراشیبی صعود …

مقاطع فولادی از اهمیت زیادی در صنایع گوناگون برخوردار هستند. بیشترین صنعتی که به مقاطعی مانند میلگرد وابستگی دارد، صنعت ساخت و ساز است. سرمایه‌گذاران زیادی نیز به عنوان فعال در بازار آهن، روی این محصولات سرمایه‌گذاری می‌کنند. قیمت مقاطع فولادی حتی می‌تواند بازار مسکن را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ به همین دلیل، پیش بینی قیمت میلگرد برای بسیاری از افراد مهم است.

پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده امکان پذیر است؟

با پیگیری و تحلیل نرخ مقاطع فولادی در بازه‌های زمانی مختلف، می‌توان تا حدودی روند قیمتی آن‌ها را پیش بینی کرد. در دو هفته گذشته، با توجه به شنیده شدن زمزمه‌هایی از روابط ایران و آمریکا و آزاد شدن برخی از منابع مالی، قیمت دلار رو به کاهش رفت. کم شدن نرخ دلار تا کانال 47 هزار تومان ادامه یافت و پس از افت هیجانات اولیه دوباره رشد کرد.

همانطور که ذکرشد اطلاع از قیمت روز میلگرد می‌تواند از بروز خسارت‌های احتمالی در معامله جلوگیری کند. عضویت در کانال تلگرام قیمت لحظه‌ای میلگرد یکی از بهترین راه‌های اطلاع از آخرین نرخ این محصول در بازار است. با این حال طی سال‌های اخیر به دلیل فیلترینگ، دسترسی به این شبکه اجتماعی برای برخی از کاربران دشوار شده است.

تغییرات نرخ دلار علاوه بر تاثیر روی قیمت مواد اولیه کارخانه‌ها، جنبه روانی نیز دارد. هرگونه رشد یا افت نرخ ارز روی تصمیم‌گیری خریداران و فروشندگان تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل، کاهش نرخ دلار تا حدودی روی قیمت میلگرد نیز تاثیرگذار بود.

بازار همواره نسبت به اخبار مختلف واکنش نشان می‌دهد و می‌توان اخبار را در پیش بینی قیمت میلگرد دخیل دانست. با افزایش گرفتن قیمت دلار، بسیاری از خریداران اقدام نکردند و منتظر تثبیت قیمت‌ها شدند. این امر باعث شد بازار در رکورد فرورود. به نظر می‌رسد در روزهای آینده، فعالان بازار آهن و خریداران همچنان دست به عصا حرکت کنند و منتظر بروز نشانه‌ها باشند.

علت افزایش قیمت آهن آلات

عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش قیمت آهن آلات موثر هستند. مهم‌ترین عامل در این زمینه، نوسانات نرخ ارز است. هرگونه تغییر در نرخ ارز روی قیمت مقاطع فولادی نیز اثر می‌گذارد. نمونه واضح آن، نوسان قیمتی دلار در خرداد ماه بود. دلیل این امر، خرید مواد اولیه از سوی کارخانه‌ها است که به صورت ارزی انجام می‌شود. بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید مقاطع فولادی، به شکل وارداتی تامین می‌شوند.

به غیر از نرخ ارز، عامل تعیین‌کننده دیگر در پیش بینی قیمت میلگرد میزان عرضه و تقاضا در بازار است. متغیرهای مختلفی در بر هم زدن تناسب بین عرضه و تقاضا دخالت دارند. یکی از این متغیرها، تغییرات فصلی است. به طور کلی در فصل‌های سرد، به دلیل افت ساخت و ساز، تقاضا برای خرید میلگرد کاهش می‌یابد.

مواردی مانند صادرات و واردات نیز می‌توانند روی عرضه و تقاضا تاثیر بگذارند. واردات بی‌رویه باعث افزایش عرضه و در نهایت، کاهش قیمت آهن آلات خواهد شد. از طرف دیگر، مواردی مانند احتکار مقاطع فولادی نیز روی میزان عرضه تاثیر می‌گذارد و قیمت را افزایش خواهد داد.

از تاثیر نرخ جهانی سنگ‌آهن و مواد اولیه بر قیمت نهایی آهن آلات نیز نباید غافل شد. هرگونه نوسان در قیمت سنگ‌آهن جهانی و مواد اولیه‌ای مانند کک، کروم، نیکل و قراضه آهن، قیمت فولاد را نیز با خود جابه‌جا خواهد کرد. به همین دلیل، بسیاری از متخصصین بازار در پیش بینی روند قیمتی آهن الات، همواره اخبار مربوط به قیمت مواد اولیه و سنگ‌آهن جهانی را رصد می‌کنند.  

وضعیت قیمت میلگرد تا پایان سال جاری

اخبار به گوش رسیده و احتمالاتی که مطرح می‌شوند، پیش بینی قیمت میلگرد را دشوار کرده‌اند. هرگونه خبری مبنی بر توافق با آمریکا می‌تواند سیر نزولی بر قیمت آهن آلات وارد کند. در صورت عدم حصول توافق نیز بازار ممکن است شاهد افزایش قیمت باشد.

همان‌طور که اشاره شد، قیمت میلگرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل، تقاضا در بازار مسکن است. تورم شدید در سال گذشته باعث شده است سرمایه‌گذاران رغبتی برای فعالیت در حوزه مسکن نداشته باشند.

یکی از موارد تعیین‌کننده قیمت میلگرد تا پایان سال جاری، افزایش قیمت حامل‌های انرژی است. در صورت اعمال هرگونه افزایش نرخ بر این محصولات، تاثیر آن را بر قیمت مقاطع فولادی مشاهده خواهد شد. بالا رفتن قیمت سوخت، هزینه حمل و نقل مواد اولیه و همچنین مقاطع فولادی را نیز افزایش خواهد داد. این مسئله، انرژی مورد نیاز کارخانه‌ها را نیز گران‌تر می‌کند. 

تورم نیز عامل بسیار مهمی در قیمت میلگرد است. با رشد تورم، قیمت مواد اولیه افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه، محصول نهایی نیز گران‌تر می‌شود. با توجه به رشد تورم در ماه‌های اخیر، می‌توان قیمت میلگرد تا پایان سال جاری را صعودی در نظر گرفت؛ مگر این که از نظر سیاسی اتفاقاتی مانند شکل‌گیری توافق با آمریکا و اروپا رخ دهند. میلگرد یکی از مقاطع فولادی مهم در صنایعی مانند ساخت و ساز، خودروسازی، پتروشیمی و … است. عوامل مختلف تاثیرگذار بر پیش بینی قیمت میلگرد مواردی مانند عرضه و تقاضا، نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، تورم، قیمت حامل‌های انرژی و … هستند. با توجه به سیر صعودی تورم در کشور، به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری شاهد رشد قیمت میلگرد باشیم. مگر این که اتفاقات سیاسی مهمی رخ دهند تا باعث نزول روند قیمت مقاطع فولادی شوند.