Web Analytics Made Easy - Statcounter

مایکروسافت به عرضه کال آو دیوتی برای پلی استیشن ادامه خواهد داد

کال آو دیوتی - کال آف دیوتی - Call of duty - ندای وظیفه

فیل اسپنسر، رئیس ایکس‌باکس، اخیراً قول شفافی را درباره آینده بازی‌های کال آو دیوتی (Call of Duty) روی پلتفرم‌های پلی‌استیشن داده است.

اسپنسر در گفتگو با کانال یوتیوب سم برین، واضح و شفاف متعهد شد که تا زمانی که کنسول پلی استیشن (Play Station) وجود داشته باشد، به انتشار بازی‌های کال آو دیوتی روی آن ادامه دهد.

سازمان رقابت و بازار بریتانیا در حال بررسی قرارداد خرید اکتیوژن است

آینده کال آو دیوتی در پلی‌استیشن به موضوعی بحث‌برانگیز برای رگولاتورهایی مانند سازمان رقابت و بازار بریتانیا (CMA) تبدیل شده است. این سازمان در حال حاضر در حال بررسی دقیق معامله تصاحب ۶۸ میلیارد دلاری ناشر سری کال آو دیوتی یعنی اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) توسط مایکروسافت است.

ایکس باکس - اکتیویژن بلیزارد

مایکروسافت بارها گفته است که به انتشار بازی‌های کال آو دیوتی برای آینده قابل پیش‌بینی ادامه خواهد داد و قبلاً قول داده بود که کال آو دیوتی «حداقل چند سال دیگر» پس از پایان قرارداد فعلی سونی با اکتیویژن بلیزارد روی پلی‌استیشن باقی بماند. با این حال، رگولاتورها این موضوع را مطرح کرده‌اند که اگر قرار است اکتیویژن بلیزارد متعلق به مایکروسافت باشد، دقیقاً چه مدت عرضه این بازی ادامه می‌یابد.

فروش کال آو دیوتی در پلی استیشن ادامه خواهد داشت

در اینجا آخرین نقل قول فیل اسپنسر در مورد این موضوع به طور کامل آمده است:

اسپنسر گفت:«ما کال آو دیوتی را از پلی استیشن نمی‌گیریم … هدف ما این نخواهد بود. تا زمانی که پلی استیشن برای فروش وجود دارد، ما عرضه این بازی را متوقف نمی‌کنیم. قصد ما این است که به فروش آن در پلی‌استیشن ادامه دهیم؛ مشابه کاری که از زمان مالکیت با بازی ماینکرفت انجام داده‌ایم.

ما حتی پلتفرم‌هایی را که مردم می‌توانند با آن ماینکرفت بازی کنند، گسترش داده‌ایم و این برای جامعه ماینکرفت خوب بود؛ ما می‌خواهیم این کار را برای سال‌ها در پلی استیشن تکرار کنیم.»

آیا کال آو دیوتی روی سرویس گیم پس قرار خواهد گرفت؟

یکی دیگر از مسائل مطرح شده از سوی قانون‌گذاران، ایجاد مزیت رقابتی برای مایکروسافت از طریق گنجاندن کال آو دیوتی در سرویس اشتراک گیم پس (Game Pass) است.

اگر این اتفاق رخ بدهد، مایکروسافت همچنان می‌تواند به فروش کال آو دیوتی روی پلی استیشن با قیمت اولیه 70 دلار ادامه داده و آن را بدون هیچ هزینه‌ای به دارندگان ایکس باکس که قبلاً گیم پس دارند، ارائه بدهد. بدین ترتیب عملاً کال آو دیوتی مزیت پررنگی برای کنسول ایکس باکس ایجاد خواهد کرد.

آیا کال آو دیوتی (COD) روی گیم پس اضافه می‌شود

اسپنسر بدون اشاره به نام کال آو دیوتی ادامه داد: «قطعاً بزرگ‌ترین مزیتی که گیمرها که روی کنسول ما سرمایه‌گذاری کرده‌اند، خواهند دید، بازی‌های فوق‌العاده‌ای است که به سرویس گیم پس اضافه می‌شوند. البته قرار نیست که این بازی‌ها را از پلتفرم‌های دیگر جدا کنیم. اما من می‌خواهم گیم پس مکانی عالی برای آن بازی‌ها باشد.»

سال آینده، تکلیف قرارداد اکتیوژن مشخص خواهد شد

در ماه سپتامبر، پلی استیشن و ایکس باکس به دنبال اعلام CMA بریتانیا مبنی بر اینکه تلاش 68 میلیارد دلاری مایکروسافت برای تصاحب اکتیویژن بلیزارد را بررسی خواهد کرد، در مورد آینده کال آو دیوتی واکنش‌هایی را مطرح کردند.

سونی در آن زمان گفت: «دادن اختیار بازی‌های اکتیویژن مانند کال آو دیوتی به مایکروسافت، پیامدهای منفی عمده‌ای خواهد داشت.»

در پاسخ، مایکروسافت پاسخ داد:«با توجه به نقش پررنگ کنسول در بازار گیمینگ، حذف کال آو دیوتی از پلی استیشن برای مایکروسافت منطقی نیست.» این آخرین وعده اسپنسر در حالی است که معامله با بررسی‌های جدی پیش از صدور حکم نهایی از سوی CMA بریتانیا در بهار سال آینده صورت می‌گیرد.