Web Analytics Made Easy - Statcounter

کنسول نسل جدید ایکس باکس زودتر از پلی استیشن عرضه خواهد شد

ایکس باکس - xbox

طبق شایعات، مایکروسافت برنامه‌های خود برای عرضه نسل بعدی کنسول ایکس باکس را تسریع کرده و قصد دارد آن را بسیار زودتر از پیش‌بینی‌ها روانه بازار کند. جف گراب، یکی از افشاگران معروف، چنین اطلاعاتی را از منابع آگاه دریافت کرده است.

مایکروسافت می‌خواهد کنسول نسل دهم را در ۲۰۲۶ عرضه کند

اسناد داخلی مایکروسافت که در جریان دادگاه این شرکت با FTC به بیرون درز کرد، برنامه‌هایی را برای عرضه کنسول بعدی ایکس‌باکس در سال 2028 نشان می‌داد. با این حال، آخرین جزئیات نشان می‌دهد که این کنسول می‌تواند در اوایل سال 2026 عرضه شود. از طرفی هیچ‌کس اطلاعاتی در مورد کنسول نسل دهم سونی ندارد. قطعاً سونی هم برای پلی استیشن 6 برنامه ریزی می‌کند، اما عرضه احتمالی ایکس باکس جدید در سال 2026 می‌تواند سونی را از نظر زمان و قیمت به میزان قابل توجهی عقب بیاندازد.

نسل جدید ایکس باکس از سی‌پی‌یو با معماری Zen 5‌ بهره می‌برد

سند دادگاه، که فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس، در ماه سپتامبر ارائه کرد قدیمی است. این مدرک توضیح می‌دهد که مایکروسافت در حال تصمیم‌گیری بین یک CPU مبتنی بر Arm یا یک x64 با استفاده از معماری Zen 6 شرکت AMD است. اگرچه Zen 6 احتمالاً تا سال 2028 کاملاً بالغ می‌شود، اما قطعاً تا سال 2026 آماده نخواهد شد. بنابراین، اگر ایکس باکس جدید در سال 2026 عرضه شود، از Zen 5 استفاده خواهد کرد.

معماری ای ام دی زن فایو - AMD ZEN 5

ایکس باکس جدید از کارت گرافیک مبتنی بر RDNA5 ‌استفاده خواهد کرد

با این حال، تاریخ تسریع شده برنامه مایکروسافت برای توسعه یک GPU مبتنی بر RDNA 5 را تغییر نمی‌دهد. علاوه بر این، این شرکت همچنان می‌تواند از یکپارچه‌سازی ابری، ویژگی‌هایی برای کمک به سازندگان محتوا و یک NPU برای ویژگی‌های هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری ماشین استفاده کند.

همچنین شایعه شده است که پلی استیشن 5 پرو هم از سخت افزار یادگیری ماشینی برای ارتقاء مقیاس استفاده می‌کند، بنابراین این ویژگی می‌تواند در کنسول‌ها استاندارد شود.

مایکروسافت برای رقابت با پلی استیشن ۵ پرو تلاش نمی‌کند

احتمالاً مایکروسافت به‌جای تلاش برای رقابت با PS5 Pro، بنا به دلایل متعددی در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از نسل بعدی سخت‌افزار باشد. این تاکتیک می‌تواند تلاشی برای تکرار موفقیت ایکس باکس 360 باشد که یک سال زودتر از پلی استیشن 3 عرضه شد و 200 دلار ارزان‌تر بود. ایکس باکس 360 همچنین ابتکار عمل برای تعیین استانداردهای آن نسل سخت‌افزاری را در اختیار گرفت و سونی را مجبور کرد تا سعی کند برخی ویژگی‌های آن را تقلید کند. در صورت موفقیت، یک ایکس باکس نسل بعدی قدرتمند با ویژگی‌های نوآورانه می‌تواند سونی را وادار کند تا یک بار دیگر به تقلید بپردازد.

هنگامی که مایکروسافت ایکس باکس 360 را تنها چهار سال پس از ایکس باکس اصلی عرضه کرد، هدف خود برای تکرار موفقیت سگا با جنسیس توضیح داد که به مدت دو سال زودتر عرضه شد و سوپر نینتندو را در بازار شکست داد و علیرغم سخت‌افزار ضعیف‌تر محبوبیت زیادی کسب کرد. با این حال باید توجه داشت عرضه زودهنگام به کنسول‌های بعدی سگا – Saturn و Dreamcast – کمکی نکرد و در نهایت منجر به خروج این شرکت از بازار کنسول‌ها شد.