Web Analytics Made Easy - Statcounter
Data center computing

فوجیتسو و NEC قصد دارند با فناوری‌های جدید، مصرف انرژی مراکز داده را تا 40 درصد کاهش دهند

7 شرکت ژاپنی به منظور طراحی و متریال جدید برای ساخت تراشه‌های کم‌مصرف همکاری خواهند کرد
7 شرکت ژاپنی به منظور طراحی و متریال جدید برای ساخت تراشه‌های کم‌مصرف همکاری خواهند کرد

گروهی از شرکت‌های ژاپنی با هدف کاهش 40 درصدی مصرف برق مرکز داده تا پایان مارس 2031، قصد توسعه فناوری‌های کاهش مصرف سرورها را دارند.

این هفت شرکت شامل فوجیتسو و NEC (از بزرگترین توسعه‌دهندگان پردازنده ژاپن) و Kioxia، سازنده تراشه‌های حافظه هستند. Kyocera که سازنده محصولاتی از قبیل ماژول‌های ارتباطی است، نیز در این زمینه نقش خواهد داشت.

این تلاش از این رو صورت می‌گیرد که مراکز داده به عنوان زیرساخت‌های بنیادین اقتصاد دیجیتال، سال به سال مقادیر بیشتری برق مصرف می‌کنند و این موضوع برخی کشورها را وادار می‌کند تا ساخت و ساز مراکز داده را کنترل کنند. طبق یک تخمین، مصرف انرژی مراکز داده در جهان با ادامه سطوح عملکرد فعلی در 10 سال آینده حدود 15 برابر خواهد شد.

سنگاپور، قطب آسیایی مراکز داده، برنامه‌هایی را برای محدود کردن مراکز جدید بر اساس تأثیرات زیست‌محیطی آن‌ها نشان داده است.

کاهش مصرف برق سرورها، هدف اصلی ژاپنی‌ها

سرورها جزء اصلی مراکز داده هستند. دستگاه‌های نیمه هادی (پردازنده‌ها و تراشه‌های حافظه مانند DRAM) بیشترین مصرف انرژی سرورها را به خود اختصاص می‌دهند.

شرکت‌های ژاپنی با چالش کاهش تقاضای انرژی خود از زوایای مختلف از جمله طراحی تراشه‌ها و متریال به کار رفته در ساخت، مقابله خواهند کرد.

فوجیتسو به دنبال توسعه پردازنده‌هایی است که با استفاده از قدرتی برابر با طراحی‌های موجود، عملکردی 10 برابری داشته باشند. NEC روی شتاب‌دهنده‌هایی کار خواهد کرد که به محاسبات زیادی که برای هوش مصنوعی و سایر برنامه‌ها نیاز است، کمک می‌کنند.

در فناوری ذخیره‌سازی، Zeon بر توسعه متریال موردنیاز تمرکز خواهد کرد. این شرکت با نانولوله‌های کربنی کار می‌کند، ماده‌ای با رسانایی الکتریکی بالا که اساس NRAM، یک تراشه حافظه نوظهور را تشکیل می‌دهد. NRAM می‌تواند به سرعتی مشابه DRAM اصلی دست یابد و در عین حال از انرژی کمتری استفاده کند.

Kyocera و سایر شرکت‌ها دستگاه‌هایی را برای اتصال سرورها به ارتباطات فیبر نوری خارجی توسعه خواهند داد. بسیاری از فناوری‌هایی که شرکت‌های ژاپنی به دنبال توسعه آن هستند، در جهت جایگزینی سیگنال‌های الکتریکی با نور هستند، زمینه‌ای که به عنوان یکپارچه‌سازی الکترونیک نوری شناخته می‌شود که در آن ژاپن نقش پیشرو را ایفا کرده است.

Fujitsu، NEC، AIO Core، Fujitsu Optical Components، Kyocera و Kioxia قصد دارند تا سال مالی 2028 فناوری‌های مرتبط با سرور را در حوزه‌های تجاری مربوطه خود توسعه دهند. Zeon سال مالی 2030 را هدف‌گذاری کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی تجهیزات مربوط به مراکز داده طی پنج سال آینده به طور متوسط ​​5 درصد در سال رشد کند.