Web Analytics Made Easy - Statcounter

سامسونگ و اپل در عرضه اولیه سهام ARM مشارکت خواهند کرد

طبق گزارش‌ها چندین غول فناوری از جمله سامسونگ و اپل که برترین سازندگان گوشی‌های هوشمند در جهان هستند، برای سرمایه‌گذاری و خرید سهام در عرضه اولیه شرکت ARM عزم خود را جزم کرده‌اند. شرکت انگلیسی طراحی تراشه ظاهراً ارزش‌گذاری بین 50 تا 55 میلیارد دلار را هدف قرار داده است، اگرچه باید به این نکته اشاره کرد که این میزان یک پله پایین‌تر از ارزش 64 میلیارد دلاری است که سافت‌بانک 25 درصد سهام خود را در این شرکت به دست آورد.

به گزارش رویترز، به غیر از اپل و سامسونگ، نام‌های برجسته‌ی صنعت فناوری و تراشه مانند AMD، انویدیا، اینتل، آلفابت، کدنس دیزاین و … برای سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه این شرکت موافقت کرده‌اند. اطلاعات جدید منتشر شده حاکی از آن است که مذاکراتی برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر در حال انجام است، زیرا ARM ممکن است قصد داشته باشد نزدیک به ارزش‌گذاری هدف باشد.

در حالی که ارقام سرمایه‌گذاری فاش نشده است، طبق گزارش‌ها انویدیا، اپل و سایرین توافق کرده‌اند‌ که بین 25 تا 100 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند، در حالی که سافت‌بنک شرکت مالک ARM می‌خواهد 10 درصد از سهام آن را حفظ کند.

هر شرکتی که در عرضه اولیه ARM سرمایه‌گذاری می‌کند چیزی برای به دست آوردن دارد، بنابراین اصلاً تعجب‌آور نیست که سامسونگ و اپل در این ترکیب شرکت کنند، زیرا هر دو شرکت، می‌توانند با رشد ARM در صنعت برتری داشته باشند. اپل به دنبال تقویت اقتدار خود در حوزه لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای ARM است، در حالی که سامسونگ می‌تواند از این رابطه تجاری برای ایجاد بازگشت به سوی ARM استفاده کند.

خرید سهام، خرید مالکیت ARM توسط رقبا را دشوار می‌کند

لازم به ذکر است که این سرمایه‌گذاری در ARM دارای مزیت استراتژیک نیست و شرکت طراحی تراشه بریتانیایی نیز رفتار ترجیحی با طرف مقابل نخواهد داشت. با این حال، مشارکت هر یک از شرکت‌ها، خرید ARM را برای رقبای دیگر سخت‌تر می‌کند.