Web Analytics Made Easy - Statcounter

نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قطب مراکز داده برگزار شد

نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده با حضور معاونان وزیر ارتباطات و معاون استاندار اصفهان برگزار شد

در نخستین کنفرانس «فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده»، علی اصغر انصاری، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهداف برگزاری نخستین کنفرانس فرصت‌های سرمایه‌گذاری شبکه ملی اطلاعات و اقتصاد دیجیتال در قطب مراکز داده گفت: یکی از اهداف این کنفرانس اجرای پروژه‌های ملی و جذب سرمایه گذاری برای زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال و قطب مرکز داده در استان اصفهان است.

هدف این کنفرانس توسعه اقتصاد دیجیتال است

وی دیگر اهداف این کنفرانس را توسعه اقتصاد دیجیتال و نفوذ فناوری در صنایع اعلام کرد و افزود: در برنامه هفتم توسعه ۱۱ درصد در حوزه ارتباطات به عنوان هسته اقتصاد دیجیتال دیده شده که حدود ۵ درصد برای بهره‌وری و از این میزان ۲.۵ درصد از طریق هوشمند سازی است و در نهایت سهم اقتصاد دیجیتال در پایان این برنامه باید ۱۵ درصد اقتصاد کشور باشد.

انصاری به لایه‌های زیرین اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گفت: دولت بیشترین نقش و دخالت را در لایه توانمندسازی دارد که راه‌اندازی قطب داده اصفهان، در بخش زیرساخت‌های فنی ارتباطات و پردازشی این لایه قرار دارد که دولت و وزارت ارتباطات در این حوزه وظیفه دارد.

قطب مرکز داده اصفهان، توزیع ترافیک داده مرکز ایران را عهده‌دار می‌شود

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به مصوبه توزیع ترافیک شبکه، تصریح کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ترافیک کشور در ۵ منطقه باید توزیع شود که قطب داده اصفهان وظیفه توزیع ترافیک داده منطقه مرکزی ایران را عهده‌دار می‌شود و در حوزه بین‌الملل نیز ترانزیت ترافیک جنوب به شمال و شرق به غرب می‌تواند از این منطقه عبور کند.

باید 20 میلیون پورت فیبر نوری برای منازل و کسب‌وکارها آماده شود

وی با اشاره به اقدامات مسئولان استانی برای رفع موانع انجام پروژه‌های ملی، افزود: بر اساس برنامه توسعه هفتم تا پایان این برنامه باید ۲۰ میلیون نقطه تماس به شبکه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها وصل شود که باید موانع اجرای این پروژه در استان اصفهان مرتفع شده و کسب‌وکارهای بسیاری در این حوزه شکل بگیرد که باعث اشتغال و کارآفرینی بسیاری در این حوزه می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات رفع مشکل برق را یکی دیگر از اقدامات مورد نیاز در استان اصفهان دانست و گفت: می‌توانیم با ایجاد یک زیست بوم کامل اقتصاد دیجیتال در این منطقه از رکود خارج شویم.

بخش خصوصی نظرات خود را به وزارت ارتباطات اعلام کند

وی با تاکید به اینکه هیچ فاصله‌ای بین بخش خصوصی و دولت در این حوزه نیست، تصریح کرد: اگر بخش خصوصی نظراتی غیر از نظرات وزارت ارتباطات دارد با راه حل آن را بیان کند و اینجانب نیز به عنوان نماینده وزیر ارتباطات در امور استان اصفهان به صورت ماهانه در این شهر حضور دارم و این پروژه را پیگیری می‌کنم.

توسعه اقتصاد دیجیتال یکی از محورهای توسعه استان اصفهان است

مهران زینلیان معاون عمرانی استاندار اصفهان نیز در این کنفرانس با اشاره به موقعیت خاص اصفهان در منطقه، گفت: یکی از محورهای توسعه در این استان توسعه شرکت‌های دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته شده است.

معاون استاندار اصفهان به برخی از پروژه‌های آزمایشی در حوزه فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: پروژه آزمایشی آبیاری هوشمند توسط اینترنت اشیا و شهر هوشمند در حال انجام است که البته در ابتدای راه هستیم ولی این ادبیات در مدیران استانی جا افتاده است.

برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن می‌کنیم

معاون استاندار اصفهان با استقبال از انجام پروژه قطب مرکز داده در این استان اعلام کرد: ما فرش قرمز برای سرمایه گذاران و فعالان این حوزه در اصفهان پهن می‌کنیم و برای رفع موانع و مشکلات حمایت کامل از آنها می‌کنیم.

همچنین جعفر مطلب زاده مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان در این کنفرانس با اشاره اقدامات انجام شده برای زیرساخت‌های ارتباطی در این استان از برنامه پوشش یک میلیون و ۲۷۰ هزار خانوار در طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها خبر داد.

