Web Analytics Made Easy - Statcounter
micro data center - server room

مرکز داده میکرو یا اتاق سرور سنتی: کدام یک برای شما مناسب است؟

هر کسب‌وکاری منحصر به فرد است و مشتریان، چالش‌ها و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند. در نتیجه، نحوه تنظیم سخت‌افزار و نرم‌افزار هر شرکتی، باید منعکس کننده این موارد باشد. کسب‌وکارها در مورد ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها انتخاب‌های جایگزین زیادی دارند: ابر، مرکز داده، اتاق سرور داخلی، مرکز داده میکرو، مرکز داده کانتینری، یا حتی راه‌اندازی ترکیبی از دو یا چند مورد از آن‌ها.

بسیاری از کسب‌وکارها به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند همه داده‌های خود (یا حداقل برخی از آن‌ها) را در محل ذخیره کنند. هنگامی که داده‌های شما در دفتر شما باشد، کنترل کاملی بر روی سخت‌افزار و نرم‌افزار دارید. بسیاری از مدیران می‌خواهند بدانند که تجهیزات آن‌ها دقیقا چگونه کار می‌کنند. اگر این موضوع را برون‌سپاری کنید، کنترل خود بر روی این موارد را از دست خواهید داد.

برخی از شرکت‌ها نیز چون برای کارکردن سیستم‌ها یا ماشین‌آلات خود به تأخیر بسیار کم نیاز دارند، ذخیره‌سازی اطلاعات در محل را انتخاب می‌کنند. وقتی داده‌های شما در جایی که به کار گرفته شده، ذخیره و پردازش شود، تاخیر کمتر و عملکرد سریع‌تری را تجربه خواهید کرد.

در سال‌های اخیر مراکز‌داده میکرو به گزینه‌ای جذاب برای شرکت‌هایی که خواهان کنترل یک راه حل داخلی هستند، اما می‌خواهند هزینه های خود را کاهش دهند و چابکی خود را بهبود بخشند، تبدیل شده‌اند. وقتی صحبت از انتخاب بین یک اتاق سرور سنتی داخلی و یک مرکز داده میکرو می شود، این که کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است، به شرایط و اولویت های شما بستگی دارد.

در ادامه به عوامل مختلفی که باید در نظر گرفته شوند خواهیم پرداخت.

فضای فیزیکی

اتاق‌های سرور اولیه، فضای ارزشمند املاک و مستغلات کسب‌وکارها را اشغال می‌کنند. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها ابتدا شروع به استفاده از یک رک برای سرورهای خود می‌کنند، اغلب با گذشت زمان آن، یک رک به یک اتاق کامل یا حتی یک طبقه کامل تبدیل می‌شود. همچنین باید برای توان اضافی و حفظ دمای ایده‌آل و تهویه مطبوع فضا تعبیه شود.

اگر در تلاش هستید که همه چیز را در دفتر خود جا دهید، به خصوص اگر کسب و کار شما، مانند بسیاری دیگر، از زمان شروع همه گیری کووید-19 کوچک شده است، یک مرکز داده میکرو می‌تواند راهکار مناسبی برای شما باشد. آن‌ها ردپای بسیار کوچکتری دارند، عموماً به اندازه یک یخچال معمولی و نیازی به محیطی خاص ندارند.

یک مرکز داده میکرو فضای کمی اشغال می‌کند

سرعت

ایجاد اتاق سرور فرآیند پیچیده‌ای است که به تکنسین‌های متخصص زیادی نیاز دارد. از برنامه‌ریزی تا ساخت، به راحتی می‌تواند ماه‌ها طول بکشد. شما باید رک‌ها، برق، سیم‌کشی شبکه، امنیت و واحدهای خنک‌کننده را راه‌اندازی کنید و همچنین از کنترل دما و تجهیزات اطفاء حریق اطمینان حاصل کنید. استقرار اتاق سرور از یک شرکت متوسط ​​زمان و منابع قابل توجهی می‌گیرد.

بسیاری از کسب و کارها وقت اضافی ندارند. اگر نیاز به جابجایی فوری دارید، یا اگر اتاق سرور شما از کار افتاده است، باید به سرعت یک راه‌حل جایگزین پیدا کنید تا زمان خارج از دسترس بودن را به حداقل برسانید. در این مورد بهتر است یک مرکز داده میکرو را در نظر بگیرید. بسیاری از تولیدکنندگان مراکز داده میکرو تقریباً راه‌حل‌های plug-and-play ارائه می‌کنند که می‌توانند در عرض چند هفته برای شما ارسال شده و سپس در عرض چند ساعت راه‌اندازی شوند.

راه‌اندازی مرکز داده میکرو ساده‌تر است

هزینه راه‌اندازی و نگهداری

ساخت، اجرا و نگهداری اتاق‌های سرور بسیار هزینه‌بر است. علاوه بر هزینه‌های بالای راه‌اندازی، هزینه‌های جاری مداوم نیز وجود دارد که عمدتاً شامل سرمایش و نگهداری است.

