Web Analytics Made Easy - Statcounter

مایکروسافت به پشتیبانی از کورتانا در ویندوز پایان خواهد داد

مایکروسافت همزمان با رونمایی از ابزارهای هوش مصنوعی نظیر کوپایلت، دستیار صوتی کورتانا را از ویندوز کنار می‌گذارد.
خداحافظ کورتانا - پایان کورتانا

مایکروسافت به پشتیبانی از کورتانا در ویندوز پایان می‌دهد. این شرکت می‌گوید که از اواخر سال جاری از کورتانا در ویندوز به عنوان یک برنامه مستقل پشتیبانی نخواهد کرد.

توقف کورتانا در ویندوز چندان عجیب نیست. مایکروسافت اخیرا ابزار هوش مصنوعی ویندوز کوپایلت (Windows Copilot) را معرفی کرد که در تسکبار ویندوز قرار می‌گیرد و از هوش مصنوعی برای کمک به شما در انجام امور روزمره استفاده می‌کند. برخی از این امور شامل خلاصه کردن محتوا، بازنویسی متن، پرسیدن سؤال، تنظیم تنظیمات رایانه شما و … خواهد بود.

کورتانا چه وظایفی داشت؟

مایکروسافت برای اولین بار کورتانا را در سال 2015 به ویندوز 10 آورد که به شما این امکان را می‌داد که یادآور تنظیم کنید، برنامه‌ها را باز کنید و با استفاده از دستورات صوتی سؤال بپرسید. با این حال، در طول سال‌ها، مایکروسافت به تدریج کورتانا را از ویندوز حذف کرده است.

این دستیار دیجیتال با انتشار ویندوز 11 جایگاه برجسته خود را در نوار وظیفه کاربر از دست داد و دیگر در اولین تجربه بوت ظاهر نشد. مایکروسافت همچنین برنامه کورتانا در iOS و اندروید را در سال 2020 تعطیل کرد و به پشتیبانی از کورتانا در هدفون‌های سرفیس و سایر دستگاه‌های خود پایان داد.

مشخص نیست دقیقا چه زمانی مایکروسافت کورتانا را از ویندوز حذف خواهد کرد. اما واضح است که مجموعه رو به رشد ابزارهای هوش مصنوعی مایکروسافت که شامل چت بات بینگ و مایکروسافت 365 کوپایلت نیز می‌شود، اولویت اول را دارد.

با وجود اینکه کورتانا در ویندوز از بین می‌رود، مایکروسافت می‌گوید کورتانا همچنان در برخی از برنامه‌ها از قبیل اوت‌لوک موبایل و مایکروسافت تیمز موبایل در دسترس خواهد بود، البته مشخص نیست که تا چه مدت در این برنامه‌ها حفظ خواهد شد و احتمال کنار گذاشتن کورتانا در آن‌ها نیز دور از ذهن نیست.