Web Analytics Made Easy - Statcounter

ظرفیت‌های خراسان رضوی در تبدیل به قطب ترانزیت داده برای استان‌ها و کشورهای مجاور

معاون وزیر ارتباطات، مدیرعامل منطقه آزاد پیام و رییس سازمان نصر کشور در نشست کمیسیون اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی خراسانی رضوی در خصوص جانمایی یکی از قطب‌های مراکز داده در مرکز شهید میری مشهد توضیحاتی را ارائه دادند
علی اصغر انصاری، معاون وزیر ارتباطات - سید حسن هاشمی، رئیس سازمان نصر کشور

اشاره علی اصغر انصاری به اهمیت مراکز داده

علی اصغر انصاری، معاون وزیر ارتباطات در نشست کمیسیون کسب‌وکارهای دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی مشهد در مورد اهمیت مراکز داده خاطر نشان کرد: یکی از موانع رشد در حوزه ارتباطات و فناوری، میزبانی از داده‌هاست که برای رفع موانع این بخش تلاش می‌شود.

علی اصغر انصاری
علی اصغر انصاری

خراسان رضوی می‌تواند قطب ترانزیت منطقه باشد

وی به موقعیت برجسته استان خراسان رضوی در این خصوص اشاره کرد: استان خراسان رضوی و شهر مشهد ظرفیت خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند قطبی برای ترانزیت داده و ارائه خدمات ارتباطی و فناوری‌های اطلاعاتی به استان‌های مجاور و کشورهای همسایه باشد.

ایجاد قطب‌های مرکز داده با همکاری بخش خصوصی دنبال می‌شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: یکی از بخش‌های شبکه ملی اطلاعات، ایجاد قطب مرکز داده در کشور است و از آنجا که این مرکز جزو زیرساخت‌های ارتباطی کشور بوده و فرصت‌های تکنیکی و اطلاعاتی بسیار زیادی برای کشور ایجاد می‌کند، راه‌اندازی و توسعه آن با همکاری بخش خصوصی دنبال می‌شود.

انصاری در خصوص جانمایی یکی از قطب‌های مرکز داده کشور در مرکز شهید میری در منطقه ویرانی مشهد، افزود: از کاربردهای مهم این مراکز، ارائه خدمات میزبانی برای نگهداری سایت‌ها و همچنین ترانزیت ترافیک به کشورهای همسایه است.

اجرای پروژه‌های هوش مصنوعی نیازمند خدمات پردازشگری مراکز داده خواهد بود

علی اصغر انصاری، دبیر شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: موضوع دیگری که در آینده نزدیک با تقاضای زیادی روبه‌رو خواهد شد، تقاضای سراسری برای استفاده از کاربردهای هوش مصنوعی است و پژوهشگران برای اجرای پروژه‌های خود در این حوزه نیازمند داده هستند، لذا یکی از اقدامات در این مراکز، ارائه خدمات پردازشگری و تامین برق این سیستم‌هاست.

خدمات بازی‌های رایانه‌ای و اپلیکیشن‌ها از دیگر کاربردهای مهم قطب مراکز داده خواهد بود

انصاری خاطرنشان کرد: ارائه خدمات برای تولید بازی‌های رایانه‌ای و برنامه‌های کاربردی که نیازمند سیستم‌های پردازشی مناسب هستند، از اقدامات دیگری است که در قطب مراکز داده انجام می‌شود که ارزش افزوده بالایی دارد.

وی اضافه کرد: تلاش می‌شود در این مراکز خدمات با قیمت تمام شده پایین‌تر از سایر مراکز ارائه شود تا علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری ترغیب شوند، این موضوع برای وزارت ارتباطات بسیار مهم است و با همکاری بخش خصوصی به پیش می‌رود.

سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور باید دو برابر شود

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده که نسبت اقتصاد دیجیتال به کل اقتصاد کشور باید به ۲ برابر افزایش یابد که تحقق این امر نیازمند ایجاد و توسعه ظرفیت‌هایی از جمله قطب مراکز داده در کشور است.

اکبر قنبرپور: قطب مرکز داده مشهد یکی از شعب پارک علم و فناوری کشور خواهد بود

اکبر قنبرپور، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام و سرپرست پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در این نشست در خصوص مکان‌یابی قطب مراکز داده کشور گفت: پس از انجام مطالعات فراوان، سه نقطه برای ایجاد قطب مراکز داده کشور تعیین شد که شامل فولادشهر اصفهان، منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان البرز و پایگاه شهید میری در منطقه ویرانی مشهد است.

اکبر قنبرپور - مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام و سرپرست پارک فاوا
اکبر قنبرپور

قطب مرکز داده مزایای سرمایه‌گذاری متنوعی خواهد داشت

اکبر قنبرپور افزود: قطب مرکز داده مشهد به عنوان یکی از شعب پارک علم و فناوری کشور از مزیت‌های مختلفی از جمله معافیت‌های مالیات و عوارض، امکان استفاده از نیروهای متخصص در قالب امریه سربازی و … برخوردار است و همچنین با تنوع بخشی به قراردادها با بخش خصوصی این مرکز به محیطی رقابت‌پذیر با سایر مراکز تبدیل می‌شود تا میزان سرمایه‌گذاری در آن افزایش یابد.

وی ارائه زیرساخت‌های ارتباطی تا درب شرکت، وجود مزیت‌های اقتصادی، تامین برق با نرخ صنعتی را از مزیت‌های مراکز قطب داده برای سرمایه‌گذاران برشمرد.

معافیت گمرکی، پرواز مستقیم و ترخیص سریع کالا در فرودگاه بین‌المللی پیام

قنبرپور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان مزیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و آی‌سی‌تی کشور و معافیت گمرکی سرمایه‌گذاری در آن منطقه، ایجاد یک ناحیه پستی در منطقه ویژه اقتصادی پیام برای ارسال مستقیم تولیدات و تجهیزات به سراسر کشور، رایزنی برای برقراری پروازهای مستقیم از فرودگاه بین‌المللی پیام به شهرهای دوبی و شنزن و ترخیص سریع کالاها را از مزیت‌های این منطقه برشمرد که همه فعالان اقتصادی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

پیگیری در خصوصی برقراری معافیت مالیاتی در پارک فاوا مشهد

وی همچنین در خصوص برقراری معافیت‌های گمرکی مالیاتی برای پارک فاوا مشهد گفت: به منظور پیگیری معافیت مالیاتی پارک فاوا مشهد جلسه‌ای در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد و این موضوع بزودی حل خواهد شد، با این حال، هم اکنون معافیت‌های گمرکی برای پارک قطب داده مشهد تعریف نشده است و باید بر روی آن کار شود.

هدفگذاری تخصیص یک پنجم از بازار تلفن همراه کشور به محصولات بومی

قنبرپور در بخش دیگری در خصوص تولید تلفن همراه داخلی در کشور، بیان کرد: از اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات، تولید حداقل ۲۰ درصد از تلفن همراه هوشمند با سیستم عامل داخلی یا سخت افزار داخلی است.

وی ادامه داد: آنچه هم‌اکنون در حوزه تولید تلفن همراه در کشور اتفاق می‌افتد مونتاژ محصولات خارجی است و تعدادی شرکت در منطقه آزاد پیام سرمایه‌گذاری کرده‌اند که ۸۰ درصد آنان با شرکت‌های چینی قراردادهایی برای مونتاژ تلفن‌همراه در داخل کشور بسته اند.

بازار تلفن‌های بومی مانند خودرو و لوازم خانگی محدودیت نخواهد داشت

اکبر قنبرپور ضمن اشاره به اینکه زیست بوم خوبی در منطقه آزاد پیام برای تولید تلفن همراه در دست ایجاد است، تصریح کرد: این نگرانی که تکرار اتفاقات رخ داده در تولید لوازم خانگی و خودرو، در حوزه تلفن همراه هم تکرار شود، درست نیست؛ چراکه شرایط تلفن همراه با دو صنعت دیگر متفاوت است و شرایطی که برای تولید ۲۰ درصدی تلفن همراه در داخل کشور دیده شده به‌گونه‌ای نیست که مردم را مانند خودرو محدود کند.

حسن هاشمی: مزایای منطقه آزاد پیام در قطب مرکز داده مشهد نیز ارائه شود

سید حسن هاشمی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در این نشست در خصوص رشد منفی شاخص بهره‌وری کشور در صنایع مختلف در سال‌های گذشته گفت: تنها راه‌حل این موضوع استفاده از مزایای فناوری اطلاعات و شرکت‌های دانش‌بنیان است، این بخش نیازمند زیرساخت است و زیرساخت‌هایی که پارک فاوا و وزارت ارتباطات و بخش شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت‌های مراکز داده در این حوزه ایجاد می‌کند، می‌تواند تحولی در این بخش رقم بزند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مزیت‌هایی که برای حضور شرکت‌ها در منطقه آزاد پیام دیده شده است، گفت: خواسته ما این است مزیت‌های ایجاد شده در منطقه آزاد پیام به قطب مرکز داده مشهد نیز اعطا شود تا بتوان سرمایه‌گذاری در این مراکز را افزایش داد.

سید حسن هاشمی رئیس سازمان نظام صنفی کشور
سید حسن هاشمی

هاشمی در خصوص مسئله رفع تعهدات ارزی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و آی.سی.تی کشور نیز یادآور شد: این مساله را پیگیری کردیم و برای صادرات زیر 100 هزار دلار به این توافق رسیدیم که نظام صنفی رایانه‌ای کشور مسئولیت صدور تاییدیه صادراتی را بر عهده داشته باشد و درباره صادرات بالای 100 هزار دلار هم در حال مذاکره هستیم.

قطب مراکز داده برای صدها نفر کارآفرینی می‌کند

هاشمی در ادامه، با بیان اینکه مرزهای اینترنتی بسیار بزرگ‌تر از مرزهای جغرافیایی است و کشورها در حال پیشروی خود در این مرزها هستند، تصریح کرد: ما طرحی به عنوان منطقه آزاد مجازی تعریف کردیم که افراد نیاز به حضور فیزیکی در منطقه آزاد پیام نداشته باشند تا بتوان از ظرفیت نخبگان داخلی و خارجی به صورت مشترک استفاده کرد.

وی اضافه کرد: ایجاد قطب مرکز داده اقدام بسیار مناسبی برای استان است که می‌تواند برای صدها نفر کارآفرینی ایجاد کند.

نشست کمیسیون کسب‌وکارهای دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی مشهد با حضور علی اصغر انصاری - سید حسن هاشمی - اکبر قنبر پور
نشست کمیسیون کسب‌وکارهای دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال اتاق بازرگانی مشهد

اکبرزاده: عملیات اجرایی قطب مرکز داده مشهد آغاز شده است

فرشاد اکبرزاده، مجری پروژه قطب داده زیرساخت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه وزارت ارتباطات دو وظیفه شامل ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی به مراکز و ایجاد سرویس‌های ارتباطی در داخل قطب را بر عهده دارد، گفت: عملیات اجرایی قطب مرکز داده شهید میری که در کیلومتر 18 جاده مشهد به شاندیز و در منطقه ویرانی قرار دارد، آغاز شده و قرارداد اجرای فیبر نوری از سه مسیر به این مرکز با کارفرما منعقد شده و اجرای آن به زودی آغاز خواهد شد.