مراکز داده میکرو برای استقرار و نگهداری هزینه کمتری دارند. طراحی‌های استاندارد شده آن‌ها تعمیر و نگهداری آسان را ارائه می‌دهد و در مقایسه با استقرار اتاق سرور هزینه کمتری دارد. آن‌ها همچنین در هزینه‌های آب و برق در مقایسه با راه‌حل‌های سنتی در محل صرفه‌جویی می‌کنند. علاوه بر این به انرژی بسیار کمتری برای خنک نگه داشتن نیاز دارند و تعویض قطعات بسیار ساده تر از تنظیمات معمولی است.

مسائل زیست‌محیطی و رد پای کربن

در کنار قبوض بالای انرژی، اتاق‌های سرور اولیه برای محیط زیست هزینه دارند. انرژی لازم برای حفظ یک اتاق در دمای مطلوب می‌تواند به طور جدی استراتژی پایداری یک شرکت را مختل کند.

ردپای کربن بالا می تواند به شهرت برند آسیب برساند. بیشتر مصرف کنندگان نگران تأثیر خریدهای خود بر محیط زیست هستند و مایلند به روش‌های دوستدار محیط زیست روی بیاورند. تغییر اقلیم و پایداری به عوامل سیاسی تبدیل شده‌اند که نقش فزاینده‌ای در مدیریت کسب‌وکار ایفا می‌کنند. فشار روزافزون بر شرکت‌ها برای محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای و انجام اقداماتی برای سازگاری با محیط‌زیست بیشتر می‌شود.

از آنجایی که مراکز داده میکرو انرژی کمتری مصرف می کنند، انتشار کربن را نیز کاهش می‌دهند.

امنیت

امنیت امروزه یکی از دغدغه‌های مهم کسب‌وکارها است. با اطمینان از اینکه فقط کارکنان می‌توانند به مرکز داده شما دسترسی داشته باشند، می‌توانید آرامش بیشتری داشته باشید که تجهیزات شما در دسترس اشخاص قابل اعتماد است. اگر اتاقی را به اتاق سرور تبدیل کرده اید، باید مطمئن شوید که کنترل دسترسی را تنظیم کرده‌اید تا از ورود پرسنل غیرمجاز جلوگیری کنید.

از آنجایی که مراکز داده میکرو کاملاً مستقل هستند، به طور کلی نظارت بر دسترسی آسان‌تر است. به علاوه، در بسیاری از موارد آن‌ها قبلاً ویژگی‌های امنیتی داخلی را ارائه می‌دهند.

میکرو دیتاسنتر
یک مرکز داده میکرو مخصوص کاربری نظامی

مقیاس‌پذیری

ارتقاء و مقیاس‌پذیری یک اتاق سرور مستلزم الزامات قابل توجهی است که فقط شامل پول نمی‌شود. یا این الزامات باید رعایت شود یا باید از همان ابتدا اتاقی به اندازه کافی بزرگ برنامه‌ریزی کرد که برای نیازهای آینده مناسب باشد، چیزی که شرکت‌های زیادی بودجه یا فضای لازم برای برآورده کردن آن را ندارند.

مراکز داده میکرو ماژولار هستند، به این معنی که می‌توانید در صورت لزوم به آن‌ها اضافه کنید. خیلی ساده آن‌ها در کنار نیازهای تجاری شما رشد می‌کنند. اگر بودجه شما محدود است، می‌توانید فقط یک مرکز داده میکرو بخرید و اگر زمانی به فضای ذخیره‌سازی اضافی نیاز داشتید، تعداد بیشتری اضافه کنید.

تاکنون، ما بیشتر به مواردی اشاره کرده‌ایم که مراکز داده میکرو یک انتخاب ارجح هستند. اما چه زمانی اتاق سرور گزینه بهتری است؟

تعداد رک‌ها

اگر به بیش از شش تا هشت رک در یک مکان نیاز دارید، مراکز داده میکرو راه‌حل مناسبی نیستند و بهتر است یک اتاق سرور سنتی بسازید.

اتاق سرور موجود

اگر قبلاً یک اتاق سرور دارید و به خوبی کار می کند، طبیعتاً بهتر است آن را در حال اجرا نگه دارید! انتقال داده‌ها و سرورها زمان بر و پرهزینه است، بنابراین اکثر کسب و کارها نباید تنظیمات IT خود را تغییر دهند مگر اینکه کاملاً مجبور باشند.

کندانسور خارجی

در اکثر مراکز داده میکرو، باید یک کندانسور خارجی در بیرون ساختمان خود نصب کنید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد (شاید لازم باشد با صاحبان ساختمان بررسی کنید)، اتاق سرور گزینه بهتری برای شماست.

داده‌های کم‌ارزش

اگر زیرساخت فناوری اطلاعات شما خیلی ارزشمند نیست و از حفاظت در برابر آتش، امنیت، خنک کننده اضافی و غیره خیلی اذیت نمی‌شوید، احتمالاً می‌توانید با یک راه اندازی ساده مانند قرار دادن چند سرور در یک رک، از پس آن بربیایید. اگر کسب و کار جدیدی دارید یا چه در حال نقل مکان به محل جدید هستید، مطمئن شوید که همه این عوامل را قبل از انتخاب بهترین راهکار برای زیرساخت آی تی شرکت خود در نظر گرفته‌اید.