Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ قصد دارد موتور جستجوی گوشی‌های خود را به بینگ تغییر دهد

گوگل با دردسر بزرگی روبرو است؛ بزرگترین عرضه‌کننده گوشی‌های اندرویدی تمایل دارد موتور جستجوی پیش‌فرض خود را به مایکروسافت بینگ تغییر دهد.

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه شرکت سامسونگ در حال بررسی جایگزینی گوگل با مایکروسافت بینگ به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در دستگاه‌های خود است، شرکت آلفابت کاهش قیمت سهام شدیدی را تجربه کرد.

سامسونگ در حال مذاکره با گوگل قبل از تغییر به بینگ است

خبر برنامه جدید سامسونگ یک شوک ناگهانی برای گوگل و کارمندان آن بود. وجود گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در تمام دستگاه‌های سامسونگ در واقع به دلیل وجود قراردادی بین این دو غول فناوری بوده است. اکنون مذاکرات برای تمدید قرارداد همچنان ادامه دارد. با این حال، اگر همه چیز بین هر دو شرکت به خوبی پیش نرود، ممکن است تغییر به بینگ اتفاق بیفتد و گوگل قطعاً بیشترین خسارت را متحمل خواهد شد. هر دو نماینده گوگل و سامسونگ از اظهار نظر در مورد مذاکرات فعلی بین دو شرکت خودداری کرده‌اند.

در معاملات دیروز، سهم بازار آلفابت با آغاز سشن نیویورک 4 درصد کاهش یافت که این بزرگترین افت این شرکت در سال جاری است. از سوی دیگر، مایکروسافت شاهد افزایش 1/7 درصدی سهام خود بود.

در هفته‌های اخیر، موتور جست‌وجوی گوگل شاهد تهدید جدی توسط مایکروسافت بینگ بوده است. موتور جستجوی بینگ پس از اضافه شدن فناوری OpenAI بسیار قوی‌تر شده است. توانایی موتور جستجوی مایکروسافت برای ارائه پاسخ‌های مانند ChatGPT به کاربران، محبوبیت آن را به شدت افزایش داده است.

طبق گزارش روزنامه تایمز، گوگل همچنین در حال کار بر روی یک پروژه هوش مصنوعی جدید برای مقابله با تهدیدات مایکروسافت است. در این گزارش آمده است که در حال حاضر حدود 160 مهندس بر روی پروژه‌ای به نام Magi کار می‌کنند. این پروژه شامل مدل‌های هوش مصنوعی است که به تقویت خدمات گوگل کمک می‌کند.

لارا لوین، سخنگوی گوگل در مورد پروژه در حال انجام گوگل بیانیه‌ای ارائه کرده است. او گفت:«گوگل از ارائه ویژگی‌های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای جستجو هیجان زده است و به زودی جزئیات بیشتری را به اشتراک خواهد گذاشت.»

نقش کلیدی سامسونگ در درآمد گوگل

بر اساس داده‌های IDC، سامسونگ در سال 2022 بیش از 261 میلیون دستگاه را روانه بازار کرده است. همه این گوشی‌ها با سیستم عامل اندروید گوگل عرضه شده بودند. سامسونگ روابط خوبی با هر دو شرکت مایکروسافت و گوگل دارد و دستگاه‌های آن معمولاً با برنامه‌های از پیش نصب شده از هر دو شرکت ارائه می‌شوند. چنین برنامه‌هایی شامل OneDrive از مایکروسافت و Maps از Google است.

گوگل با معامله ای که با اپل و سامسونگ دارد، سهم بازار ایالات متحده و سایر نقاط جهان را در اختیار دارد. طبق گزارش‌های تایمز، معامله این شرکت با این دو غول گوشی‌های هوشمند به تنهایی حدود 20 میلیارد دلار درآمد دارد. بنابراین در صورت شکست مذاکره با سامسونگ، گوگل بخش بزرگی از این درآمد را از دست خواهد داد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما