Web Analytics Made Easy - Statcounter
حسین اسلامی

رئیس مجلس نظرات مردم و کارشناسان را بشنود

. اکنون نوبت رئیس مجلس است که تصمیم بگیرد آیا طرح صیانت را به همین شیوه مطرح کند یا روش دیگری را در پیش گیرد
. اکنون نوبت رئیس مجلس است که تصمیم بگیرد آیا طرح صیانت را به همین شیوه مطرح کند یا روش دیگری را در پیش گیرد

آقای حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در نشست آنلاین کلاب‌هاوس که به میزبانی خبر آنلاین صورت گرفت، ضمن تبیین موضع سازمان به تلاش‌های انجام شده برای اعلام مخالفت با طرح صیانت اشاره کرد: نگاه ما در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران صنفی است و سعی داریم از این منظر به طرح صیانت واکنش نشان دهیم. جزو اولین مجموعه‌هایی بودیم که در همه سطوح، از بیانیه تا نامه به رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس تا حضور در مجلس و کمیسیون‌های مختلف، واکنش دادیم و سعی کردیم در هر گام، نکاتی را که به نظرمان می‌رسید منتقل کنیم.

اسلامی ناامید کردن مردم و آسیب به کسب‌وکارها را مهم‌ترین تاثیرات نامطلوب این طرح می‌داند: مهم‌ترین تاثیر این طرح بر اقتصاد ایران، تاثیری است که بر کسب‌وکارهای نوپا می‌گذارد؛ کسب‌وکارهایی که می‌توانند اقتصاد کشور را توسعه دهند. ما امیدی به نفت، کشاورزی و بسیاری از صنایع هزینه‌بر نداریم؛ امید ما جوانان و کسب‌وکارهای نو هستند. اما طرح صیانت به‌طور مستقیم دقیقا همین افراد را هدف گرفته و به امید به آینده این افراد آسیب زده است.

با طرح صیانت مخالفیم نه با قانون‌گذاری

در ادامه، رئیس هیئت مدیره نصر تهران از عملکرد نمایندگان مجلس در تهیه این طرح بدون لحاظ کردن خواسته‌های اکثریت مردم انتقاد کرد: متاسفانه وضعیت به نحوی است که در مجلس خلاف آنچه اکثر مردم با آن موافقند، رفتار می‌شود. نه فقط نظرات ما، بلکه نظر خود مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مورد توجه دوستان قرار نمی‌گیرد. ما بعضی از دغدغه‌هایی که باعث تدوین طرح صیانت شده است، را قبول داریم. ما موافقیم که در فضای مجازی باید قانون‌گذاری صورت گیرد ولی طرح صیانت که از طرف کمیسیون فرهنگی تهیه شده، اصلا قبول نداریم و نظرمان این نیست که با یک قانون تمام مشکلات حل می‌شود. شاید چندین قانون در حوزه‌های مختلف لازم باشد که باید توسط افراد متخصص پیشنهاد داده شود. ما آماده‌ایم که با هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متونی را نوشته و ارائه دهیم. بنابراین، ما فقط یک منتقد صرف نبوده‌ایم.

نوبت تصمیم‌گیری رئیس مجلس درباره طرح صیانت است

او در ادامه، چاره‌جویی در مقابل طرح صیانت را معطوف به نظر رئیس مجلس دانست و گفت: من هرروز امیدم به این که مجلس درک کاملی از این مسائل داشته باشد، کم‌رنگ‌تر می‌شود؛ البته نمایندگانی هم هستند که محکم ایستاده‌اند و نکات و نظراتشان را بیان می‌کنند اما بدنه نمایندگان با راه‌حل‌های طرح صیانت ناآشنا هستند و برخی از دغدغه‌های پشت آن را قبول دارند. آنچه در این مرحله باید مورد توجه ما قرار بگیرد این است که اولا از ناامیدی دوری کنیم و ثانیا باید شخص آقای قالیباف را فراخوان کنیم. اکنون نوبت ایشان است که تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد این موضوع را به همین شیوه در صحن علنی مطرح کند یا روش دیگری را در پیش گیرد. بعد از نامه معاونت قوانین مجلس و تلاش‌های انجام شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس، حال نوبت محمدباقر قالیباف است که به‌عنوان یکی از روسای سه قوه تصمیم بگیرد که می‌خواهد نظر مردم و کارشناسان متخصص را بشنود یا خیر؟

نباید در برابر چنین موضوعاتی سکوت کنیم

آقای اسلامی بر لزوم امیدواری برای ادامه این مسیر تأکید کرد و نسبت به امکان تکرارپذیری طرح‌هایی همچون طرح صیانت هشدار داد: امیدوارم با سایر دوستان به‌صورت یکپارچه مسیر را ادامه دهیم و شنیده نشدن صدایمان باعث نشود که در شرایط فعلی سکوت کنیم. نگرانی‌های من بیشتر از طرح صیانت است. این روشی که طرح صیانت پیش رفت امکان تکرارپذیری دارد و طرح‌های دیگری را می‌بینم که در حال مطرح شدن هستند. بنابراین فقط محتوای طرح صیانت آسیب‌زننده نیست، این نوع نگرش به نظرات عامه مردم و بی‌تفاوت بودن به نظرات کارشناسان باید تخطئه شود. اگر یک بار محکم و استوار ایستادگی نکنیم، امکان تکرارپذیری چنین موضوعاتی وجود خواهد داشت. من همچنان امیدوارم که مجلس و به‌خصوص رئیس مجلس واکنش متناسبی در پیش بگیرد.

