Web Analytics Made Easy - Statcounter
پردازنده گرافیکی دیتاسنتر- GPU - انویدیا

انویدیا پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده با خنک کننده مایع تولید می‌کند

انویدیا با اضافه کردن سرمایش مایع مستقیم به پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده A100 PCIe انقلابی در کاهش مصرف انرژی به خصوص در سیستم‌های رایانش سریع و هوش مصنوعی ایجاد خواهد کرد
انویدیا با اضافه کردن سرمایش مایع مستقیم به پردازنده‌های گرافیکی مرکز داده A100 PCIe انقلابی در کاهش مصرف انرژی به خصوص در سیستم‌های رایانش سریع و هوش مصنوعی ایجاد خواهد کرد

خنک‌کننده مایع که در دوران مین فریم متولد شد، در عصر هوش مصنوعی در حال بلوغ است. این سیستم به تازگی به طور گسترده در سریع‌ترین ابررایانه‌های جهان به شکل مدرنی به نام خنک کننده مستقیم تراشه استفاده می‌شود.

خنک کننده مایع گام بعدی برای پردازنده های گرافیکی انویدیا است که در حال حاضر تا 20 برابر بازده انرژی بهتری را در استنتاج هوش مصنوعی و رایانش سریع نسبت به CPU ها ارائه می‌دهند.

اگر تمام سرورهای مبتنی بر CPU که دارای هوش مصنوعی و رایانش سریع (HPC) در سراسر جهان هستند را به سیستم‌های شتاب‌دهنده GPU تغییر کنند، سالانه 11 تریلیون وات ساعت صرفه‌جویی در انرژی خواهیم داشت. این مانند صرفه‌جویی در مصرف انرژی بیش از یک و نیم میلیون خانه مسکونی در سال است!

امروز، انویدیا با انتشار اولین مرکز داده PCIe GPU با استفاده از خنک کننده مستقیم تراشه، به تلاش‌های خود در زمینه پایداری مراکز داده خود می‌افزاید.

پرازنده گرافیکی دیتاسنتر با پردازش مایع

اکوئینیکس، اولین شرکتی است که این پردازنده‌های گرافیکی را برای استفاده در مراکز داده خود به عنوان بخشی از رویکرد جامع پایداری خود استفاده خواهد کرد. پردازنده‌های گرافیکی اکنون در حال نمونه‌گیری هستند و تابستان امسال به طور کلی در دسترس خواهند بود.

صرفه جویی در مصرف آب و برق اسمیت گفت: «این اولین پردازنده گرافیکی خنک‌شده با مایع است که به آزمایشگاه ما معرفی شد و این برای ما هیجان‌انگیز است، زیرا مشتریان ما تشنه روش‌های پایدار برای مهار هوش مصنوعی هستند.

هدف اپراتورهای مرکز داده حذف چیلرهایی است که میلیاردها لیتر آب در سال را برای خنک کردن هوای داخل مراکز داده تبخیر می‌کنند. خنک کننده مایع نوید سیستم‌هایی را می‌دهد که مقادیر کمی از مایعات را در سیستم‌های بسته متمرکز بر نقاط داغ اصلی بازیافت می‌کنند.

او گفت: «ما انرژی هدررفته را به یک دارایی تبدیل خواهیم کرد و نتیجه آن عملکرد یکسان و توان مصرفی کمتر خواهد بود. در آزمایش‌های جداگانه، هم اکوئینیکس و هم انویدیا دریافتند که یک مرکز داده با استفاده از خنک‌کننده مایع می‌تواند بار کاری مشابه خنک‌کننده هوا را اجرا کند و در عین حال حدود 30 درصد انرژی کمتری مصرف کند. انویدیا تخمین می‌زند که مرکز داده خنک کننده مایع می‌تواند به 1.15 PUE برسد که بسیار کمتر از 1.6 برای مدل مشابهی است که با هوا خنک می‌شود.»

نمودار تغییرات PUE در مراکز داده

مراکز داده با خنک کننده مایع نیز می‌توانند دو برابر محاسبات را در یک فضا قرار دهند. دلیل آن این است که پردازنده‌های گرافیکی جدیدA100  فقط از یک اسلات PCIe استفاده می‌کنند. پردازنده‌های گرافیکی A100 با هوا خنک دو عدد را پر می‌کنند.

حداقل ده‌ها سازنده سیستم قصد دارند تا اواخر امسال این پردازنده‌های گرافیکی را در محصولات خود بگنجانند. برخی از آن‌ها عبارتند از ASUS، ASRock Rack، Foxconn Industrial Internet، Gigabyte، H3C، Inspur، Inventec، Nettrix، QCT، Supermicro، Wiwynn  و  xFusion.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که این فناوری به مراکز داده محدود نمی‌شود. خودروها و سایر سیستم‌های رایانش سریع که در فضاهای محدود تعبیه شده‌اند، می‌توانند از آن بهره بگیرند.