Web Analytics Made Easy - Statcounter
microsoft - coreweave - cooperation - همکاری مایکروسافت و کورویو

مایکروسافت قرارداد ابری چند میلیارددلاری امضا می‌کند تا تقاضای هوش مصنوعی را برآورده کند

مایکروسافت برای پاسخگویی به تقاضای هوش مصنوعی، قراردادی با ارائه‌دهنده تخصصی خدمات ابری CoreWeave امضا کرده است که میلیاردها دلار ارزش آن خواهد بود.
مایکروسافت برای پاسخگویی به تقاضای هوش مصنوعی، قراردادی با ارائه‌دهنده تخصصی خدمات ابری CoreWeave امضا کرده است که میلیاردها دلار ارزش آن خواهد بود.

مایکروسافت که دومین تجارت ابری بزرگ در جهان یعنی مایکروسافت آژور را اداره می‌کند، برای افزایش توان پاسخگویی به نیازهای مشتریان هوش مصنوعی خود، از جمله OpenAI، میلیاردها دلار به یکی از رقبای خود پرداخت خواهد کرد.

CoreWeave یک ارائه دهنده تخصصی ابری است که برای بارهای کاری با پردازش گرافیکی در مقیاس بزرگ ساخته شده است. ارزش این شرکت در اوایل این هفته 200 میلیون دلار افزایش یافت؛ آن هم در حالی که ماه گذشته ارزش آن با افزایش 221 میلیون دلاری به ارزش 2 میلیارد دلار رسیده بود.

شراکت انویدیا و CoreWeave

شرکت CoreWeave از سوی انویدیا امتیازاتی دارد. غول تراشه‌های گرافیکی به این شرکت و سایر ارائه دهندگان ابری کوچکتر مانند لامبدا (Lambda) دسترسی زودتری به آخرین تراشه‌های A100 و H100 می‌دهد؛ به این دلیل که این شرکت‌های کوچک برخلاف مایکروسافت، آمازون و گوگل تراشه‌های خود را توسعه نمی‌دهند.

coreweave - nvidia

از سویی ارائه دهندگان فضای ابری مجبور شده‌اند دسترسی کاربران به هر دو پردازنده گرافیکی هوش مصنوعی انویدیا یعنی A100 و H100 را محدود کنند، چرا که تقاضا از عرضه پیشی گرفته است. انفجار خدمات «هوش مصنوعی مولد» باعثت شده که شرکت‌هایی مانند OpenAI و Stability AI به ده‌ها هزار پردازنده گرافیکی برای آموزش مدل‌های پایه در دوره‌های زمانی طولانی نیاز داشته باشند.

ماه گذشته، گزارش شد که مایکروسافت همچنین در نظر دارد سرورهای هوش مصنوعی را با اوراکل به اشتراک بگذارد، اما ظاهرا هنوز بحث‌ها به توافق منتهی نشده است.

CoreWeave شش مرکز داده دیگر خواهد ساخت

معامله با CoreWeave در حالی انجام می‌شود که این شرکت به سرعت در حال گسترش است. این شرکت قصد دارد تا پایان سال تعداد مراکز داده خود را در ایالات متحده سه برابر کند و به ۹ عدد برساند.