Web Analytics Made Easy - Statcounter

عرضه نسل جدید پردازنده مرکز داده اینتل با نام Sapphire Rapids

نسل چهارم سی‌پی‌یو سرور زئون با نام Sapphire Rapids پس از وقفه‌های طولانی از سوی اینتل عرضه شد
نسل چهارم سی‌پی‌یو سرور زئون با نام Sapphire Rapids پس از وقفه‌های طولانی از سوی اینتل عرضه شد

بیش از یک سال از زمانی که اینتل برای عرضه نسل چهارم CPU سرور برنامه‌ریزی کرده بود، گذشت اما نسل جدید CPU سرور این شرکت با نام Sapphire Rapids سرانجام عرضه شدند. خانواده Sapphire Rapids  شامل 52 مدل CPU می‌شود که طیف گسترده‌ای در تعداد هسته‌ها و ویژگی‌ها را در بر می‌گیرد و در کنار سری جدیدی از GPU‌های مرکز داده راه‌اندازی شده است.

تأخیرهای پیاپی در عرضه این سری به رقیب اینتل AMD اجازه داد تا زودتر از آن‌ها CPU سرور جنوا خود را وارد بازار کنند. AMD از یک فرآیند 5 نانومتری استفاده کرد که برای اولین بار در CPU های مرکز داده به کار می‌رفت؛ این امر به تراشه‌های جدید این شرکت کمک کرد تا دستاوردهای بزرگی در عملکرد داشته باشند. در رده بالای خانواده جنوا، یک هیولای 96 هسته‌ای تراکم هسته بی‌سابقه‌ای را ارائه می‌دهد.

اینتل قطعاً نمی‌تواند در تعداد هسته‌ها با AMD رقابت کند و عملکرد محصولات جدید هنوز ناشناخته است زیرا منتظر بررسی‌های تراشه‌های Sapphire Rapids در بنچمارک‌ها هستیم. اما تصمیم اینتل برای گنجاندن شتاب‌دهنده‌های ویژه با قیمت‌گذاری جدید می‌تواند به تراشه‌های جدید این شرکت کمک کند تا بر مزایای AMD چیره شوند.

احتمالاً تراشه‌های جدید اینتل عملکرد سری جنوا AMD را نخواهند داشت

با توجه به اینکه Sapphire Rapids تاخیری طولانی داشت و CPU سرورهای Genoa AMD بسیار قدرتمند هستند، به نظر می‌رسد که تراشه‌های جدید اینتل از نظر عملکرد همه‌منظوره نسبت به AMD شکست خواهند خورد. مطمئناً، هر حجم کاری که بتواند از تعداد هسته‌های متعدد استفاده کند، از تمرکز AMD بر افزایش تراکم هسته سود می‌برد.

تراشه‌های Sapphire Rapids برای بارهای تخصصی مناسب‌اند و قابلیت ارتقا دارند

چیزی که Sapphire Rapids را کاربردی می‌کند، پتانسیل افزایش عملکرد در بارهای کاری تخصصی است. هر تراشه دارای تعدادی شتاب دهنده است که وظایف خاصی را بر عهده دارند. برخی از تراشه‌ها به‌طور پیش‌فرض تمام شتاب‌دهنده‌هایشان را در بردارند، در حالی که تراشه‌های ارزان‌تر این سری اینطور نیستند. البته از طریق مدل طراحی جدید Intel on Demand، این شتاب‌دهنده‌های غیرفعال می‌توانند بعداً با هزینه اضافی فعال شوند.

intel on demand

این سیستم تا حدودی گیج‌کننده یک جنبه مثبت برای مشتریان دارد: یک پردازنده Sapphire Rapids را می‌توان برای افزودن عملکردهای خاص ارتقا داد و به طور بالقوه مشتری را از نیاز به تعویض تراشه نجات داد. این می‌تواند نقطه قوت قدرتمندی باشد، اگرچه باید منتظر باشیم و ببینیم مشتریان چگونه به این مدل جدید واکنش نشان می‌دهند.

