Web Analytics Made Easy - Statcounter
arm nvidia

انویدیا از خرید Arm کناره‌گیری می‌کند

به گزارش بلومبرگ، شرکت انویدیا خرید شرکت Arm تحت مالکیت گروه سافت‌بنک را کنار می‌گذارد، در مقابل مخالفت‌های رگولاتورها سر فرود می‌آورد و به بزرگترین معامله تاریخ صنعت تراشه پایان می‌دهد.

اکنون سافت‌بنک قصد دارد به جای این معامله، به عرضه اولیه عمومی Arm ادامه دهد. انتظار می‌رود عرضه اولیه سهام در سال مالی منتهی به مارس 2023 اتفاق بیفتد.

همچنین اخیراً سایمون سگارز، مدیر عامل شرکت Arm استعفا داده و این سمت را به رنه هاس، رئیس هیئت مدیره واگذار کرده است. این اقدام ظاهراً به لغو شدن معامله با انویدیا ارتباطی ندارد. سگارز یکی از اولین کارمندان شرکت بود و در سال 2013 در رتبه‌های بالاتری قرار گرفت و مدیرعامل شد. او پس از خرید این شرکت توسط سافت‌بنک در سال 2016 نیز تاکنون به رهبری شرکت ادامه داد.

طبق گزارش فایننشال تایمز، مطابق قرارداد، سافت‌بنک و Arm حق دارند 2 میلیارد دلاری را که انویدیا در هنگام امضای قرارداد پرداخت کرده است، از جمله 1/25 میلیارد دلار هزینه جدایی، نگه دارند.

نمایندگان انویدیا، Arm و سافت‌بنک تاکنون از اظهار نظر خودداری کرده‌اند.

قرارداد جنجالی انویدیا و Arm

انویدیا خبر این خرید را در سپتامبر 2020 اعلام کرد و هدف آن کنترل فناوری تراشه است که در همه چیز از تلفن‌ها گرفته تا تجهیزات کارخانه استفاده می‌شود. اما این معامله 40 میلیارد دلاری از همان ابتدا با مخالفت‌هایی روبرو شد. مشتریان خود Arm با این ایده به شدت مخالفت کردند و قانون‌گذاران متعهد شدند که آن را مورد بررسی دقیق قرار دهند.

مخالفت کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده در ماه دسامبر به دلیل اینکه انویدیا کنترل بیش از حدی بر طراحی تراشه‌های مورد استفاده توسط بزرگترین شرکت‌های فن‌آوری جهان به دست می‌آورد، شدیدترین ضربه را به این قرارداد وارد کرد. این توافق همچنین نیاز به تایید در اتحادیه اروپا، چین، و همچنین بریتانیا، جایی که Arm در آن مستقر است، نیاز داشت.

مالکیت انحصاری، Arm را بی‌ارزش می‌کند

Arm همیشه به خاطر بی‌طرفی ارزشمند بوده است، چیزی که سافت‌بنک، که با هیچ یک از مشتریان فناوری رقابت نمی‌کند، توانست آن را حفظ کند. زمانی که انویدیا این معامله را اعلام کرد، نگرانی‌ها افزایش یافت که یا ارزش آن با تغییر مالکیت از بین می‌رود یا مخالفت‌ها شانس آن را برای جلب نظر دولت‌های سراسر جهان از بین می‌برد.

طرح‌ها و فناوری Arm، که مجوز آن را به سازندگان می‌فروشد، تقریباً اساس تمام گوشی‌های هوشمند جهان است. آن‌ها همچنین در زمینه رایانه‌های شخصی، ماشین‌ها و مراکز داده فعالیت می‌کنند. مشتریان Arm شامل اپل، آمازون وب سرویس، گوگل و همچنین تراشه‌سازانی که مستقیماً با انویدیا رقابت می‌کنند، مانند اینتل و کوالکام می‌شود.

معامله مشکل‌ساز Arm به سهام انویدیا آسیب چندانی وارد نکرده است. به طوری که در 12 ماه اخیر بیش از 80 درصد افزایش یافته است. این شرکت که در ساخت پردازنده‌های گرافیکی سه‌بعدی برای بازی‌های ویدیویی شهرت خود را به دست آورد، در حال گسترش به سرورها و سایر بازارها بوده و به آن کمک کرده تا آن را به بزرگترین شرکت تولید تراشه ایالات متحده از نظر ارزش بازار تبدیل کند.

این معامله شکست خورده همچنین تنش بین چین و ایالات متحده بر سر تراشه‌ها را مورد توجه قرار داد. کشور آسیایی بزرگترین بازار نیمه هادی‌ها است، در حالی که آمریکا خانه اکثر شرکت‌های تولید تراشه در جهان است. این امر باعث شد تا دو کشور منافع متفاوتی در بررسی این معامله داشته باشند. در این میان، بریتانیا با این احتمال روبه‌رو شد که قوی‌ترین بخش فناوری کشورش تحت کنترل ایالات متحده در بیاید.