Web Analytics Made Easy - Statcounter
تراشه 3 نانومتری

سامسونگ رسماً آغاز تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری را اعلام کرد

سامسونگ علیرغم رکود بازار نیمه‌هادی‌ها، TSMC را در رقابت تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری شکست داد
سامسونگ علیرغم رکود بازار نیمه‌هادی‌ها، TSMC را در رقابت تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری شکست داد

چکیده خبر

TSMC هنوز هم پیشرو بلامنازع در صنعت تولید تراشه‌های قراردادی است، اما سامسونگ این شرکت را در رقابت برای تولید پیشرفته‌ترین تراشه‌های جهان شکست داد. این شرکت هنوز هم برای جذب مشتریان معمول TSMC نیاز به اثبات خیلی چیزها خواهد داشت، اما اکنون با این پیش‌دستی، شانس واقعی برای دسترسی به سفارش‌های بزرگ‌تر در صنعت تراشه را خواهد داشت.

لیتوگرافی تراشه

سامسونگ رسما تولید انبوه تراشه‌ها با استفاده از گره پردازشی 3 نانومتری و ترانزیستورهای GAAFETرا در تاسیسات خود در هواسئونگ آغاز کرده است. با انجام این کار، غول فناوری کره‌ای توانسته است رقیب سرسخت خود TSMC را در مسابقه رشد عملکرد و بازدهی انرژی صنعت سخت‌افزار شکست دهد.

این شرکت می‌گوید که فرآیند ساخت جدید در مقایسه با گره ۵ نانومتری خود، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را ارائه می‌کند، مانند افزایش بازده انرژی تا ۴۵ درصد، کاهش ۱۶ درصدی مساحت تراشه و بهبود عملکرد تا ۲۳ درصد.

نسل دوم فرآیند 3 نانومتری در حال حاضر در حال توسعه است که مصرف انرژی و اندازه را به ترتیب 50 و 30 درصد کاهش می‌دهد. عملکرد نیز باید 30 درصد بهبود داشته باشد، اما هیچ صحبتی در مورد سودآوری و سایر جزئیات مهم وجود ندارد.

این شرکت می‌گوید ظرفیت 3 نانومتری موجود آن بر تولید برنامه‌های کاربردی رایانش سریع و تخصصی کم‌مصرف متمرکز خواهد بود. این تکنولوژی روز دنیا بعداً به چیپست‌های موبایل گسترش خواهد یافت – بخشی که سامسونگ در سال‌های اخیر با مشکلاتی در بازدهی مواجه شده است. هنوز مشخص نیست که این اتفاق قبل از گسترش تولید 3 نانومتری به تاسیسات پیونگ تاک یا پس از آن رخ می‌دهد.

سامسونگ می‌خواهد سهم بازار TSMC در تولید تراشه‌های قراردادی را از بین ببرد، اما همچنان باید برای مشتریان بزرگی مانند اپل، انویدیا و کوالکام، نبرد سختی داشته باشد. حتی مدیاتک که سلطه کوالکام را در بازار موبایل از بین می‌برد، سابقه طولانی در همکاری با TSMC دارد و بعید است که دست به تغییر بزنند، مگر اینکه سامسونگ بتواند بازدهی و سوددهی مشابه یا بهتری را نشان دهد.

تا زمان نگارش، TSMC حدود 54 درصد از ظرفیت جهانی ریخته گری را تحت کنترل خود دارد و دو سوم درآمد جهانی تولید تراشه را درو می‌کند. علاوه بر این، رهبران جهانی تلاش می‌کنند ظرفیت تولید تراشه بیشتری را به کشورهای خود بیاورند یا با شرکای استراتژیک خود قرارداد ببندند. چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده همگی تولید تراشه‌های داخلی را در فهرست اولویت‌های خود قرار می‌دهند.

سهم گره‌های پردازشی و سهم سازندگان از بازار ریخته‌گری
سهم گره‌های پردازشی و سهم سازندگان از بازار ریخته‌گری تراشه

سامسونگ در حال ساخت یک کارخانه تراشه 17 میلیارد دلاری در تگزاس است، اما این تاسیسات تا سال 2024 عملیاتی نخواهد شد. در این میان، مشکل احتمالی این شرکت، مازاد عرضه تراشه در کره جنوبی است که نشان‌دهنده کاهش قابل توجه تقاضا به ویژه برای تراشه‌های حافظه DRAM و NAND است.

احتمال رکود جهانی، تقاضای مصرف کننده جهانی را به حدی کاهش داد که ذخایر تراشه کره جنوبی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته بیش از 53 درصد رشد کرد. این موضوع فشار نزولی بر قیمت حافظه وارد می‌کند که در ظاهر برای مصرف‌کنندگان عالی است، اما این پتانسیل را نیز دارد که در زمانی که احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به چشم‌انداز آینده آن تا حدودی منفی بوده است، به قیمت نهایی محصول ضربه بزند.