Web Analytics Made Easy - Statcounter

مایکروسافت تاریخ پایان پشتیبانی از ویندوز 8.1 را اعلام کرد

مایکروسافت با ارسال اعلان‌هایی به کاربران تاریخ پایان پشتیبانی از ویندوز نسخه 8.1 را یادآوری می‌کند.
مایکروسافت ویندوز 8.1

به زودی مایکروسافت با ارسال پیام‌هایی به کاربران ویندوز 8.1 اعلام خواهد کرد که پشتیبانی این محصول در 10 ژانویه 2023 به پایان می‌رسد. این غول نرم افزاری از ماه آینده ارسال اعلان‌ها را به دستگاه های ویندوز 8.1 موجود آغاز خواهد کرد.

پیام‌ها مشابه اعلان‌هایی هستند که مایکروسافت در گذشته برای یادآوری پایان پشتیبانی به کاربران ویندوز 7 استفاده می‌کرد. مایکروسافت در اصل از ویندوز 8 در سال 2016 قطع پشتیبانی کرد، اما به‌روزرسانی ویندوز 8.1 تا ژانویه 2023 ادامه پیدا می‌کند. مایکروسافت از این تاریخ به‌روزرسانی برنامه امنیتی توسعه‌یافته (ESU) را برای ویندوز 8.1 ارائه نخواهد کرد، بنابراین کسب‌وکارها نمی‌توانند وصله‌های امنیتی را خریداری کنند. پس یا باید به نسخه‌های جدیدتر ویندوز به‌روزرسانی کنند یا خطر اجرای نرم‌افزار بدون به‌روزرسانی امنیتی را قبول کنند.

استارت ویندوز 8.1

پایان دوره ناموفق ویندوز 8

ویندوز 8.1 تا حد زیادی یک راهکار بزرگ برای استقبال از ویندوز 8 بود. ویندوز 8 چشم انداز با محوریت دستگاه‌های تاچ را برای آینده مایکروسافت معرفی کرد، اما ظاهر سنتی و دکمه استارت را به شکل تندی کنار گذاشت و بسیاری از کاربران آن را قبول نکردند. این سیستم عامل mobile-first با آنچه کاربران می‌خواستند مطابقت نداشت و ویندوز 8.1 دکمه استارت را با اعتراف مایکروسافت مبنی بر اشکال کار بازگرداند.

علیرغم پیشرفت‌های به‌روزرسانی ویندوز 8.1، مایکروسافت و بسیاری از مشتریان آن مشتاق فراموشی دوران ویندوز 8 خواهند بود. مایکروسافت در مواجهه با رقابت آیپد تلاش کرد ویندوز را مدرن کند و در عوض بسیاری از مشتریان وفادار خود را دور کرد. ویندوز 10 در سال 2015 معرفی شد و بسیاری از تغییرات جسورانه ویندوز 8 را کنار گذاشت و سال گذشته ویندوز 11 با حذف المان‌های شبیه به ویندوزفون از منوی استارت و بازیابی بسیاری از حالات سنتی که برای چندین دهه در ویندوز وجود داشته‌اند، در زمینه سنت‌گرایی از ویندوز 10 هم فراتر رفته است.

لپ تاپی با ویندوز 8.1

بسیاری از سیستم‌های ویندوز 8.1 توان اجرای ویندوز 11 را ندارند

کاربران ویندوز 8.1 اکنون باید تصمیم بگیرند که آیا سیستم عامل خود را ارتقا دهند یا یک رایانه شخصی جدید بخرند. مایکروسافت اذعان می‌کند که اکثر دستگاه های ویندوز 8.1 به دلیل پیش‌نیازهای سختگیرانه CPU، از ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کنند. مایکروسافت در یک یادداشت پشتیبانی توضیح می‌دهد: «اکثر دستگاه‌های ویندوز 8.1 یا ویندوز 8 شرایط سخت‌افزاری برای ارتقا به ویندوز 11 را برآورده نمی‌کنند، به‌عنوان جایگزین، رایانه‌های شخصی سازگار با ویندوز 8 و 8.1 را می‌توان با خرید و نصب نسخه کامل نرم‌افزار به ویندوز 10 ارتقا داد.»

این امر باعث می‌شود که ویندوز 10 به‌عنوان مسیر احتمالی به‌روزرسانی باقی بماند که تا 14 اکتبر 2025 پشتیبانی می‌شود. دستگاه‌های ویندوز 8.1 در 10 ژانویه 2023 کار خود را متوقف نمی‌کنند، اما بدون به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و اصلاحات امنیتی، ادامه اجرای آن یک ریسک بزرگ است. سایت پشتیبانی مایکروسافت دارای مجموعه‌ای از پرسش‌های متداول و مقالات است که به کاربران ویندوز 8.1 کمک می‌کند تا فایل‌ها را به یک سیستم‌عامل جدید ارتقا یا به یک دستگاه دیگر انتقال دهند.