Web Analytics Made Easy - Statcounter

جامع ترین بانک اطلاعاتی ارقام نهال گردو به تفکیک آب و هوای کشور چیست؟

کشور ایران دارای اقلیم و شرایط آب وهوایی چهار فصل است. این موضوع در نحوه گیرایی و سازگاری ارقام نهال گردو تاثیر گذار است. و شما باید با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی در شهرتان؛ بهترین نهال گردو را برای کاشت در باغ انتخاب کنید. در این مطلب قصد داریم تا انواع ارقام نهال گردو را به تفکیک آب وهوایی در کشور معرفی نماییم. پس با ما همراه باشید.

معرفی انواع ارقام نهال گردو به تفکیک اقلیم آب و هوایی

تنوع آب و هوایی و اقلیمی در سرتاسر میهن عزیزمان متفاوت است. از این رو باید پیش از احداث باغ گردو، باید آب وهوا و شرایط اقلیمی در منطقه مان را شناسایی نموده و براساس آن بهترین ارقام نهال گردو که قادرند در این شرایط آب وهوایی بهترین عملکرد را به همراه داشته باشند را انتخاب و خریداری نماییم. در این بخش به نکات مهم درباره هر شرایط آب وهوایی که به شما در انتخاب بهترین نهال گردو کمک میکند؛ اشاره مینماییم:

شرایط اقلیمی و آب وهوایی در باغ:

در دسته بندی‌های آب وهوایی، کشور ایران دارای 4 اقلیم متفاوت است:

  • آب وهوای سردسیری و کوهستانی:

انتخاب نهال میوه برای این مناطق نیازمند توجه و دقت کافی است. چراکه کمتر درختی قادر است در برابر سرماهای شدید در این مناطق مقاومت کند. خوشبختانه برخی از ارقام نهال گردو در این مناطق عملکرد بسیار عالی داشته اند. و باغداران میتوانند با خرید نهال گردو سردسیری به درآمدزایی بالا از باغ دست یابند. مناطق با آب وهوای سردسیری و کوهستانی معمولا دارای ارتفاع از سطح دریای بالاتری هستند. از این رو باید با مطالعه اطلاعات محصول در سایت پالیز ارقامی را انتخاب نمایید که ارتفاع آنها بیش از 1500 متر باشد. تا نهال پس از کاشت نسوزد. همچنین این مناطق زمستان‌های طولانی دارند. بنابراین علاوه بر توجه به دیرگل بودن رقم؛ باید نیاز سرمایی بالاتری نیز داشته باشد. تا پس از پایان سرمای زمستانه که تا اوایل ماه فروردین ادامه دارد؛ گلدهی خود را آغاز نکنند. برخی از ارقام نهال گردو در برابر سرما مقاومت بالاتری دارند. بدیهی است که باید از این ارقام برای کاشت در باغ استفاده شود. همچنین در مناطق با سرمای شدید باید اقدامات محافظتی برای پیشگیری از سوختن درختان را به کار ببرید.

  • آب و هوای گرمسیری (گرم و خشک):

از مهم ترین ویژگی‌های مناطق گرم و خشک در کشورمان بارندگی کمتر و گرمای شدید در فصل تابستان است. گرمای زیاد میتواند باعث خشک شدن درخت و یا سوختن آن بشود. درختان ضعیف تر را مستعد ابتلا به بیماری و آفت نماید. در این مناطق به علت زمستان کوتاه و نسبتا گرمی که دارند؛ باید از ارقامی استفاده کنید که زودگل هستند و نیاز سرمایی پایینی دارند. به این ترتیب درختان پس از تکمیل دوره سرماییشان از خواب زمستانه بیدار شده و محصول دهی را در سال جدید آغاز مینمایند. در این مناطق باید درختان را از افتاب شدید محافظت نماییم. همچنین با آبیاری و کوددهی منظم درختان؛ از سوختن آنها پیشگیری کنیم. کمتر درخت میوه ای قادر است این شرایط آب وهوایی را تحمل کند. خوشبختانه ارقام نهال گردو گرمسیری به خوبی در این مناطق رشد نموده و محصول دهی به همراه خواهند داشت.

  • آب وهوای معتدل و مرطوب:

اکثر ارقام گردو در این مناطق رشد مناسبی دارند. البته لازم است بدانید رطوبت بالا در منطقه، باعث ایجاد حساسیت و بیماری‌ها قارچی در برخی از ارقام گردو خواهد شد. از این رو اگر در منطقه شما بارندگی زیاد است. باید از درختان مقاوم در برابر رطوبت بهره ببرید.

  • آب وهوای گرم و مرطوب:

اغلب مناطق ساحلی؛ شمالی و جنوبی در کشورمان در این دسته بندی آب وهوایی قرار میگیرند. این مناطق دارای ارتفاع از سطح دریای بین 0 تا 100 متر هستند. با آگاهی از ارتفاع از سطح دریای نهال گردو باید توجه کنیم که در بازه اعلام شده قرار داشته باشد. همانطور که پیشتر اشاره شد؛ در مناطق شرجی و با رطوبت بالا از ارقام مقاوم در برابر رطوبت استفاده کنید.

در هر شرایط آب وهوایی در کشورمان کدام نهال گردو را بکاریم؟

همانطور که اشاره شد هریک از شرایط آب وهوایی در کشورمان نهال سازگار مخصوصی را میطلبد. در این بخش قصد داریم تا انواع ارقام نهال گردو که در هر شرایط آب وهوایی قادر به رشد هستند را معرفی نماییم:

  • در مناطقی که دارای آب وهوای سردسیری و کوهستانی هستند، کدام ارقام نهال گردو را بکاریم؟

نهال گردو فرنور پیوندی؛ نهال گردو چندلر پیوندی؛ نهال گردو کانادایی تیپ 7، نهال گردو کانادایی تیپ 8، نهال گردو کانادایی تیپ 9.

  • در مناطقی که دارای آب وهوای گرمسیری (گرم و خشک) هستند، کدام ارقام نهال گردو را بکاریم؟

نهال گردو کانادایی تیپ 6 گرمسیری؛ نهال گردو پکان آمریکایی.

  • در مناطقی که دارای آب وهوای معتدل و مرطوب هستند، کدام ارقام نهال گردو را بکاریم؟

نهال گردو کانادایی تیپ 4؛ نهال گردو کانادایی تیپ 7، نهال گردو چندلر پیوندی.

  • در مناطقی که دارای آب وهوای گرم و مرطوب هستند، کدام ارقام نهال گردو را بکاریم؟

نهال گردو کانادایی تیپ 7؛ نهال گردو کانادایی تیپ 5 گرم و نیمه خشک.

نتیجه گیری

برای احداث باغ گردویی پربار و سودده؛ باید به شرایط آب وهوایی و اقلیمی در منطقه مان توجه کنیم. و با توجه به ویژگی هریک از ارقام نهال گردو، بهترین نهال گردو را برای کاشت در باغمان انتخاب و خریداری نماییم. توجه کنید که ارقام نهال گردو پیوندی به علت اصلاحات ژنتیکی، معمولا دارای عملکرد بهتری نسبت به ارقام بذری خواهند بود. سعی کنید در میان ارقام معرفی شده رقمی را انتخاب کنید که بالاترین محصول دهی و کیفیت محصول را داشته باشد. درشتی میوه و پوست کاغذی بودن آن؛ شانس فروش محصولات و بازار پسندی آنها را افزایش خواهد داد. نهال گردو باید خیلی سریع به سن بلوغ رسیده و باردهی حداکثری خود را آغاز نماید. هرچه عمر اقتصادی درخت بیشتر باشد؛ طول مدت سودآوری شما از باغ افزایش خواهد یافت.

نهال گردوی شناسنامه دار پیوندی و اصلاح شده در نهالستان پالیز با کیفیت بالا و زیر نظر متخصصین حوزه باغداری و کشاورزی تولید و عرضه شده است. نهالستان پالیز دارای عنوان بزرگترین مرکز فروش نهال گردو به صورت تخصصی در شمالی غربی کشورمان میباشد. این مرکز به مدیریت جناب آقای سعید قاسمی کلیه ارقام نهال گردوی مناسب برای تمامی شهرها در کشورمان را تولید مینماید. شما باغداران محترم میتوانید به صورت رایگان و از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

همچنین کلیه اطلاعات مربوط به ارقام نهال میوه؛ نحوه خرید؛ کاشت و نگهداری و سمپاشی و کوددهی و… را در سایت پالیز به آدرس اینترنتی https://paliznahal.ir/ قرار داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر : آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز آدرس گلخانه : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت