Web Analytics Made Easy - Statcounter
rack server vs blade server vs tower server
انواع سرور بلید، رکمونت و تاور

سرور رکمونت (Rackmount)، سرور تاور (Tower) یا سرور تیغه‌ای(Blade) کدامیک کارآمدتر است؟

سرورها در چندین نوع و پیکربندی مختلف وجود دارند. در مرکز داده، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب سرور رکمونت، سرور بلید یا سرور تاور بر عملکرد، فضای اشغال شده، بودجه و مقیاس پذیری تأثیر می‌گذارد.

این مقاله یک راهنمای سریع برای انتخاب بین سرورهای رکمونت، سرورهای بلید و سرورهای تاور است. ابتدا به توضیح مشخصات هریک از این سه مدل خواهیم پرداخت و در ادامه مزایا و معایب آن‌ها و این که هر نوع چگونه با نیازهای شما مطابقت دارد را بررسی می‌کنیم.

بیایید قبل از این که به جزئیات بپردازیم، خلاصه‌ای از هر یک از این انواع را بررسی کنیم:

  • سرورهای رکمونت بر روی رک‌های استانداردی نصب می‌شوند که می‌توانند به ارتفاع 10 فوت برسند و به مرکز داده اجازه می‌دهند تا ده‌ها سرور رکمونت را به شکل مؤثری مستقر کند.
  • سرورهای بلید، برد های کوچکی هستند که در محفظه سرور نصب می‌شوند و هریک نقش سرور را ایفا می‌کنند. آن‌ها یک انتخاب عالی برای قدرت پردازش بالا در یک محیط متراکم هستند.
  • سرورهای تاور (ایستاده) دارای ظرفیت بهینه‌سازی و سفارشی‌سازی هستند و به سازمان‌ها اجازه می‌دهند پیکربندی سرور را با نیازهای خود مطابقت دهند.

سرور رکمونت (Rack Server) چیست؟

سرور رکمونت، سروری است که داخل یک رک مستقر و نصب می‌شود. آن‌ها معمولاً سرورهای همه منظوره‌ای هستند که طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و زیرساخت‌های رایانشی را پشتیبانی می‌کنند. سرورهای رکمونت را به صورت عمودی روی یکدیگر قرار می‌دهند تا در فضای مرکزداده صرفه جویی شود.

ابعاد رک‌های استاندارد با متغیر یونیت (U) اندازه‌گیری می‌شود که به معنای 1.75 اینچ ارتفاع و 19 اینچ عرض است. سرورهای رکمونت با ضریب عمودی در این ابعاد عرضه می‌شوند، به این معنا که ارتفاع این سرورها ممکن است یک یونیت(1U)، 4 یونیت (4U)، 10 یونیت (10U) یا بالاتر باشد. تجهیزات اضافی دیگر نیز مطابق با استاندارد یونیت ساخته می‌شوند و شرکت‌ها می‌توانند از فضای خالی رک‌های خود برای قراردادن سایر تجهیزات نیز استفاده کنند.

مزایای سرور رکمونت

خودکفایی: هر کدام از این سرورها همه سخت‌افزار لازم برای اجرا به عنوان یک سیستم مستقل یا شبکه‌ای را دارد (شامل منبع تغذیه، پردازنده و حافظه). این امر این نوع سرورها را قادر می‌سازد فعالیت‌های پردازشی را به تنهایی اجرا کنند.

راندمان: سرورهای رکمونت و سایر دستگاه‌های محاسباتی استفاده بسیار کارآمدی از فضای محدود مرکز داده را دارند. سرورهای رکمونت را می توان به راحتی با حافظه، فضای ذخیره‌سازی و پردازنده های اضافی گسترش داد. و اگر ادمین‌ها داده‌های سرور را برای افزونگی به اشتراک گذاشته یا کلاستر کرده باشند، تعویض سرورهای رک از نظر فیزیکی ساده است.

مقرون به صرفه: استقرارهای کوچک‌تر مدیریت و بهره‌وری انرژی را با هزینه کمتر ارائه می‌دهند.

معایب سرور رکمونت

مصرف برق: رک‌های پرجمعیت به واحدهای خنک کننده بیشتری نیاز دارند که این امر هزینه‌ی انرژی را افزایش می‌دهد. تعداد زیادی از سرورهای رک به طور کلی نیاز انرژی را افزایش خواهند داد.

نگهداری: رک‌های متراکم نیاز به زمان عیب‌یابی و مدیریت بیشتری دارند.

Rack Server | سرور رکمونت
سرور رکمونت Lenovo System x3650

سرور تیغه‌ای (Blade Server) چیست؟

یک سرور تیغه‌ای (Blade) یک محفظه سرور است که چندین برد ماژولار به نام بلید را در خود جای داده است. اکثر سرورهای تیغه‌ای به پردازنده، کنترلرهای شبکه و حافظه محدود می‌شوند. برخی دارای درایو حافظه داخلی نیز هستند. سایر اجزا مانند سوئیچ‌ها، پورت‌ها و کانکتورهای برق از طریق شاسی به اشتراک گذاشته می‌شوند.

محفظه‌ها معمولا با استاندارد یونیت متناسب هستند که اجازه‌ی صرفه جویی در اشغال فضا را می‌دهد. ادمین‌ها می‌توانند بلیدها را کلاستر کنند یا به عنوان سرور جداگانه مدیریت کنند، مانند تخصیص برنامه‌ها و کاربران‌های نهایی به یک بلید خاص.  ساختار ماژولار بودن آن‌ها اجازه تعویض سریع آن‌ها حین کار (Hot Swap) را می‌دهد. بردها دسته‌های خارجی کوچکی دارند، بنابراین بیرون کشیدن یا تعویض آن‌ها کار ساده‌ای است.

سرورهای Blade قدرت پردازش بالایی دارند تا نیازهای پیچیده رایانشی را برآورده کنند. اگر مرکز داده خنک کننده و انرژی کافی برای پشتیبانی از زیرساخت‌های متراکم را داشته باشد، می توانند به سطوح عملکرد بالا گسترش داده شوند.

Blade Server | سرور تیغه ای (بلید)
تعداد 20 بلید supermicro در یک سرور تیغه‌ای به ارتفاع 8 یونیت قرار گرفته‌اند

مزایای سرور تیغه‌ای

مصرف انرژی کم: به جای تغذیه و خنک کردن چندین سرور در رک های جداگانه، شاسی، برق را برای سرورهای چند تیغه‌ای تامین می‌کند. این امر باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.

قدرت پردازش: سرورهای بلید در حالی که کمترین فضا را اشغال می کنند، قدرت پردازش بالایی را ارائه می دهند.

دسترس پذیری: محیط سرور بلید نظارت و نگهداری متمرکز، تعادل بار و رفع خرابی کلاسترینگ را ساده می‌کند. تعویض سریع نیز به افزایش در دسترس بودن سیستم کمک می کند.

معایب سرور تیغه‌ای

هزینه های اولیه: با گذشت زمان، هزینه‌های عملیاتی می‌تواند به لطف رابط‌های مدیریتی ساده و مصرف انرژی کمتر معقول باشد. با این حال، هزینه‌های سرمایه اولیه، استقرار و پیکربندی می تواند بالا باشد.

هزینه های انرژی برای سرورهای متراکم: سرورهای بلید با تراکم بالا به کنترل آب و هوای پیشرفته نیاز دارند. گرمایش، سرمایش و تهویه همه هزینه‌های ضروری برای حفظ عملکرد این نوع از سرور هستند.

سرور تاور (Tower Server) چیست؟

سرورهای تاور (ایستاده)، دارای یک پیکربندی شاسی مستقل هستند. آن‌ها با حداقل اجزا و نرم‌افزار تولید می‌شوند، بنابراین مشتریان بیزنس‌های متوسط و سازمانی می‌توانند سرورها را برای کارهای خاص به شدت سفارشی کنند. به عنوان مثال، سرورهای تاور معمولاً با اجزای اضافی مانند کارت‌های گرافیکی پیشرفته، رم بالا یا تجهیزات جانبی عرضه نمی‌شوند.

این نوع از سرورها معمولا مشتریانی را در برمی‌گیرند که قصد دارند سرورهای خود را سفارشی کنند و امکان ارتقا را حفظ کنند. به عنوان مثال، مشتریان می‌توانند تاور سرورها را به عنوان سرورهای همه منظوره، سرورهای ارتباطی، سرورهای وب یا سرورهای شبکه ای که با استفاده از پروتکل های HTTP یکپارچه می شوند، پیکربندی کنند.

خریداران ممکن است شخصی‌سازی مورد نیاز خود را سفارش دهند یا زمانی که سرور به محل آن‌ها ارسال می‌شود، خودشان این کار را انجام دهند. مورد استفاده دیگر کسب‌وکارهای کوچکتر است که برای اجرای چندین فرآیند و برنامه به یک سرور قدرتمند نیاز دارند.

از نظر ظاهری شبیه کامپیوترهای دسکتاپ هستند و مانند دسکتاپ‌ها دستگاه‌های ورودی را به اشتراک نمی‌گذارند. نصب چند سرور تاور به صفحه کلید، موس و مانیتور جداگانه نیاز دارد. مگر این که از سوئیچ هایی که امکان اشتراک گذاری دستگاه های جانبی را فراهم می کنند، استفاده شود. آن‌ها می‌توانند فضای ذخیره سازی شبکه را مانند هر نوع سرور دیگری به اشتراک بگذارند.

tower server Dell PowerEdge T440 | سرور تاور (ایستاده)
سرور تاور دل مدل PowerEdge T440

 

مزایای سرور تاور

مقیاس پذیری مؤثر: سرورهای تاور با حداقل پیکربندی ارائه می‌شوند، بنابراین متخصص IT می‌تواند آن‌ها را بر اساس نیازهای تجاری سفارش و ارتقا دهد. قیمت خرید آن‌ها از یک سرور کامل بارگذاری شده ارزان‌تر است.

هزینه‌های سرمایش کم: برج‌ها با چگالی کم اجزای خود، هزینه خنک‌سازی کمتری نسبت به رک‌ها یا بلیدهای متراکم دارند.

معایب سرور تاور

هزینه ارتقا: بسیاری از مشتریان سرورهای برج را برای سفارشی‌سازی و نه هزینه‌های سرمایه کم خریداری می‌کنند. قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای رده بالا قیمت جاری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند.

ابعاد بزرگ: این سرورها مناسب قرار گرفتن در رک‌ها نیستند و فضای مرکز داده را اشغال می‌کنند. آنها برای عیب یابی و افزودن یا ارتقاء اجزای داخلی نیاز به باز کردن محفظه دارند.

مدیریت ناخوشایند لوازم جانبی: در محیط‌های با چندین سرور تاور، متخصص فناوری اطلاعات یا باید روی سوئیچ‌ها سرمایه‌گذاری کند یا دستگاه‌های جانبی را به هر سرور به طور جداگانه وصل کند.

مقایسه سرورهای رکمونت، بلید و تاور در یک نگاه

هر سه نوع سرور می توانند در مرکز داده شما کار کنند. انتخاب کاری نیست که آنها بتوانند انجام دهند و هر سه نوع سرور قادر به عملکرد بالا هستند. انتخاب درست به این بستگی دارد که چه معماری به بهترین وجه با نیازهای رایانشی و ساخت مرکز داده شما مطابقت دارد.

جدول مقایسه سرور رکمونت، بلید و تاور