Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ می‌خواهد تراشه‌هایی با بستر شیشه‌ای به بازار بیاورد

فناوری جدید سامسونگ از بستر شیشه‌ای به جای مواد آلی استفاده می‌کند و پیشرفت‌های قابل توجهی را در صنعت نیمه‌هادی ارائه می‌دهد

محققان و تولیدکنندگان در تلاشند تا فناوری‌های جدید تراشه را توسعه دهند تا بقای قانون مور را نجات دهند و قدرت پردازنده‌ها را همچنان افزایش دهند. استفاده از متریال «شیشه» امیدوارکننده‌ترین طرح برای نسل بعدی تراشه‌ها است، اگر سامسونگ بتواند در تلاش‌های R&D خود موفق شود، تولیدکنندگان باید زودتر از زمان پیش‌بینی‌شده از آن‌ها استفاده کنند.

بر اساس شایعات، سامسونگ تصمیم گرفته است تا سرمایه‌گذاری هنگفتی در تحقیق و توسعه زیرلایه‌های شیشه‌ای برای تولید تراشه انجام دهد. این شرکت قصد دارد تا سال 2026 این محصولات را به مشتریان ارائه دهد و با ایجاد یک ائتلاف از سازمان‌های تابعه خود برای سرعت بخشیدن به توسعه این فناوری استفاده کند.

افشاگران می‌گویند که سه بخش از این شرکت کره‌ای – سامسونگ الکترومکانیکس، سامسونگ الکترونیکس و سامسونگ دیسپلی– زیرلایه‌های جدید تراشه‌های مبتنی بر شیشه را توسعه خواهند داد. سامسونگ الکترونیکس روی ادغام اجزای نیمه هادی با بسترهای جدید کار خواهد کرد، در حالی که سامسونگ دیسپلی و الکترومکانیکس بر روی بخش پردازشی تمرکز می‌کنند.

منابع آگاه می‌گویند که سامسونگ سعی خواهد کرد از یک رویکرد هم‌افزایی در میان شرکت‌های تابعه خود استفاده کند و از تخصص آن‌ها در زمینه‌های مربوطه استفاده کند. سامسونگ الکترومکانیکس در طول نمایشگاه Consumer Electronics 2024، برنامه‌های خود را برای ایجاد قابلیت‌های تولید انبوه برای لایه‌های شیشه‌ای تا سال 2026 اعلام کرد.

بسترهای شیشه‌ای از نظر تئوری می‌توانند پیشرفت‌های قابل توجهی در فرآیند تولید تراشه ایجاد کنند. در مقایسه با بسترهای آلی سنتی، شیشه مسطح بودن بیشتری را نشان می دهد که عمق تمرکز را برای فرآیندهای لیتوگرافی بهبود می‌بخشد. این ماده همچنین دارای پایداری ابعادی بالاتر برای اتصالات است و استحکام حرارتی و مکانیکی بالاتری را ارائه می‌دهد.

این ماده می‌تواند دماها و سطوح استرس بالاتر را تحمل کند و تراشه‌ها را حتی در شرایط دشوار مرکز داده بادوام‌تر و انعطاف‌پذیرتر کند. این فناوری برای برنامه‌های چندتراشه‌ای و SiP که قرار است به یکی از محبوب‌ترین طراحی‌های تراشه در صنعت تبدیل شوند، ایده‌آل خواهد بود.

شرکت‌های دیگری هم روی فناوری تراشه با زیرلایه شیشه کار می‌کنند

اینتل سال‌ها است که در حال توسعه یک راه‌حل زیرلایه شیشه‌ای است و این شرکت اخیراً برنامه‌های خود را برای عرضه محصولات تجاری جدید تا سال 2030 اعلام کرده است.

سامسونگ و اینتل تنها شرکت‌هایی نیستند که روی نسل بعدی فناوری زیرلایه کار می‌کنند. شرکت ژاپنی Ibiden نیز به تلاش تحقیق و توسعه برای طراحی‌های مبتنی بر شیشه پیوسته است، در حالی که شرکت SKC یک شرکت تابعه جدید (Absolics) را برای توسعه قابلیت‌های جدید تولید انبوه افتتاح کرده است. Absolics قبلاً با AMD و سایر شرکت‌های پیشرو در زمینه نیمه هادی همکاری کرده است.