Web Analytics Made Easy - Statcounter

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

با پیشرفت علم و تکنولوژی‌های عرصه دیجیتال، برنامه نویسی به زبان‌های مختلف نیز نسبت به گذشته افزایش پیدا کرد. زبان‌های برنامه نویسی دارای انواع مختلفی هستند؛ اما اگر آموزش جاوا را پشت سر گذاشته باشید، حتما می‌دانید که جاوا و جاوا اسکریپت جزو بهترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان به شمار می‌آیند. افرادی که به هر دلیلی باید از زبان‌های مختلف برنامه نویسی استفاده کنند، گاه ممکن است مردد باشند که از میان این دو زبان کدام را انتخاب نمایند. با توجه به ویژگی‌ها و کاربردها و تفاوت‌هایی که برنامه نویسی جاوا با جاوا اسکریپت دارد، می‌توانید یکی از بهترین زبان‌های برنامه نویسی را انتخاب کنید. پس با ما همراه باشید تا در مورد تفاوت‌های این دو بیشتر بدانید.

جاوا اسکریپت چیست؟

پیش از این که به تفاوت‌های جاوا اسکریپت و جاوا اشاره کنیم، می‌خواهیم بدانیم که اصلا جاوا اسکریپت چیست؟ کاربران برنامه نویسی جاوا اسکریپت را نوعی زبان برنامه نویسی می‌دانند که معمولا به منظور تعاملی کردن صفحات یک وب سایت کاربرد دارد. این زبان قادر است متنی پویا را وارد html کند و با مرورگر نیز به خوبی عمل نماید. این زبان تقاوت‌های زیادی با جاوا دارد. شاید تشابه اسمی این دو باعث شود که تصور کنید این دو به هم شبیه هستند اما زمانی که دوره آموزش جاوا اسکریپت را پشت سر بگزارید، متوجه خواهید شد که این دو کاملا با هم تفاوت دارند. البته لازم است بدانید که هر دو این زبان‌ها در برنامه‌های وب و با سرور عمل می‌کنند.

ویژگی‌های جاوا اسکریپت

در گذشته وب سایت‌ها عملکردی ثابت داشتند و تنها به کمک یک زبان خاص عمل می‌کردند. پس از این که Javascript ایجاد شد، وب سایت‌ها به سمت پویایی گام برداشتند. این نوع از برنامه نویسی‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. برای استفاده از جاوا اسکریپت نیازی به کامپایلر ندارید. این زبان می‌تواند به مدیریت تاریخ و زمان بپردازد و حتی از فرم‌های وب سایت نیز اعتبار سنجی کند. می‌توان گفت که جاوا اسکریپت به واسطه کدهایی که دارد، به راحتی توسط مشتری قابل استفاده کردن است‌. این زبان از فریم ورک‌های قدرتمندی برخوردار شده و می‌تواند از قابلیت‌های بیشتری نیز برخوردار شود. یعنی جای توسعه دارد. معمولا در نسخه‌های جدید کد جاوا اسکریپت این برنامه ساده‌تر عمل می‌کند و قابلیت‌های بیشتری هم دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که با آموزش جاوا اسکریپت از آن برخوردار خواهید شد، حل مسائل پیچیده است. در کم‌ترین زمان ممکن می‌توان سخت‌ترین و دشوارترین معادلات را با استفاده از کدک‌های این برنامه حل کرد. چارچوب‌های زبان Javascript که در این برنامه قرار گرفته‌اند، به راحتی می‌توانند به حل این معادلات بپردازند.

فرق جاوا و جاوا اسکریپت

جاوا چیست؟

جاوا java نوعی زبان برنامه نویسی مبتنی بر اشیا است که از یک پلتفرم ماشین مجازی استفاده می‌کند تا برنامه‌هایی را ایجاد نماید که روی هر پلتفرمی قابل اجرا هستند. در واقع زمانی که شما آموزش جاوا را سپری کنید، متوجه‌ خواهید شد که برنامه‌ها کامپایل می‌شوند و در هر جایی نیز قابل اجرا هستند. با استفاده از این زبان برنامه نویسی دیگر نیاز نیست که هر بار برنامه نویسی کنید. می‌توانید یک بار برنامه نویسی انجام دهید و پس از آن در هر جایی برنامه‌ها را اجرا کنید.

چرا جاوا را انتخاب کنیم؟

زبان برنامه نویسی جاوا زبانی ساده و شیء گرا است که مفاهیم آن برای هر کاربری به سادگی قابل فهم هستند. این زبان منجر به ایجاد امنیت در سیستم‌های مختلف و برنامه‌های گوناگون شده و حتی می‌تواند به صورت مستقل با سیستم‌های گوناگون عمل کند. به کمک جاوا اسکریپت قادر خواهید بود که حافظه یک سیستم را مدیریت کنید و هر اطلاعات غیر قابل استفاده‌ای را حذف کنید. این سیستم برنامه نویسی همان طور که اشاره کردیم، برنامه‌هایی را ایجاد می‌کند که در هر پلتفرمی قابل اجرا هستند. همین تفاوت مهم باعث شده است که افراد جاوا را کمی بهتر از جاوا اسکریپت بدانند. اگر شما نیز جزو متقاضیانی هستید که هنوز زبان برنامه نویسی جاوا را یاد نگرفته است، می‌توانید با انتخاب بهترین سایت آموزش جاوا به خوبی این برنامه را یاد بگیرید.

تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت در چیست؟

برای این که متوجه شوید کدام زبان برنامه نویسی می‌تواند به خوبی نیازهای شما را برطرف کند، توجه به تفاوت‌های این دو اهمیت زیادی دارد. این یک قاعده کلی است تا شما راحت تر تصمیم گیری کنید و به خوبی با کمک یک زبان برنامه نویسی خاص نیازهای خود را برطرف نمایید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو اشاره خواهیم کرد:

تفاوت در نوع تایپ

پس از این که آموزش جاوا یا جاوا اسکریپت را ببینید، به این نکته خواهید رسید که جاوا نوعی زبان برنامه نویسی قوی و تایپ شده است. این در حالی است که جاوا اسکریپت از یک زبان ضعیف است و با قوانینی ساده و آسان قابل بررسی است. برای این که از جاوا استفاده کنید، باید نوع متغیر را به هنگام کامپایل کردن بررسی نمایید. اما در زبان جاوا اسکریپت چنین نیست.

تفاوت در اجرای برنامه

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های زبان جاوا با زبان جاوا اسکریپت این است که جاوا بر شیء گرایی مبتنی است اما جاوا اسکریپت مبتنی بر شیء است. برنامه‌هایی که با استفاده از برنامه نویسی جاوا ایجاد می‌شوند می‌توانند در هر کدام از ماشین‌های مجازی اجرا شوند و به کار گرفته شوند اما در جاوا اسکریپت چنین نیست. برنامه‌های جاوا اسکریپت تنها بر روی مرورگر اجرا می‌شوند. توجه داشته باشید که جاوا اسکریپت با استفاده از نمونه‌های اولیه یک برنامه عمل می‌کند اما جاوا java بدون برخورداری از کلاس نمی‌تواند حتی برنامه نویسی ساده را انجام دهد.

چرا جاوا را انتخاب کنیم

تفاوت از نظر مستقل بودن

برنامه نویسی java یک زبان برنامه نویسی مستقل است. این برنامه قادر است کدهای منبع را به صورت ماشین مجازی ترجمه کند و در نهایت در هر مرورگری به اجرای برنامه‌ها بپردازد. اما جاوا اسکریپت باید در یک صفحه وب قرار بگیرد تا بتواند با محتوای آن هماهنگ و سازگار شود. جاوا اسکریپت قادر است از رویکردهایی که بر رویداد تکیه دارند برای هم زمانی استفاده کند. این در حالی است که جاوا با رویکردی مبتنی بر رشته می‌تواند هم زمانی برنامه‌های مختلف را انجام دهد.

تفاوت در پشتیبانی از پلتفرم‌های مختلف

زبان جاوا قادر است از multithreading پشتیبانی نماید اما زبان جاوا اسکریپت نمی‌تواند از آن پشتیبانی کند. در واقع جاوا به عنوان یک کد بایت در ماشین‌های مجازی میزبان ذخیره سازی شده و عمل می‌کند. اما جاوا اسکریپت این طور نیست. این برنامه به صورت یک متن در ماشین میزبان خیره می‌شود. این تفاوت‌ها باعث شده‌اند که افراد از میان هر دو این زبان‌های برنامه نویسی، یکی از بهترین آن‌ها را انتخاب کنند. با گذراندن دوره آموزش جاوا یا جاوا اسکریپت می‌توانید بر این زبان‌ها مسلط شوید و در امور مختلف از آن‌ها استفاده نمایید.

جاوا یا جاوا اسکریپت کدام یکی بهتر است؟

حال که به تفاوت‌های جاوا و جاوا اسکریپت پی بردید می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام زبان برنامه نویسی برای شما مناسب‌تر است. لازم به ذکر است که در مورد انتخاب یک زبان خاص نمی‌توانیم پاسخ صحیح یا قطعی را به شما بدهیم. هر فردی متناسب با اهداف مختلفی که از برنامه نویسی در سر دارد و همچنین متناسب با انتظارات مختلفی که دارد، می‌تواند از هر کدام از این پلتفرم‌ها استفاده نماید و برنامه‌ای را ایجاد کند. در کل توصیه می‌کنیم که اگر قرار است یک برنامه را تنها برای مرورگر ایجاد کنید از جاوا اسکریپت استفاده نمایید. اگر قرار است برنامه را بر روی تمامی پلتفرم‌ها به اجرا در بیاورید، پس لازم است که از برنامه جاوا استفاده کنید. برای دسترسی به انواع دوره آموزش جاوا، می‌توانید از بهترین سایت آموزش جاوا استفاده کنید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.