Web Analytics Made Easy - Statcounter

مرورگر اج و موتور جستجوی بینگ به هوش مصنوعی مجهز شدند

مایکروسافت روز سه‌شنبه نسخه جدیدی از موتور جستجوی بینگ را معرفی کرد که با مدل هوش مصنوعی جدید OpenAI که قدرتمندتر از ChatGPT است و به طور خاص برای جستجوی وب آموزش دیده است.

ساتیا نادلا، رئیس و مدیر عامل مایکروسافت امروز در یک رویداد مطبوعاتی ردموند گفت: « اساساً هوش مصنوعی هر نرم‌افزاری را تغییر خواهد داد؛ این امر ابتدا از بزرگترین دسته نرم‌افزارها، یعنی موتور جستجو شروع می‌شود.

امروز، بینگ و مرورگر اج را با ربات چت هوش مصنوعی راه‌اندازی می‌کنیم تا به مردم کمک کنیم که از جستجو و وب استفاده‌های بیشتری کنند.»

چگونه از هوش مصنوعی بینگ استفاده کنیم؟

شما نیز می‌توانید با «پیوستن به فهرست انتظار» در صفحه بینگ جدید، درخواست دسترسی به موتور جستجوی وب بینگ جدید مبتنی بر هوش مصنوعی ثبت کنید. (البته این قابلیت فعلا برای برخی از کاربران و کشورهای محدودی در دسترس است)

هنگامی که به بالای لیست انتظار رسیدید و پذیرفته شدید، ایمیلی دریافت خواهید کرد که نشان می‌دهد اکنون حساب کاربری مایکروسافت شما می‌تواند به بینگ جدید دسترسی داشته باشد.

سپس می‌توانید از طریق باکس جستجوی استاندارد شروع به استفاده از آن کنید. موتور جدید بینگ همچنین از طریق تجربه چت در دسترس خواهد بود که در بالای رابط کاربری جستجو قابل مشاهده است.

مایکروسافت توضیح می‌دهد: «بینگ محتوای مرتبط را در سراسر وب جستجو می‌کند و سپس آنچه را که پیدا می‌کند خلاصه می‌کند تا پاسخ مفیدی ایجاد کند. در نهایت منابع خود را نیز ذکر می‌کند، بنابراین می‌توانید لینک‌هایی را به محتوای وب که به آن ارجاع می‌دهد ببینید.»

ممکن است پاسخ‌های هوش مصنوعی بینگ صحیح نباشند

با این حال، این شرکت هشدار می دهد که «بینگ با توجه به محتوای وب گاهی اوقات اطلاعاتی اشتباه ارائه می‌دهد و ممکن است پاسخ‌هایی را ببینید که قانع‌کننده به نظر می‌رسند، اما ناقص، نادرست یا نامناسب هستند. از قدرت قضاوت خود استفاده کنید و قبل از تصمیم‌گیری یا اقدام بر اساس پاسخ‌های بینگ، خودتان موضوع را تحلیل کنید.»

مرورگر اج هم به قابلیت‌های هوش مصنوعی مجهز می‌شود

مرورگر جدید Edge نیز دو ویژگی جدید به نام‌های Chat و Compose را در نوار کناری خود در دسترس کاربران قرار می‌دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد به ترتیب محتویات صفحه بارگذاری‌شده فعلی را خلاصه کنند یا براساس یک درخواست محتوا تولید کنند.

این ویژگی در حال حاضر تنها برای کاربران کانال توسعه‌دهندگان مایکروسافت اج است و با کلیک بر روی لوگوی بینگ در بالای نوار کناری قابل دسترسی است.

برخی از نمونه سوال‌های پرسیده شده از هوش مصنوعی بینگ

برای کسانی که هنوز نمی‌توانند به پیش نمایش دسترسی داشته باشند، مایکروسافت نتایج پرس‌و‌جوهای زیر (به زبان انگلیسی) را به اشتراک گذاشته است تا ببینید موتور جستجوی جدید مبتنی بر هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند. برای مشاهده نتایج بر روی لینک هر کدام کلیک کنید:

به عنوان مثال، اگر از بینگ بخواهید یک منوی 3 دوره‌ای را پیشنهاد کند، منویی با استفاده از دستورالعمل‌های فهرست جستجو ایجاد می‌کند. هنگام ایجاد پاسخ چت هوش مصنوعی، هر مورد منبع به منبع اصلی پیوند داده می‌شود.

مایکروسافت همچنین از مدل هوش مصنوعی برای رتبه‌بندی نتایج بینگ استفاده می‌کند، که به گفته این شرکت، منجر به بزرگ‌ترین جهش در دو دهه اخیر شده است و جستجوها را مرتبط‌تر و دقیق‌تر می‌کند. موتور جستجوی جدید بینگ از امروز برای برخی از کاربران در دسترس است. برای آزمایش مرورگر وب اج با ادغام بینگ جدید، می‌توانید نسخه توسعه‌دهندگان مایکروسافت اج را دانلود و نصب کنید.

گوگل به تجهیز بینگ به ChatGPT واکنش نشان داد

گوگل نیز در واکنش به تجهیز بینگ به هوش مصنوعی از ربات هوش مصنوعی خود Google Bard رونمایی کرد که از مدل LaMDA قدرت گرفته است. البته اقدام گوگل در حال حاضر در حد معرفی این قابلیت بوده و فعلا کاربران به Bard دسترسی ندارند. بنابراین مایکروسافت در این زمینه گوی رقابت را از برترین موتور جستجوی جهان ربوده است.