Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ نسل جدید حافظه‌های رم برای کاربردهای هوش مصنوعی و گیمینگ را معرفی کرد

حافظه‌های سامسونگ GDDR 7 - HBM3E - روز فناوری حافظه سامسونگ

سامسونگ فناوری‌های حافظه جدید خود از جمله HBM3E، GDDR7، LPDDR5x را در رویداد روز فناوری حافظه 2023 (Memory Tech Day) معرفی کرد.

رویداد روز فناوری حافظه سامسونگ ۲۰۲۳ -  Samsung Memory Tech Day 2023 - جانگ با لی رییس بخش تجارت حافظه سامسونگ - Jung Bae Lee
رییس بخش تجارت حافظه سامسونگ

حافظه سامسونگ شاین‌بولت HBM3E برای هوش مصنوعی و مراکز داده

سامسونگ نخستین شرکتی بود که حافظه‌های HBM2 برای پردازش فوق سریع (HPC) را عرضه کرد. اکنون این شرکت نسل جدید حافظه‌های HBM3E را با نام شاین‌بولت (Shinebolt) معرفی کرده است. حافظه‌های شاین‌بولت سامسونگ که به نسل جدید برنامه‌های هوش مصنوعی کمک خواهد کرد، هزینه کل مالکیت (TCO) در مراکز داده را کاهش می‌دهد و آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و استنتاج هوش مصنوعی را سرعت می‌بخشد.

HBM3E دارای سرعت قابل توجه 9/8 گیگابیت بر ثانیه (Gbps) در هر پین است، به این معنی که می‌تواند نرخ انتقال بیش از 1/2 ترابایت در ثانیه (TBps) را فراهم کند.

samsung hbm3e shinebolt - سامسونگ شاین بولت

به منظور فعال کردن استک‌های لایه‌های بالاتر و بهبود ویژگی‌های حرارتی، سامسونگ فناوری با نام NCF را برای از بین بردن شکاف‌های بین لایه‌های تراشه و به حداکثر رساندن هدایت حرارتی بهینه کرده است. محصولات 8H و 12H HBM3 سامسونگ در حال حاضر در حال تولید انبوه هستند و نمونه‌های Shinebolt برای مشتریان ارسال می شود.

این شرکت با تکیه بر قدرت خود به‌عنوان یک ارائه‌دهنده راهکارهای جامع در حوزه نیمه‌رسانا، قصد دارد یک سرویس سفارشی ارائه دهد که نسل بعدی HBM، فناوری‌های پکیجینگ پیشرفته و ریخته‌گری نیمه‌رسانا را با هم ترکیب می‌کند.

محصولات دیگری که در رویداد سامسونگ معرفی شدند عبارتند از حافظه DRAM 32 گیگابایتی DDR5 با بالاترین ظرفیت صنعت حافظه، اولین حافظه GDDR7 با سرعت 32 گیگابیت در ثانیه و PBSSD حافظه‌های اس‌اس‌دی در مقیاس پتابایت که پیشرفت قابل توجهی در قابلیت‌های ذخیره‌سازی برای سرورها ارائه می‌دهد.

معرفی حافظه GDDR7 سامسونگ با 40 درصد بهبود عملکرد و 20 درصد بهبود انرژی

به گفته سامسونگ، حافظه GDDR7 در مقایسه با سریع‌ترین حافظه GDDR6،تا 40 درصد افزایش عملکرد و 20 درصد بهبود مصرف انرژی را ارائه خواهد کرد. محصولات اولیه با سرعت انتقال تا 32 گیگابیت در ثانیه معرفی شده‌اند که نشان‌دهنده بهبود 33 درصدی نسبت به حافظه GDDR6 است و می‌تواند با رابط باس 384 بیتی به پهنای باند 1/5 ترابایت بر ثانیه دست یابد.

این شرکت همچنین نمونه‌های اولیه‌ای از حافظه GDDR7 را که با سرعت 36 گیگابیت بر ثانیه عمل می‌کنند، آزمایش کرده است، اما بعید است که این نمونه‌ها به اندازه کافی تولید انبوه شده باشند تا به نسل بعدی کارت‌های گرافیک برسند.

samsung gddr7 - سامسونگ جی دی دی آر ۷

همانطور که گفته شد، حافظه GDDR7 20 درصد بازده انرژی بهتری را ارائه می‌دهد؛ با توجه به اینکه حافظه، انرژی زیادی را در پردازنده‌های گرافیکی مصرف می‌کند، این بهبود بسیار عالی خواهد بود. گفته می‌شود که GDDR7 سامسونگ شامل فناوری بهینه‌سازی شده برای بارهای کاری پرسرعت می‌شود و همچنین یک مدل با ولتاژ عملیاتی پایین برای کاربردهای دارای محدودیت مصرف انرژی مانند لپ‌تاپ‌ها طراحی شده است.

در مورد مسئله گرما نیز استاندارد حافظه جدید از نوعی ترکیب اپوکسی (EMC) دارای هدایت حرارتی بالا استفاده می‌کند که مقاومت حرارتی را تا 70 درصد کاهش می‌دهد. طبق گزارش‌ها سامسونگ چند ماه قبل نمونه‌هایی از این رم‌های GDDR7 خود را برای ارزیابی زودهنگام به انویدیا ارسال کرده است تا در صورت امکان برای نسل بعدی کارت گرافیک گیمینگ به کار برده شوند.