قطب مرکز داده فولادشهر فرصت‌های بسیاری ایجاد خواهد کرد

وی به پروژه قطب مرکزداده فولاد شهر اشاره کرد و گفت: با راه اندازی این قطب داده فرصت‌های بسیاری برای کسب و کارها فراهم می‌شود.

حمایت‌های احداث قطب مرکز داده فولادشهر

در جریان این کنفرانس پنل تخصصی با حضور معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات، سرپرست پارک فاوا، مدیرعامل پست بانک و معاون شرکت برق منطقه ای اصفهان، جزییات حمایت‌های احداث قطب مرکز داده فولادشهر تشریح شد.

یک زیست بوم مانند منطقه پیام شکل خواهد گرفت

علی اکبر قنبرپور مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام در این پنل تخصصی با اشاره به اینکه قطب مرکز داده فولادشهر به عنوان شعبه‌ای از پارک فناوری اطلاعات محسوب می‌شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده یک زیست‌بوم در این منطقه مانند آنچه که در منطقه ویژه اقتصادی پیام تجربه شده، شکل می‌گیرد که قطب اقتصاد دیجیتال خواهد بود.

وی با اشاره به امکانات و شرایط مرکز قطب داده فولاد شهر افزود: در این منطقه ۳۰ هزار مترمربع بنای ساخته شده وجود دارد و در کنار آن امکانات آموزشی و اقامتی مناسبی دیده شده است.

قنپرپور تصریح کرد: از ۱۰۵ هکتار مساحت این منطقه ۱۴ هکتار آن تقسیم و آماده شده و می‌تواند فعال شود.

500 میلیارد تومان اعتبار به کسب‌وکارهای منطقه تخصیص داده می‌شود

میثم عابدی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات نیز در این نشست از اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال جاری برای توسعه کسب‌وکارها در این منطقه خبر داد و تسهیل در دریافت وام را از دیگر برنامه‌های حمایتی برای کسب‌وکارهای مستقر در این منطقه عنوان کرد.

همچنین بهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران در این نشست با اشاره به ماموریت های پست بانک برای حمایت از فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در پست بانک بخشی از تامین اعتبارات برای پرداخت تسهیلات از منابع داخلی بانک تخصیص پیدا می کند.

وی بخش دیگری از تامین تسهیلات را قرارداد با صندوق های حمایت کننده همچون صندوق نوآوری و شکوفایی دانست و افزود: در این موارد پست بانک به عنوان عامل این صندوق ها عمل می کند و به فعالان بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس قراردادها، تسهیلات پرداخت می کند.

هیچ مشکلی در تأمین برق قطب مرکز داده وجود نخواهد داشت

محمدرضا نوحی معاون شرکت برق منطقه ای اصفهان نیز با اعلام آمادگی برای کمک در احداث قطب مرکز داده فولادشهر اصفهان گفت: در فاز نخست پنج مگاوات برق برای قطب مرکز داده فولاد شهر آماده واگذاری است و در فازهای بعدی نیز ۱۵ مگاوات برق مورد نیاز این منطقه تامین می شود و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

بازدید شرکت‌کنندگان کنفرانس از قطب مرکز داده اصفهان

در پایان شرکت کنندگان این کنفرانس، از مرکز قطب داده فولاد شهر اصفهان که در حال آماده‌سازی برای پذیرش کسب‌و‌کارها و سرمایه‌گذاران این حوزه است، بازدید کردند.

در ادامه این بازدید، علی اصغر انصاری معاون وزیر ارتباطات و علی اکبر قنبرپور مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام پاسخگوی سوالات شرکت کنندگان در این کنفرانس بودند.

زمین‌های این منطقه به سه روش واگذاری می‌شود

علی اکبر قنبرپور در پاسخ به سوالی، توضیحاتی را درباره شکل استقرار شرکت‌ها و بخش‌های طراحی شده مرکز قطب داده فولاد شهر ارائه کرد.

وی مدل واگذاری زمین در این منطقه را به سه روش مشارکت، اجاره بلند مدت و حق انتفاع عنوان کرد و افزود: در حال حاضر متراژ زمین ها برای واگذاری ۱۵۰۰ متری در نظر گرفته شده و امکان ادغام نیز دارد.

امکان تبدیل قطب مرکز داده فولادشهر به منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد

قنبرپور درباره تبدیل این منطقه به منطقه ویژه اقتصادی نیز گفت: این ایده به تازگی مطرح شده و امکان پیگیری و اقدام دارد چرا که تمام مواردی که برای آن منظور نیاز است در این منطقه وجود دارد.