Web Analytics Made Easy - Statcounter

مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مشوقی برای ساخت مراکز داده بیشتر خواهد بود

مصوبه جلسه 344 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کشور از ابتدای تیرماه امسال اجرایی خواهد شد. این مصوبه می‌تواند با تعرفه‌گذاری ترجیحی و تشویق ساخت مراکز داده در سایر استان‌ها، به توزیع ترافیک و تمرکززدایی شبکه ارتباطی کشور کمک کند.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه شماره 4 جلسه 344 مورخ 14/02/1402، گزارش شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص طرح توزیع ترافیک و تمرکززدایی شبکه ارتباطی کشور بررسی و تعرفه پیشنهادی این شرکت برای انتقال داده‌ها با سرعت بالاتر از 100 مگابیت بر ثانیه را در دو حالت «داخل ناحیه» و «بین نواحی» تصویب کرد.

طبق ماده 2 این مصوبه، کشور به 5 ناحیه تقسیم شده و تعرفه خدمات پهنای باند اینترنت برای انتقال داده‌ها در داخل هر یک از این 5 ناحیه، مشمول تعرفه 10 درصدی و انتقال داده‌ها بین نواحی، مشمول تعرفه 50 درصدی خواهد بود.

نواحی 5 گانه در مصوبه جلسه 344 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

این موضوع می‌تواند مشوقی برای ساخت مراکز داده بیشتر باشد، چرا که بدین ترتیب اپراتورها ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌ها، انتقال داده‌ها در داخل نواحی 5 گانه صورت بگیرد که این موضوع مستلزم داشتن مراکز داده یا شبکه توزیع محتوا (CDN) در هر یک از این نواحی خواهد بود.

این موضوع می‌تواند به ارائه خدمات ابری از سوی اپراتورها نیز کمک شایانی کند چرا که با توزیع هر چه بیشتر مراکز داده در سطح کشور، تأخیر ارسال و دریافت داده‌ها توسط کاربران کاهش چشمگیری می‌یابد و این امر در بهبود کیفیت خدمات ابری ارائه شده به کاربران تأثیرگذار خواهد بود.

توسعه قطب‌های مرکز داده نیز از دیگر مسائلی است که در طرح کلان شبکه ملی اطلاعات به لزوم آن اشاره شده و وزارت ارتباطات تاکنون آغاز ساخت دو قطب مرکز داده در منطقه آزاد پیام در استان البرز و منطقه آزاد ماکو در استان آذربایجان شرقی را اعلام کرده است که با دارا بودن زیرساخت ارتباطی مناسب می‌توانند به قطب انتقال داده در نواحی اعلام شده در مصوبه جلسه 344 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تبدیل شوند.

تعرفه جدید جایگزین تعرفه مصوبه 266 مورخ 1396/08/21 می‌شود و از ابتدای تیرماه امسال اجرایی خواهد شد.