Web Analytics Made Easy - Statcounter
تابلوی نقاشی هوش مصنوعی Théâtre D'opéra Spatial

اثر هنری ساخت هوش مصنوعی برنده رقابت شد و هنرمندان را خشمگین کرد

جیسون آلن، رئیس شرکت Incarnate Games جایزه رتبه نخست مسابقه هنری سالانه نمایشگاه ایالت کلرادو را در رده هنر دیجیتال و هنرمندان به دست آورد. اما هنرمندان به هیچ وجه از این موضوع خوشحال نیستند.

در این نمایشگاه در بخش هنرهای دیجیتال اثری به نام “Théâtre D’opéra Spatial” که توسط جیسون آلن ارسال شده بود، برنده شد.

جیسون آلن، در توییتر، فاش کرد که با یک تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی که روی بوم چاپ شده بود، مقام اول را کسب کرده است. این تصویر، نقاشی استادانه‌ای است که صحنه ای را به تصویر می‌کشد که چهره‌های کلاسیک در یک سالن از طریق یک منظره دایره‌ای به منظره‌ای آفتاب‌گرفته و درخشان خیره می‌شوند.

تابلوی نقاشی هوش مصنوعی Théâtre D'opéra Spatial

جیسون آلن برنده اعلام شد حتی اگر خودش این قطعه را خلق نکرده باشد. این موضوع خشم هنرمندان آنلاین را برانگیخته است، زیرا آلن از روش سنتی پیروی نکرده یا از قلم موی دیجیتالی برای خلق آثار هنری استفاده نکرده است. او در عوض از یک برنامه هوش مصنوعی به نام Midjourney برای ایجاد اثر هنری بر اساس یک پیام متنی استفاده کرد.

با این حال، آلن تصویر تولید شده را گرفت و قبل از ارتقا با گیگاپیکسل، آن را در فتوشاپ تغییر داد. در پست خود اشاره می کند که به وضوح تگ “جیسون آلن از طریق Midjourney” به تصویر الصاق شده است.

نقاشی دیجیتال یا اثر هنری دیجیتال شامل یک هنرمند می‌شود که آثار هنری را به صورت دیجیتالی بر روی کامپیوتر ایجاد می‌کند. این کار معمولاً از طریق نرم‌افزار انجام می شود که از قلم موهای شبیه به نقاشی سنتی استفاده می‌کند. همچنین می‌توان نقاشی‌های دیجیتالی را از طریق نرم‌افزار هوش مصنوعی هوشمند با استفاده از دستورات متنی ایجاد کرد. از زمان ظهور هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی، بسیاری استدلال کرده‌اند که آثار هنری ایجاد شده با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مانند Midjourney و Dall-E نیز تا زمانی که دسته‌بندی جداگانه خود را بدست آورند، به عنوان هنر دیجیتال واجد شرایط هستند.

این تمایز عدم استفاده از روش سنتی خلق هنر دیجیتال باعث ایجاد جنجال در توییتر شده است که در آن هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر، آلن را به تعجیل در مرگ مشاغل خلاقانه متهم کردند.

کاربران از هر دو طرف، موافق و مخالف هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی، نکات خود را در رسانه‌های اجتماعی مطرح کردند. یکی از کاربران ادعا کرد که: این به معنای واقعی کلمه همان سطح نگرانی نیست که ما به عنوان هنرمندان به حق این صنعت داریم. آیا قرار است مردم را از انجام هنر واقعی خود باز دارد؟ نه، آیا قرار است شغل میلیون‌ها هنرمند آماتور را از بین ببرد؟ بله.

یکی از کاربران توییتر هشدار داد که حتی مشاغل خلاق و با مهارت بالا به دلیل اتوماسیون در خطر منسوخ شدن هستند:«ما در حال تماشای مرگ هنر هستیم که درست در مقابل چشمانمان آشکار می‌شود – اگر مشاغل خلاقانه از دست ماشین‌ها در امان نباشند، حتی مشاغل با مهارت بالا نیز در خطر منسوخ شدن هستند.»

برخی حتی استدلال کردند که هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی فاقد هر گونه معنایی است، زیرا هیچ تفکر فعالی از یک هنرمند وجود ندارد:«هوش مصنوعی نمی‌تواند هنر خلق کند، زیرا هر چیزی که از یک هوش مصنوعی تولید می‌شود، کاملاً فاقد پیام، مضامین و معنا است. اگر هنرمند مزبور فعالانه به پیام کار خود فکر نکند، هیچ انتقال عامدانه‌ای از سوی “هنرمند” وجود ندارد.»

آلن به انتقادات موجود در سرور دیسکورد Midjourney پاسخ داده است. او گفت افرادی در توییتر که مخالف هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی هستند، اهمیت عنصر انسانی در ساخت این آثار را بی‌اعتبار می‌کنند. او اصرار دارد که ورودی او به نرم‌افزار برای قطعه نهایی، مسئله‌ای کلیدی بوده است. علیرغم اختلاف‌نظرها، این برد فقط آلن را تشویق کرده و او را جسورتر کرده است.