Web Analytics Made Easy - Statcounter

AMD: قانون مور همچنان پابرجاست اما تغییر کرده است

قانون مور - Moore's Law

چکیده خبر

در سال‌های اخیر چندین بار، جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، برای توجیه افزایش قیمت سرسام‌آور پردازنده‌های گرافیکی این شرکت، ادعا کرده است که «قانون مور مرده است». با این حال چند روز قبلی در طول یک اجلاس، مدیر ارشد فناوری AMD، مارک پیپرمستر، این ادعاهای مکرر انویدیا را رد کرد و دلیل دیگری برای هزینه‌های بالاتر مدل‌های جدید مطرح کرد.

قانون مور چیست؟

گوردون مور از بنیانگذاران اینتل، سال‌ها قبل قاعده‌ی مشهوری را مطرح کرد که با پیشرفت فناوری، تراکم ترانزیستورها روی سطح یک تراشه کامپیوتری هر 2 سال، 2 برابر می‌شود که بعدها با صحت مکرر این قاعده، از آن با نام قانون مور یاد شد.  این قانون نشان می‌دهد که پیشرفت محاسباتی در طول زمان به طور قابل توجهی سریع‌تر، کوچک‌تر و کارآمدتر می‌شود؛ بدین ترتیب پس از گذشت 2 سال، می‌توان با قیمت تراشه قبلی کارایی دوبرابری را داشت یا همان کارایی را با قیمت پایین‌تری عرضه کرد.

قانون مور
روند پیشرفت تراشه‌ها با قانون مور مطابقت زیادی دارد

مدیرعامل انویدیا: قانون مور پایان یافته است

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا می‌گوید که این قاعده به حد اشباع خود رسیده و دیگر قابل استناد نیست. او از سال 2017، چندین بار قانون مور را پایان یافته اعلام کرده است. این موضوع معمولاً در پاسخ به سؤالات مشتریان در مورد افزایش مداوم قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا مطرح شده است.

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا - Jensen Huang
جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا

در حالی که کارت‌های گرافیک انویدیا محصولات بسیار خوبی هستند؛ خریداران نسبت به دلیل قیمت‌های صعودی محصولات کنجکاو هستند. به عنوان مثال، در سال 2013، انویدیا برترین محصول خود GTX 780 را با قیمت 649 دلار عرضه کرد. اما در ماه گذشته، قیمت RTX 4080 از رقم سرسام‌آور 1199 دلار شروع شد.

این افزایش قیمت نزدیک به 85 درصد است و با این که افزایش عملکرد آن مطمئناً بیش از این بوده است، باید توجه داشت ارزش دلار طی 9 سال گذشته به این شکل تغییر نکرده است. پس از رونمایی از RTX 4090 و هر دو مدل RTX 4080، هوانگ بار دیگر در جریان پرسش و پاسخ با خبرنگاران رسانه‌ها ادعا کرد که قانون مور پایان یافته است!

مدیر فناوری AMD با اظهارات مدیرعامل انویدیا مخالف است

طبق سنت سال‌های اخیر در بازار کارت گرافیک، AMD در هر زمینه‌ای برای رقابت با انویدیا دیده شده است. مدیر ارشد فناوری این شرکت، مارک پیپرمستر، در نشست اخیر خود ادعای جنسن هوانگ را رد کرد و تأکید کرد که قانون مور هنوز زنده و پابرجاست و فقط به دلایل دیگر کاهش قیمت فناوری‌ها امکان‌پذیر نیست.

مارک پیپرمستر، مدیر ارشد فناوری AMD - Mark Papermaster
مارک پیپرمستر، مدیر ارشد فناوری AMD

او می‌گوید: «اینطور نیست که دیگر فناوری‌های ترانزیستور جدید و هیجان‌انگیزی وجود نداشته باشد… بسیار واضح است که پیشرفت‌هایی برای ادامه بهبود فناوری ترانزیستور انجام خواهد شد؛ اما اکنون تراشه‌ها گران‌تر از قبل هستند زیرا باید از شتاب‌دهنده‌ها، شتاب‌دهنده GPU، عملگرهای تخصصی و … نیز استفاده کنید.»

گزارش‌های متناقض AMD و انویدیا وقتی به یاد بیاوریم که هر دو شرکت ویفرهای سیلیکونی مورد نیاز خود را از TSMC تأمین می‌کنند، جالب‌تر نیز می‌شود!