Web Analytics Made Easy - Statcounter

مایکروسافت تراشه‌های هوش مصنوعی اختصاصی می‌سازد

رقابت شرکت‌های فناوری در هوش مصنوعی ادامه دارد و طبق گزارش‌ها مایکروسافت برای کاهش اتکای خود به انویدیا، روند ساخت تراشه‌ سرور هوش مصنوعی را سرعت بخشیده است.

طبق گزارش‌ها، مایکروسافت در حال کار بر روی تراشه‌های هوش مصنوعی خود است که می‌توانند برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ (LLM) و اجتناب از اتکای پرهزینه به محصولات انویدیا استفاده شوند. طبق گزارش The Information مایکروسافت از سال 2019 به طور مخفیانه این تراشه‌ها را توسعه می‌دهد و برخی از کارمندان مایکروسافت و OpenAI به آن‌ها دسترسی دارند تا عملکرد آن‌ها را برای آخرین مدل‌های زبان بزرگ مانند GPT-4 آزمایش کنند.

انویدیا در حال حاضر تامین‌کننده کلیدی تراشه گرافیکی در مراکز داده هوش مصنوعی است، تا حدی که شرکت‌ها برای خرید این تراشه‌ها از انویدیا رقابت می‌کنند و تخمین‌ها حاکی از آن است که OpenAI برای تجاری‌سازی ChatGPT به بیش از 30000 پردازنده گرافیکی A100 Nvidia نیاز دارد. جدیدترین پردازنده‌های گرافیکی H100 انویدیا با قیمت بیش از 40000 دلار در eBay به فروش می‌رسند که نشان‌دهنده سطح تقاضا برای تراشه‌هایی است که می‌توانند به استقرار نرم‌افزار هوش مصنوعی کمک کنند.

در حالی که انویدیا در تلاش است تا بیشترین تعداد ممکن را برای پاسخگویی به تقاضا بسازد، طبق گزارش ها، مایکروسافت به دنبال محصول اختصاصی خود بوده و امیدوار است بتواند در هزینه‌های خود در زمینه هوش مصنوعی صرفه‌جویی کند. طبق گزارش ها، مایکروسافت کار خود را بر روی پروژه‌ای با اسم رمز آتنا برای ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی تسریع کرده است. در حالی که مشخص نیست که آیا مایکروسافت این تراشه‌ها را در دسترس مشتریان ابری مایکروسافت آژور قرار خواهد داد یا خیر؟

طبق پیش‌بینی‌ها غول فناوری در نظر دارد تا تراشه‌های هوش مصنوعی خود را در اوایل سال آینده به طور گسترده‌تری در محصولات مایکروسافت و OpenAI در دسترس قرار دهد. همچنین گزارش شده است که مایکروسافت یک نقشه راه برای تراشه‌ها دارد که شامل چندین نسل از این محصولات پیشرفته خواهد بود.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما