Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ حلقه هوشمند با نام گلکسی رینگ را عرضه می‌کند

گلکسی رینگ، جدیدترین گجت پوشیدنی سامسونگ، با کاربرد پایش سلامت از جمله نظارت بر ضربان قلب و نظارت بر خواب عرضه می‌شود.
Samsung Galaxy Ring - سامسونگ گلکسی رینگ

هان پاک، رئیس تیم سلامت دیجیتال در سامسونگ الکترونیک، در مصاحبه با CNBC، موضوعاتی همچون اولین تلاش این شرکت در محصولات حلقه‌های هوشمند، برنامه سلامت سامسونگ و آموزش هوش مصنوعی در حوزه سلامت را مورد بحث قرار داد.

گفتنی است سامسونگ چند هفته قبل در جریان کنفرانس مطبوعاتی معرفی گوشی گلکسی S24، گلکسی رینگ را معرفی کرد و اکنون این غول فناوری می‌خواهد برای اولین بار آن را در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا که از امروز آغاز می‌شود، به نمایش بگذارد.

رنگ های مختلف سامسونگ گلکسی رینگ

ویژگی‌های سامسونگ گلکسی رینگ (Galaxy Ring)

رئیس تیم سلامت دیجیتال سامسونگ در مورد گلکسی رینگ می‌گوید:«این حلقه که به چندین سنسور مجهز شده است، می‌تواند ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان حرکتی که در طول خواب انجام می‌شود و مدت زمانی که فرد در رختخواب می‌گذارند تا به خواب رود را نشان دهد.»

او همچنین گفت که این حلقه می‌تواند به کاربر «امتیاز سرزندگی» بدهد که داده‌های آمادگی جسمانی و ذهنی را جمع‌آوری می‌کند تا کاربر ببیند از نظر وضعیت جسمانی چقدر سرحال و کارآمد است.

همه این موارد از طریق برنامه سلامت سامسونگ (Samsung Health) قابل دسترسی خواهند بود.

این انگشتر قرار است در سال میلادی جاری به فروش برسد، اما هان پاک جدول زمانی یا محدوده قیمتی برای آن اعلام نکرد.

حلقه هوشمند سامسونگ

او همچنین گفت که این شرکت در حال بررسی اضافه کردن ویژگی است که به گلکسی رینگ اجازه می دهد تا مانند تلفن‌های هوشمند، برخی فعالیت‌های کاربران را انجام دهد:«ما یک تیم کامل داریم که این موضوع را بررسی می‌کند. اما به وضوح به موارد استفاده مختلف از حلقه، فراتر از راهکارهای سلامتی، نگاه می‌کنیم.»

مدیر اجرایی تیم سلامت سامسونگ خاطرنشان کرد که این شرکت در حال کار بر روی نظارت سطح گلوکز و همچنین سنجش فشار خون از طریق دستگاه‌های پوشیدنی خود است.

پاک در مورد پایش قند خون گفت: «در حال حاضر، مردم برای سنجش قند خون از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که پوست را سوراخ می‌کند تا سطح گلوکز و قند خون را بررسی کند. با این حال یک راهکار غیرتهاجمی برای انجام آن گام بزرگی خواهد بود.»

البته این در حالی است که همین چند روز قبل سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نسبت به سنجش سطح قند خون از طریق گجت‌ها هشدار داد.

نقش سامسونگ در اکوسیستم سلامت

سامسونگ امیدوار است که دستگاه‌های مختلف آن جایگاه خود را در سلامت، حوزه‌ای که چندین سال است روی آن کار می‌کند، افزایش دهند.

سامسونگ گوشی‌های هوشمند و ساعت‌های هوشمند خود را دارد. و اکنون گلکسی رینگ جدیدترین دسته محصولات سلامت است. هان پاک می‌گوید که تصمیم به راه‌اندازی «حلقه هوشمند» با نظر مشتریان گرفته شده است:«مشتریان به ما اعلام کردند که می‌خواهند انواع دیگر گجت‌های پوشیدنی را برای اندازه‌گیری سلامت داشته باشند. برخی می‌خواهند ساعت و حلقه را با هم داشته باشند و از هر دو سود ببرند و برخی دیگر با داشتن حلقه هوشمند سادگی بیشتری می‌خواهند.»