رضایی‌نیا: اینترنت بدون پالایش در قطب مراکز داده ارائه می‌شود

حمیدرضا رضایی‌نیا، مدیرکل ارتباطات زیرساخت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ارائه اینترنت بدون پالایش در قطب مراکز داده کشور پیش‌بینی شده که مزیت‌های آن، شامل فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و ترانزیت اینترنت است.

محمدی: در ایجاد زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کشور فرامرزی داشته باشیم

محمدی، مدیرعامل هلدینگ ایده در این نشست گفت: اکثر کشورهای دنیا هنگامی در مسیر رشد پایدار قرار گرفتند که نگاه بین‌المللی به مسائل داشتند. ما باید در قطب‌های مرکز داده نگاه فرامرزی داشته باشیم. برای مثال، سرور امکان ارائه خدمات میزبانی داده به کشورهای دیگر در برخی هلدینگ‌ها وجود دارد؛ اما به دلیل فیلترینگ اینترنت، امکان ارائه این امکانات وجود ندارد.

پورقاسمی: در حوزه صادرات خدمات فناوری اطلاعات تسهیل‌گری انجام شود

پورقاسمی، مدیر سایت آی اکسپورت نیز خواستار حمایت و تسهیلگری وزارت ارتباطات و پارک‌های علم و فناوری و پارک فاوا در حوزه صادرات شرکت‌های خدمات فناوری اطلاعات شد و گفت: اخذ گواهی صادرات برای این شرکت‌ها بسیار سخت است و لازم است تسهیلگری‌هایی برای رفع تعهد ارزی در این حوزه انجام شود.

محسن شرکا: از مزایای منطقه آزاد سرخس استفاده شود

محسن شرکا، نایب رئیس کمیسیون مسئولیت‌های اجتماعی و ارتقاء اخلاق کسب و کار اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به کوچ بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان از کشور خواستار توجه مسئولان این حوزه به دلایل این امر و تلاش برای جلوگیری از خروج متخصصان این حوزه از کشور شد.

محسن شرکا

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب ایجاد منطقه آزاد سرخس، خواستار استفاده از ظرفیت‌های این منطقه برای ایجاد یک مرکز ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون منطقه آزاد پیام در این منطقه شد.

هشدار حسین‌زاده در خصوص چالش نیروی انسانی در حوزه فناوری اطلاعات

«ابوالفضل حسین زاده، عضو هیئت مدیره گروه نرم افزاری محک، نیز بیان کرد: متاسفانه تاکنون امکان استفاده از معافیت مالیاتی در پارک‌ علم و فناوری خراسان برای بسیاری از شرکت‌ها فراهم نشده و کارهایی که گفته شده در حد حرف است و شاهد هستیم که بسیاری شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در حال کوچ کردن هستند.

علیرضا احمدی، رئیس هیئت مدیره شرکت ره‌آورد و انفورماتیک طوس نیز خواستار توسعه سایت فاوا در منطقه شهید فکوری مشهد و اختصاص آن به برنامه‌نویس‌ها و شرکت‌های نرم‌افزاری شد و گفت: بسیاری از این افراد امکان حضور در خارج از شهر را ندارند و این موضوع شرکت‌ها را با چالش نیروی انسانی مواجه می‌کند.

اشاره سهیل پروازی به ظرفیت‌های استانی در اجرای  طرح توسعه قطب مرکز داده کشور

سهیل پروازی، دبیر کمیسیون کسب‌و‌کارهای دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال نیز با بیان مزایای این طرح گفت: پیاده سازی تکنولوژی روز دنیا برای اجرای طرح توسعه قطب مرکز داده کشور اهمیت بالایی دارد و با توجه به بازه شش ماهه جذب سرمایه گذار و پروسه تکمیلی یک ساله آن، باید تمهیداتی اندیشیده شود.

وی در ادامه بر استفاده از ظرفیت های استانی در به کارگیری پیمانکاران و شرکت های واجد شرایط اجرای طرح توسعه قطب مرکز داده کشور تاکید کرد.