Web Analytics Made Easy - Statcounter

مدیرعامل انویدیا بار دیگر ادعا کرد قانون مور مرده است

جنسن هوانگ، مدیرعامل چرم پوش انویدیا از سال 2017 چندین بار ادعای مرگ قانون مور را مطرح کرده است

در اوایل این هفته، انویدیا از سری کارت‌های گرافیک مورد انتظار RTX 40 رونمایی کرد. تعجبی ندارد که کارتهای جدید خانواده RTX افزایش قابل توجهی در عملکرد، مصرف برق و متأسفانه قیمت برای مصرف‌کنندگان به همراه می‌آورد. جنسن هوانگ، مدیر عامل انویدیا، ادعا می‌کند روند کاهش قیمت تراشه‌ها و سایر قطعات داستانی قدیمی است.

هوانگ در جلسه پرسش و پاسخ با رسانه‌ها در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت پردازنده گرافیکی اعلام کرد: «قانون مور مرده است.»

قانون مور چیست؟

به گفته هوانگ، ویفر 12 اینچی امروزی بسیار گران‌تر است و اصرار داشت که افزایش قیمت در مقایسه با سطوح عملکرد ارائه شده توسط نسل‌های قبلی موجه است. این اظهارات از روایت قیمت‌گذاری ناخوشایند انویدیا خبر می‌دهد که تاکنون مورد استقبال قرار نگرفته و به عنوان توجیهی برای قیمت‌های سرسام‌آور این شرکت تلقی می‌شود.

جنسن هوانگ: این ایده که قیمت تراشه‌ها کاهش خواهد یافت، داستانی قدیمی است.

این اولین بار نیست که رهبر چرمی‌پوش انویدیا قانون مور را مرده خواند. در سال 2017، هوانگ در طول سخنرانی در کنفرانس فناوری GPU در پکن، اعتبار مشاهدات طولانی مدت را به چالش کشید. او در طول سخنرانی گفت که افزایش مداوم فناوری GPU روزی منجر به جایگزینی کامل پردازنده‌های گرافیکی برای برخی از پردازنده‌ها خواهد شد.

انویدیا و هوانگ به سرعت تا سال 2018 تا آنجا پیش رفتند که مشاهدات جدیدی را ارائه کردند و اظهار داشتند که پیشرفت در فناوری GPU بسیار بیشتر از پیشرفت‌های سنتی CPU است. این چشم‌انداز که به درستی قانون هوانگ نامیده می‌شود، می‌گوید که در جایی که قانون مور دیگر برای CPU ها قابل اجرا نیست، عملکرد پردازنده گرافیکی هر دو سال یکبار بیش از دو برابر می‌شود.

دیدگاه‌های انویدیا در مورد قانون مور و مشاهدات تکنولوژیکی به همین جا ختم نمی‌شود. در سال 2019، هوانگ به کوبیدن میخ به تابوت قانون مور در نمایشگاه لوازم الکترونیکی در لاس وگاس ادامه داد. مدیر عامل انویدیا در مورد کاهش سرعت پیشرفت تکنولوژی پردازنده‌های مرکزی توضیح داد و گفت که قانون مور دیگر امکان پذیر نیست.

کارشناسان صنعت، از جمله خود گوردان مور، این فرضیه را مطرح کرده‌اند که این قانون نمی‌تواند برای همیشه پابرجا بماند. در سال 2005 مور اظهار داشت که صنعت نمی‌تواند به طور نامحدود این طرح را حفظ کند و ترانزیستورها در نهایت به محدودیت‌های کوچک‌سازی خواهند رسید.

او بعداً پیش‌بینی خود را روشن کرد و پیش‌بینی کرد که این قانون می‌تواند تا سال 2025 به عنوان یک مشاهده قابل اجرا باقی بماند. با توجه به پیشرفت‌های معماری کنونی، مانند رویکرد طراحی big.LITTLE اینتل و 3D V-Cache AMD، همیشه این امکان وجود دارد که سازندگان CPU جان تازه‌ای به قانون 58 ساله مور بدهند.