در صورت لغو قرارداد خرید اکتیویژن، مایکروسافت باید 3 میلیارد دلار غرامت بدهد

قرارداد 69 میلیارد دلاری خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت پس از مخالفت رگولاتورهای بریتانیا در اوایل این هفته متوقف شد. پس از این تصمیم، غول فناوری یک تریلیون دلاری بلافاصله موضع گرفت و با تهدید به کاهش سرمایه‌گذاری خود در بریتانیا، دولت این کشور را تحت فشار قرار داد. از آن زمان گفته می‌شود شاید این فشار مایکروسافت منجر به تغییر نظر بریتانیا منجر شود، اگرچه تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که بعید به نظر می‌رسد که مایکروسافت موفق شود.

در حالی که مدیران اکتیویژن بلیزارد اعلام کرده‌اند که به حمایت از تلاش‌های مایکروسافت برای انجام این قرارداد بی‌سابقه ادامه خواهند داد، باید توجه داشت که در صورت شکست این معامله، سازنده سری بازی‌های کال آو دیوتی (Call of Duty) همچنان سود زیادی خواهد برد. در مصاحبه‌ای با CNBC، از رئیس این شرکت بابی کوتیک در مورد غرامت فسخ 3 میلیارد دلاری سؤال شد، که او از رد آن خودداری کرد، که نشان می‌دهد اکتیویژن حتی در صورت شکست این معامله، آماده به جیب زدن این رقم هنگفت است.

کوتیک اعتراف کرد که اگر این قرارداد به هم بخورد، سهامداران همچنان سهام با ارزش‌تری خواهند داشت. او گفت:«اگر این کار انجام نشود، فکر می‌کنم تا پایان سال، ما چیزی حدود 18 میلیارد دلار پول نقد خواهیم داشت و من فکر می‌کنم اگر به تاریخ 30 ساله ما نگاه کنید، ما سرمایه خود را به خوبی به نفع سهامداران به کار گرفته‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد. مقدار زیادی منابع نقدی برای گردش وجود دارد.»

بدیهی است که همه این‌ها به توجیه استراتژی زمین سوخته‌ای که مایکروسافت در قبال تصمیم بریتانیا گرفته است، کمک می‌کند؛ زیرا نه تنها باید 3 میلیارد دلار برای عدم موفقیت در نهایی‌کردن قرارداد غرامت دهد، بلکه پس از بیش از یک سال تلاش برای انجام معامله کاملاً دست خالی از میدان خواهد رفت.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما