Web Analytics Made Easy - Statcounter
ساختمان اسپیس ایکس

اخراج کارکنان اسپیس‌ایکس، قانون کار را نقض می‌کند

روز جمعه، اسپیس‌ایکس گروهی از کارمندان را که نامه‌ای سرگشاده با انتقاد از رفتار ایلان ماسک به مدیران شرکت نوشته بودند، اخراج کرد و وکلای کارگری اکنون می‌گویند این اخراج‌ها می‌تواند قانون کار ایالات متحده را نقض کرده باشد. این نامه روز پنجشنبه منتشر شد و خواستار سیاست‌های قوی‌تر در اسپیس ایکس و حضور محدودتر ایلان ماسک در توییتر شد. دست کم پنج کارمند اندکی پس از انتشار نامه اخراج شدند.

مشخص نیست که آیا هیچ یک از کارمندان اخراج شده سعی خواهند کرد به هیئت ملی روابط کار (NLRB) شکایت کنند یا نه. اما اگر این کار را انجام دهند، وکلا می گویند که یک پرونده قوی خواهند داشت. شارلوت گاردن، استاد حقوق در دانشگاه سیاتل که پیش از این درباره حقوق گفتار کارکنان مطالبی نوشته بود، می‌گوید: «برای صحت حقوق گفتار کارکنان، باید یک اقدام هماهنگ صورت گرفته باشد (که مطمئناً در اینجا چنین است) و باید با شرایط کاری مرتبط باشد.»

دشوارترین بخش پرونده های تلافی جویانه اغلب اثبات این است که یک کارمند واقعاً به خاطر صحبت کردن به تلافی اخراج شده است، اما اسپیس ایکس نشان دادن ارتباط را آسان کرده است.

گوین شاتول، رئیس اسپیس ایکس، در یادداشت خود به کارمندان پس از اخراج، تصریح کرد که کارمندان به طور خاص به دلیل نوشتن این نامه، که او آن را «فعالیت بیش از حد» توصیف کرد، اخراج شده‌اند. حتی اگر اسپیس ایکس سعی کند این مورد را رد کند، زمان‌بندی ساده اخراج کارکنان (کمتر از 24 ساعت پس از خود نامه) نادیده گرفتن ارتباط را سخت می‌کند. اگر این پرونده موفقیت آمیز باشد، اسپیس ایکس مجبور می‌شود کارمندان اخراج شده را با حقوق معوقه بازگرداند.