Web Analytics Made Easy - Statcounter

معرفی یونیت سرمایش مایع شرکت ورتیو با نام XDU

یونیت کولینگ دیتاسنتر (مرکز داده) ورتیو XDU

گروه تجاری ورتیو ارائه دهنده پرآوازه تجهیزات و خدمات مراکز داده، اخیراً یک یونیت خنک‌کننده مایع با نام XDU را به روانه بازار کرده است.

یونیت خنک‌کننده Liebert XDU که در سال 2019 در ایالات متحده معرفی شد، امکان استفاده از تکنیک‌هایی از جمله سرمایش مایع مستقیم تراشه را در مراکز داده دارای تهویه مطبوع فراهم می‌کند. این محصول اکنون در اروپا، خاورمیانه و آفریقا نیز در دسترس است.

این یونیت سرمایش برای مراکز داده پرتراکم مناسب خواهد بود

XDU به گونه‌ای طراحی شده است که در مصرف آب کارآمد باشد و از مراکز داده دارای تراکم بالا پشتیبانی کند مخصوصاً مراکزی که  برنامه‌هایی مانند تجزیه و تحلیل و یادگیری ماشین را اجرا می‌کنند. این محصول در سه ظرفیت موجود است: مدل 60 کیلووات، مدل 450 کیلووات و مدل 1368 کیلووات.

این سیستم خنک‌کننده را می‌توان در میان رک‌های مرکز داده به صورت in-row یا در محیط اتاق قرار داد. بدین ترتیب با این یونیت‌ها می‌توان سرورها را در طراحی‌های رایج مرکز داده با مایع خنک کرد و معضلات سرمایشی رک‌های با تراکم بالا را بدون ساخت مراکز داده جدید برطرف کرد.

نحوه کارکرد این سیستم بدین گونه است که XDU آب خنک را در محیط رک‌ها به گردش در می‌آورد و سپس گرمای آب گرم را به محیط دیگری منتقل می‌کند. این گرما را می‌توان با دمای هوا از بین برد یا از آن برای گرم کردن دفاتر، خانه‌ها یا مزارع مجاور استفاده کرد.

یونیت کولینگ دیتاسنتر ورتیو XDU

سرمایش تهویه مطبوع برای مراکز داده آینده کافی نیست

روبرتو فلیسی، مدیر ارشد بخش مدیریت حرارتی ورتیو درباره عرضه این محصول می‌گوید: «توسعه کاربردهای رایانشی نیازمند کارایی بالا (HPC) مانند هوش مصنوعی و واقعیت افزوده در همان زمان که مراکز داده در تلاش برای کاهش مصرف انرژی خود هستند، محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. بسیاری از ارائه دهندگان کولوکیشن که به طور سنتی بر خنک کننده هوا تکیه می‌کردند، اکنون پردازنده‌هایی با قدرت بالاتر را میزبانی می کنند که به راهکارهای مدیریت حرارت کارآمدتری مانند خنک‌کننده مایع نیاز دارند.»

جان سامرز، رئیس بخش مراکز داده در مؤسسه تحقیقاتی سوئد (RISE) نیز از همکاری با ورتیو سخن گفت: «خنک‌کننده مایع یک فناوری جدید نیست، اما ما اکنون یک فرصت واقعی در بازار برای راه‌اندازی راهکارهای مدیریت حرارتی نوآورانه‌تر می‌بینیم. Liebert XDU این امکان را برای مشتریان ورتیو فراهم می‌کند تا خنک‌کننده مایع در سطح رک را به کار بگیرند و از مزایای زیست‌محیطی آن بهره‌مند شوند.

ما مشتاقانه منتظریم تا از نقشه راه تحقیق و توسعه این فناوری حمایت کنیم و مزایای فنی آن‌ها را با تجزیه و تحلیل دقیق و قابلیت‌های آزمایش RISE به عنوان بخشی از تحقیقات خود ترکیب کنیم. این همکاری، یک درک فنی عمیق‌تر از رویکردهای موثر برای صنعت مرکز داده به ارمغان می‌آورد.»