رضا قربانی: با یک طرح نمی‌توانیم همه مسائل را حل کنیم

در ادامه نشست، آقای رضا قربانی، از اعضای هیئت مدیره نصر تهران نیز به تشریح موضع سازمان نسبت به طرح صیانت پرداخت: ما در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران از همان ابتدا به‌صراحت مخالفتمان با طرح صیانت را اعلام کردیم و در کلاب‌هاوس و کانال‌های مختلف سازمان این موضوع را بیان کردیم. علت مخالفت ما این است که معتقدیم ما نمی‌توانیم با یک طرح همه مسائل فضای مجازی را حل کنیم. طرح صیانت می‌خواهد همه مسائل و مشکلاتی که در این سال‌ها به وجود آمده، اعم از همه بی‌عملی‌ها، همه عدم تنظیم‌گری‌ها، همه عدم مقررات‌گذاری‌ها که همه این موارد را در عدم به رسمیت شناختن این فضا در سال‌های گذشته می‌توان خلاصه کرد، با یک طرح واحد حل کند.

به رسمیت نشناختن فضای مجازی منجر به ایجاد این طرح شد

او عدم شناخت و قبول فضای مجازی را علت اصلی تدوین چنین طرحی می‌داند: ما در سال‌های قبل این فضا را به رسمیت نشناختیم و قبول نکردیم، اما در طی این سال‌ها اقتصاد و کسب‌وکار در این فضا رشد کرد، مردم هم از آن استفاده کردند و الان وضعیت طوری به‌گونه‌ای شده که انگار یک کشور جدیدی به نام فضای مجازی خلق شده که مردم در آن زندگی می‌کنند و عده‌ای تازه از خواب بیدار شده و طرحی نوشته‌اند که همه چیز را به یک باره حل کند. اگر می‌توانستند خلاصه این طرح این بود که کلا فضای مجازی بسته شود. در حال حاضر هم با پنهان کردن موضوع در لایه‌های مختلف طرحی پیش روی ما قرار گرفته که در طول این چند ماه، اسم و شاکله و مفاد آن عوض شده و تغییرات عجیبی پیدا کرده و وارد فرایندهای عجیب و غریب قانون‌گذاری شده است. این در شرایطی است که در تمام دنیا برای تنظیم‌گری فضای مجازی ساعت‌ها وقت صرف می‌شود و پژوهش‌های جدی دانشگاهی انجام می‌گیرد تا بدانند چطور این فضا را تنظیم‌گری کنند. هر طرحی هم به این منظور تهیه شود، برای بخشی از این فضا است، و مدت کوتاهی به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود، بعد از مدتی اصلاح شده و تغییر می‌کند؛ در حالی که ما ماه‌هاست با یک طرح درگیر هستیم و می‌ترسیم که اگر تصویب شود چه اتفاقی خواهد افتاد. مجموع این دلایل نشان می‌دهد که چرا ما با طرح صیانت مخالف هستیم.

قانون‌گذاری باید به صورت جزئی و شفاف انجام شود

عضو هیئت مدیره نصر تهران معتقد است قانون‌گذاری برای فضای مجازی باید به‌صورت جزئی و در مورد موضوعات کاملا شفاف و مشخص صورت گیرد: پیشنهاد ما در سازمان از روز اول واضح و روشن بوده است. ما گفته‌ایم برای موضوعات مشخص مثل احراز هویت و تایید هویت در فضای مجازی، ایجاد فضای سالم برای کودکان و در مجموع، مسائل روشن و ملموس مقررات‌گذاری کنیم. اما این که مثلا مردم خودمان را از برخی کسب‌وکارهای خارجی مثل کلاب‌هاوس، اینستاگرام، تلگرام و واتس‌اپ محروم کنیم فقط به این خاطر که با وجود تحریم‌ها ما به صاحبان این پلتفرم‌ها دسترسی نداریم، صحیح نیست. بنابراین، در سه‌گانه دولت، ملت و کسب‌وکارها، قاعدتا این سه از یکدیگر جدا نیستند. هر یک از ما نقشی داریم اما در نهایت، همه ما سوار بر یک کشتی هستیم. در این کشتی بخش زیادی از مردم به یک موضوع و طرح گنگ و مبهم «نه» می‌گویند و برخی کسب‌وکارها با صراحت کامل مخالفتشان را اعلام می‌کنند. ما درباره ضد انقلاب صحبت نمی‌کنیم، همه ما در این کشور زندگی و کار می‌کنیم و به این طرح «نه» می‌گوییم و این نظرمان هم از روی لجاجت نیست.

طرح صیانت منجر به مشکلات جدیدی خواهد شد

وی معتقد است نواقص موجود در طرح بر مشکلات موجود در خصوص فضای مجازی خواهد افزود: ما به این دلیل که این طرح ناقص است و در نهایت منجر به بلبشوی بیشتر در این فضا می‌شود، با آن مخالف هستیم. این طرح نه فقط مسائل فضای مجازی را حل نمی‌کند بلکه مسائل و مشکلات تازه‌ای را ایجاد می‌کند. بنابراین، این سه‌گانه دولت، ملت و کسب‌وکارها باید هماهنگ و همگرا باهم جلو بروند. این طرز تفکر که دولت جایی نشسته و برای مردم تعیین تکلیف می‌کند، هرجایی جواب داده باشد در مورد فضای مجازی جواب نخواهد داد و آسیب‌های جدی به دنبال خواهد داشت.