تمام پردازنده‌های Sapphire Rapids از برخی شتاب‌دهنده‌ها به‌طور پیش‌فرض پشتیبانی می‌کنند، از جمله تعدادی از آن‌ها که به میزان زیادی سرعت کار هوش مصنوعی را افزایش می‌دهند. اینتل ادعا می‌کند که Sapphire Rapids می‌تواند در زمان آنی بیش از 10 برابر عملکرد استنباط و آموزش را در مقایسه با تراشه‌های نسل قبلی به دست آورد و مدل‌های Max که شامل حافظه با پهنای باند بالا هستند، می توانند سرعت مدل‌های زبان بزرگ (Large Language) را تا 20 برابر افزایش دهند.

max series intel data center gpu - جی پی یو مرکز داده (دیتاسنتر) اینتل سری مکس

شتاب‌دهنده‌های دیگری که در برخی از مدل‌ها فعال یا در دسترس هستند عبارتند از: شتاب‌دهنده جریان داده (data streaming) که می‌تواند عملکرد جابجایی داده‌ها را بهبود بخشد؛ متعادل کننده بار دینامیک (dynamic load balancer) که می‌تواند ترافیک شبکه را به طور بسیار موثرتری متعادل کند؛ شتاب‌دهنده تجزیه و تحلیل درون حافظه (in-memory analytics) که به اجرای کوئری‌های دیتابیس و دیگر بارهای کاری تجزیه و تحلیل کمک می‌کند و فناوری کمک سریع (quick assist) که عملکرد رمزنگاری و فشرده‌سازی پردازنده را افزایش می‌دهد.

اینتل هنوز در مرکز داده پیشتاز است اما AMD نزدیک می‌شود

اینتل همچنان رهبر بازار در مرکز داده است، اما AMD به سرعت در حال بلعیدن سهم اینتل در این بازار است. بر اساس تحقیقات مرکوری و طبق گزارش Tom’s Hardware شرکت AMD از پنج سال پیش که اساساً در بازار CPU سرور حضور نداشت، به سهم 13/9 درصدی در سه ماهه دوم سال 2022 رسیده است. با توجه به موفقیت بزرگ تراشه‌های جنوا، سهم بازار AMD تقریباً به طور قطع ادامه خواهد یافت.

Sapphire Rapids احتمالاً محصولی نخواهد بود که اینتل برای بازیابی رهبری عملکرد به آن نیاز دارد، اما اساس نقشه راه تهاجمی این شرکت را در دو سال آینده ایجاد می کند. Emerald Rapids هنوز تا قبل از پایان سال 2023 انتظار می‌رود و Granite Rapids برای سال 2024 برنامه ریزی شده است. این Granite Rapids است که شانس بزرگی برای اینتل برای برتری نسبت به AMD خواهد بود.

 intel cpu sapphire rapids - granite rapids - سی پی یو دیتاسنتر گرانیت رپیدز و سپفایر رپیدز

Granite Rapids بر اساس فرآیند 3 نانومتری خود اینتل ساخته خواهد شد، نام این شرکت برای فرآیند تولید 3 نانومتری خود، که به پایان دادن به مزیت تولیدی که اکنون AMD با تکیه بر TSMC دارد، کمک خواهد کرد. شایعات حداکثر تعداد هسته‌های Granite Rapids را 128 می‌دانند که اگر درست باشد فاصله تعداد هسته‌ها با رقیب را از بین می‌برد. در مجموع در مورد تراشه‌های تازه عرضه شده باید گفت Sapphire Rapids در رقابت بر سر عملکرد خام مشکل خواهد داشت. اما مشتریان ممکن است فناوری شتاب دهنده و طراحی قابل ارتقا و مدل قیمتی را جذاب بدانند که می‌تواند به اینتل کمک کند تا شاید بخشی از سهم بازار خود را از AMD پس بگیرد.