Web Analytics Made Easy - Statcounter
مرورگر موزیلا فایرفاکس

موزیلا بی‌سروصدا برنامه‌های پیش فرض مایکروسافت در ویندوز را دور زد

اکنون می‌توانید موزیلا فایرفاکس را درست مانند مایکروسافت اج به راحتی مرورگر پیش فرض خود کنید
اکنون می‌توانید موزیلا فایرفاکس را درست مانند مایکروسافت اج به راحتی مرورگر پیش فرض خود کنید

در حال حاضر بر هیچ کس پوشیده نیست که مایکروسافت با استفاده از ترفندها و ترفندهای مختلف کاربران را در ویندوز 10 تحت فشار قرار می‌دهد تا به مایکروسافت اج تغییر دهند. دیگر سازندگان مرورگر سال‌ها در مورد این روش صحبت می‌کردند، اما اکنون موزیلا گام بعدی را برداشته و ویژگی‌های ضدربوده شدن در ویندوز 10 را دور زده است تا به کاربرانی که علاقه ای به Edge ندارند اجازه دهد به راحتی مرورگر پیش فرض خود را فایرفاکس قرار دهند.

ماه گذشته، اخباری مبنی بر اینکه مایکروسافت مجموعه‌ای از تغییرات را در ویندوز 11 ایجاد می‌کند منتشر شد که تغییر اکثر مایکروسافت اج را به مرورگر دیگری دشوار می‌کند.

همین مشکل به میزان متفاوت در ویندوز 10 وجود داشته است، شما به راحتی می‌توانید Edge را با یک درخواست از داخل مرورگر پیش فرض کنید، اما برای مرورگرهای دیگر هنوز باید به تنظیمات بروید که در آن جا بار دیگر ویندوز در مورد امنیت و ظاهر برتر Edge تذکر می‌دهد!

این امر باعث ناراحتی سایر سازندگان مرورگر از این وضعیت شده است. اما موزیلا بی سر و صدا روشی را برای کاربران فایرفاکس ایجاد کرده است که از مرورگر فایرفاکس به عنوان پیش فرض استفاده کنند. با شروع از نسخه 91، که ماه گذشته منتشر شد، موزیلا به طور موثری عملکردی را که Edge به عنوان پیش فرض در ویندوز 10 به کار گرفته، مهندسی معکوس کرده است.

اعلان جدیدی که هنگام باز کردن Firefox دریافت می‌کنید در حالی که به صورت پیش فرض تنظیم نشده است، دیگر شما را به بخش Settings نمی‌فرستد. در عوض، این یک مورد با یک کلیک است که محافظت‌های امنیتی تعیین شده توسط مایکروسافت برای جلوگیری از دسترسی بدافزار به تنظیمات پیش فرض را دور می‌زند.

این یک حرکت جسورانه است و ممکن است به زودی در مرورگرهای کروم، اپرا، Brave، Vivaldi و دیگر مرورگرها تکرار شود. 1/3 میلیارد کاربر ویندوز 10 وجود دارد و بسیاری ممکن است عجله ای برای ارتقا به ویندوز 11 نداشته باشند. با این وجود، وقتی تصمیم به ارتقا گرفتند، Edge تقریباً همیشه به عنوان پیش فرض تنظیم می‌شود و تغییر به مرورگر جایگزین دوباره دست و پا گیر می‌شود.