انگشتر دیجیتالی سامسونگ گلکسی رینگ

پاک تأیید کرد که وقتی ساعت هوشمند و حلقه با هم استفاده شوند، کاربران می‌توانند انواع بیشتری از پایش‌های سلامت را دریافت کنند.

سامسونگ اولین شرکتی نیست که حلقه‌های هوشمند را عرضه می‌کند. چند بازیگر دیگر مانند اورا (Oura) در این زمینه هستند.

نسل های قبلی گوشی‌های هوشمند پرچمدار سامسونگ، مانند S7، دارای حسگرهایی بودند که مواردی مانند ضربان قلب را ردیابی می‌کنند. کاربران می‌توانستند انگشت خود را روی سنسور بگذارند و این حسگر ضربان قلب را نشان دهد.

اکنون سال‌هاست سامسونگ این سنسورها را در تلفن‌های خود کنار گذاشته است، چرا که ساعت‌های هوشمندی دارد که این ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند.

با این حال، هان پاک این احتمال را رد نکرد که گوشی‌های هوشمند آینده دوباره دارای سنسورهای سلامت باشند.

پاک گفت: «تلفن همراه هنوز بسیار فراگیر است و بنابراین فکر می‌کنم دلایلی وجود دارد که ما ممکن است بخواهیم حسگر را علاوه بر دستگاه‌های پوشیدنی روی موبایل هم قرار دهیم.»

آموزش هوش مصنوعی برای پایش سلامت

پاک درباره نقش هوش مصنوعی در خدمات سلامت سامسونگ هم صحبت کرد. هوش مصنوعی می‌تواند به درک همه داده‌هایی که این دستگاه ها جمع آوری می‌کنند، کمک کند و در نهایت، هدف سامسونگ این است که هوش مصنوعی را وادار کند تا اطلاعات دقیق‌تری در مورد سلامت یک فرد ارائه دهد.

او گفت که مدل‌های زبان بزرگ (LLM) که بر روی حجم عظیمی از داده‌ها آموزش‌دیده‌اند و زیربنای برنامه‌هایی مانند چت‌بات‌ها هستند، می‌توانند به بینش بیشتر کمک کنند:«تصور کنید آن مدل زبان بزرگ، به عنوان دستیار دیجیتال من عمل می کند، در حالی که به زمینه سوابق پزشکی من، داده‌های فیزیولوژیکی من، میزان تعامل من با یک دستگاه تلفن همراه و ابزارهای پوشیدنی و همه این‌ها نگاه می‌کند و شروع به ایجاد آنالیز و شخصی‌سازی بیشتر می کند.»

وی افزود: «در آینده یک دستیار دیجیتالی برای پایش سلامتی وجود خواهد داشت، زیرا ما فکر می‌کنیم که نیاز به آن کاملاً احساس می‌شود.»

پاک سناریویی را تشریح کرد که در آن یک دستیار دیجیتال توصیه‌های بهداشتی را با لحن و زمینه مناسب ارائه می‌دهد و می‌گوید:«توانایی ما برای تغییر رفتارمان بسیار بیشتر می‌شود.»

پاک گفت که بیکسبی (Bixby)، دستیار دیجیتال سامسونگ، می‌تواند در این زمینه نقشی ایفا کند:«بنابراین ما در حال بررسی راه‌های مختلفی هستیم که در آن رابط کامپیوتر انسان در طول زمان تغییر می‌کند… و بنابراین فکر می‌کنیم که بیکسبی با گفتار بخش مهمی از این گزینه را نشان می‌دهد. اما ما فکر نمی‌کنیم که این تنها گزینه باشد. اما بیکسبی به طور بالقوه با مدل‌های زبان بزرگ ترکیب می‌شود، می تواند یک تغییر فوق العاده باشد و ما آشکارا در حال انجام آن گفتگو هستیم.»

مدیر سامسونگ تصریح کرد که این شرکت در حال در نظر گرفتن یک سرویس اشتراک پولی برای برنامه Samsung Health خود است، اما قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، باید قابلیت‌ها و بینش‌هایی که ارائه می‌دهد بهبود یابد. دستیاران هوش مصنوعی می‌توانند کمک کنند.

پاک گفت: «اگر می‌خواهید من را مجبور کنید برای چیزی پول بپردازم، بهتر است برنامه‌ای به من بدهید که از نظر آنالیز سلامتی جامع‌تر باشد!»