Web Analytics Made Easy - Statcounter

ربات سگ ارتش روسیه از علی‌بابا خریداری شده است!

خلاصه خبر

روسیه از سگ رباتیکی رونمایی کرد که یک موشک‌انداز ضد تانک را بر پشت خود حمل می‌کند. در حالی که به نظر می‌رسد این محصول نسخه‌ای از یک ربات 2700 دلاری از فروشگاه علی بابا باشد و اصلاً نتواند با این اسلحه شلیک کند. این محصول پوششی شبیه به لباس نینجا دارد.

در میان بسیاری از سلاح‌های نظامی، وسایل نقلیه و سایر لوازم جانبی به نمایش درآمده در نمایشگاه تسلیحاتی ارتش روسیه، محصولی که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کرد، M-81 بود. یک سگ رباتیک شبیه به ربات اسپات شرکت بوستون داینامیکس، با این تفاوت که این یکی اسلحه RPG-26 را بر پشت خود حمل می‌کند و لباس نینجا به تن دارد.

خبرگزاری روسی ویدئویی از حرکات و درازکشیدن M-81 در نمایشگاه منتشر کرد که اگر یک سلاح کشتار جمعی را حمل نمی‌کرد، بسیار زیبا بود.

سازندگان می گویند:«این نمونه‌ای از سیستم روباتیک M-81 است که می‌تواند تیراندازی هدفمند و حمل سلاح را انجام دهد و برای اهداف غیرنظامی نیز می‌تواند در منطقه اضطراری برای شناسایی، عبور از آوار و تحویل دارو استفاده شود.»

سگ ربات ارتش روسیه

رسانه The Drive در مورد آن تحقیق کرد و متوجه شد که این ربات به طرز مشکوکی شبیه به ربات یونیتری یوشو (UnitreeYushu) متعلق به شرکت یونیتری رباتیکز (Unitree Robotic) است که در فروشگاه چینی علی بابا با قیمت کمتر از 2700 دلار در دسترس است! این امر احتمالاً توضیح می‌دهد که چرا این محصول مانند یک نینجا لباس پوشیده است: برای پنهان کردن واقعیت خود! برای مقایسه، درنظر داشته باشید ربات اسپات حدود 75000 دلار قیمت دارد!

ربات یونیتری یوشو رباتیکز - UnitreeYushu Robot
ربات یونیتری که در فروشگاه علی بابا به فروش می‌رسد

این که این ربات یکی از مدل‌های Unitree باشد که مطمئناً اینطور به نظر می‌رسد، به این معنی است که این سگ توسط سازنده روسی تولید نشده و مطمئناً برای استفاده از این موشک‌انداز طراحی نشده است. از سویی دیگر بعید است که چنین محصولی در یک منطقه جنگی، حتی با این لباس نینجا، مدت زیادی دوام بیاورد!

همچنین این سوال وجود دارد که ربات چقدر می‌تواند از سلاح استفاده کند؟ ممکن است این ربات بتواند موشک‌انداز ضد تانک RPG-26 را حمل کند، اما اینکه آیا می‌تواند هدف قرار بگیرد یا تکانه شلیک را تحمل کند، موضوع دیگری است.