Web Analytics Made Easy - Statcounter
NASA DAPHNE داده‌های ماموریت ماهواره‌ای را به ابر منتقل می‌کند

NASA DAPHNE داده‌های ماموریت ماهواره‌ای را به ابر منتقل می‌کند

ناسا به طور چشمگیری تعداد قفسه‌های مورد نیاز خود را در ایستگاه‌های زمینی خود با سیستمی که داده‌ها را به ابر منتقل می‌کند، کاهش داده است.

سیستم پردازش و دستیابی به داده‌های شبکه (DAPHNE) در حال حاضر در ایستگاه‌های زمینی در آلاسکا، ایالات متحده و سوالبارد، نروژ مستقر است.

این تیم قصد دارد آن را در پونتاس آرناس، شیلی و والوپس آیلند، ویرجینیا، ایالات متحده مستقر کند. همچنین قصد دارد با شرکای بین‌المللی در آسیا و استرالیا همکاری کند.

کار روی DAPHNE چند سالی است که ادامه دارد و پروژه در مقاله‌ای در سال 2019 ذکر شده است. اما در آخرین شماره مجله IT Talk ناسا، DAPHNE به تفصیل شرح داده شده است.

سالم النمری، مدیر پروژه DAPHNE و استیو سیروتزکی، سرپرست شعبه مرکز پرواز فضایی گودارد توضیح داد: «این سیستم از دو بخش تشکیل شده است: یک بخش سخت افزاری ساده که در ایستگاه قرار دارد و دومین بخش مجازی در ابر.»

سیستم محلی از سخت افزارهای عمومی استفاده می‌کند که داده‌های ماموریت‌های ماهواره‌ای را تزریق می‌کند. سپس داده‌های اولویت بندی شده را برای پردازش کامل به همتای خود در ابر می‌فرستد.

تیم می‌نویسد: «رفع نیاز به چندین نسل سخت افزار مخصوص ماموریت، ردپای ایستگاه زمینی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. از قفسه‌های سخت افزاری منحصر به فرد در حال رشد به نصف یک منبع مشترک تقسیم می‌شود.»

«علاوه بر این، DAPHNE نیاز به مالکیت یا اجاره اتصالات پرهزینه را برطرف می‌کند. این سیستم طوری طراحی شده است که به نزدیکترین شبکه زیرساخت جهانی ابر اصلی متصل شده و از هزینه‌های مقیاس برای کاهش چشمگیر هزینه ارتباطات استفاده کند.»

آنها ادعا می‌کنند که این سیستم «میلیون‌ها دلار پس انداز به آژانس کمک کرده است.»

در مقاله سال 2019، آژانس یک ماموریت، رادار دیافراگم مصنوعی NASA-ISRO (NISAR) را مشخص می‌کند که از DAPHNE استفاده می‌کند.

هنگامی که در ژانویه 2023 آغاز می‌شود، NISAR می‌تواند حداقل 35 ترابایت در روز – معادل تقریبا پنج پتابایت داده در طول ماموریت سه ساله خود تولید کند. این مقاله می‌گوید که چنین ذخیره سازی و فرایندی بدون محاسبه ابری غیرممکن است.

افشا نشده است که DAPHNE به کدام ارائه دهنده ابر داده ارسال می‌کند. ناسا یک مشتری چند ابری است و مراکز داده خود را اداره می‌کند.

به نظر می‌رسد که در اصل از AWS بیشتر از سایر موارد استفاده می‌کند، به طوری که کل محیط ابری علم مدیریت شده (SMCE) بر روی سرورهای آمازون میزبانی شده است.

رامتین نورمحمد