Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ از سنسور دوربین 200 مگاپیکسلی جدید رونمایی کرد

سامسونگ سنسور عظیم 200 مگاپیکسلی خود با نام ایزوسل اچ‌پی2 (ISOCELL HP2) را معرفی کرد. از عرضه این سنسور 200 مگاپیکسلی می‌توان فهمید که سامسونگ همچنان به شعار پیکسل‌های بیشتر بهتر است (more pixels is better) وفادارخواهد بود.

مشخصات سنسور ISOCELL HP2

این سنسور که در نوع خود برای گوشی‌های هوشمند منحصر بفرد است، اندازه‌ی نسبتا بزرگ 1/1.3 اینچ و گام پیکسلی نسبتا کوچک 0/6 میکرومتر (μm) دارد که مابین سنسورهای HP1 و HP3 قرار می‌گیرد. این سنسور جمع‌آوری نور بیشتری در مقایسه با سنسورهای قبلی دارد و قابلیت‌های HDR جدیدی ارائه می‌دهد. ISOCELL HP2 احتمالا سنسور گوشی پرچمدار بعدی سامسونگ یعنی Galaxy S22 Ultra خواهد بود.

قابلیت D-VTG عکس‌برداری در محیط پرنور را بهبود می‌دهد

HP2 از قابلیتی بهره می‌برد که سامسونگ آن را فناوری D-VTG (Dual Vertical Transfer Gate) می‌نامد. این فناوری اساساً تعداد الکترون‌های موجود از هر دیود تصویر را دو برابر می‌کند و بدین ترتیب ظرفیت کامل هر پیکسل را تا بیش از 33 درصد افزایش می‌دهد. این بدان معناست که یک پیکسل می‌تواند قبل از اشباع شدن، بار بیشتری را نگه دارد که در نهایت نوردهی بیش از حد را کاهش می‌دهد و بازتولید رنگ را در شرایط نور روشن بهبود می‌بخشد.

امکان ادغام پیکسل‌ها در HP2 هم وجود خواهد داشت

همانند سنسورهای ۲۰۰ مگاپیکسلی قبلی HP2 نیز می‌تواند با ادغام چهار یا ۱۶ پیکسل در تصاویر 200 مگاپیکسلی به یک سنسور 50 مگاپیکسلی با گام ½ میکرومتر یا یک سنسور 12/5 پیکسلی با گام 2/4 میکرومتر تبدیل شود که تصویربرداری بهتر در نور کم را فراهم می‌کند.

فیلم‌برداری سنسور 200 مگاپیکسلی سامسونگ

دوربین در زمان فیلم‌برداری می‌تواند در حالت 50 مگاپیکسلی تا کیفیت 8K و 30 فریم ریت بر ثانیه، امکان فیلم برداری واضح را فراهم کند. قابلیت دیگر سنسور Smart ISO Pro نام دارد که برای ثبت تصاویر 12/5 مگاپیکسلی HDR و فیلمبرداری 4K و 60 فریم بر ثانیه به کار می‌رود و مانند نمونه‌های قبلی هر پیکسل به عنوان عامل فوکوس عمل می‌کند تا فوکوس خودکار سریع حتی در شرایط کم نور انجام شود.

احتمالاً Galaxy S23 Ultra از این سنسور 200 مگاپیکسلی بهره‌مند خواهد شد

سامسونگ Galaxy S22 Ultra دارای سنسور 108 مگاپیکسلی بود و سنسور 200 مگاپیکسلی HP1 در دستگاه‌های دیگری مانند موتورولا  30 Edge Ultra و شیائومی12T  پرو استفاده می‌شد. با این حال، شایعات حاکی از آن است که S23 Ultra دارای یک سنسور 200 مگاپیکسلی خواهد بود و استفاده از HP2 با توجه به تولید انبوه آن منطقی است. گلکسی S23 قرار است دو هفته دیگر در تاریخ 1 فوریه 2023 (12 بهمن‌ماه 1401) معرفی شود.