Web Analytics Made Easy - Statcounter

معرفی مرکز داده سبز ماژولار با سوخت هیدروژنی

استارتاپ ECL با ماژول‌های مرکز داده هیدروژنی، نوید ساخت مراکز داده کاملاً سبز را می‌دهد
ECL

استارت‌آپ ECL چند طرح بزرگ خود را علنی کرد که یکی از آن‌ها مراکز داده ماژولار هیدروژنی است که از شبکه برق و آب‌رسانی منطقه‌ای استفاده نمی‌کنند.

این شرکت به جای استفاده از توان شبکه برق، برق مورد نیاز ماژول‌های مراکز داده خود با استفاده از سلول‌های سوختی هیدروژنی تولید می‌کند. تنها محصول جانبی آب یا به صورت مایع یا بخار است که برای خنک کردن استفاده می‌شود و باقیمانده آن به محیط محلی بازگردانده می‌شود. یووال باچار، بنیانگذار و مدیر عامل ECL، که پیش از این به طراحی مراکز داده فیسبوک و لینکدین کمک کرده بود، در این باره گفت: «با این طرح می‌توانیم حتی بخشی از آبی را که تولید می‌کنیم به جامعه برسانیم.»

مدیرعامل شرکت ECL

کمک به فناوری‌های سبز برای مراکز داده کوچک

او گفت: «در حال حاضر دو دسته از مراکز داده وجود دارد، یکی مراکز داده بزرگ‌مقیاس و دیگری مراکز داده محلی. مراکز داده محلی که در بیشتر موارد، واقعاً پایین‌تر از مراکز داده بزرگ هستند. با این حال ما به مشتریان کوچکتر این امکان را می‌دهیم که تجربه تأمین توان هیدروژنی را داشته باشند، چیزی که امروز در دسترس آن‌ها نیست.»

این شرکت در حال ساخت اولین مرکز داده با انرژی هیدروژنی خود در ایالت کالیفرنیا است که قرار است در سه ماهه دوم سال جاری آنلاین شود.

معماری ماژولار ECLBlock

طراحی مرکز داده ECL ماژولار است و از بلوک‌های ECL ساخته شده است که توان و سرمایش را کنترل می‌کنند. هر بلوک می‌تواند تا 24 رک سرور با حداکثر توان 50 کیلووات در هر رک را با استفاده از سیستم تبادل حرارتی درب پشت (سرمایش RDHx) پشتیبانی کند.

باچار گفت حداکثر ظرفیت این بلوک‌های ECL، 50 کیلووات در هر رک است که برای اکثر موارد استفاده از سرور، حتی برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی که تشنه انرژی هستند، کاملاً کافی است.

مشتریان می‌توانند رک‌های پرقدرت و رک‌های کم‌مصرف را بدون نیاز به ایجاد تعادل توان در بین آن‌ها استفاده کنند. این شرکت می‌گوید تعدیل مصرف توسط هوش مصنوعی مدیریت می‌شود.

این شرکت می‌گوید انتظار دارد مرکز داده‌اش امتیاز 1/05 را برای اثربخشی مصرف انرژی (PUE) دریافت کند، یعنی نسبت کل انرژی مصرف‌شده توسط یک مرکز داده به کل انرژی مصرف‌شده توسط تجهیزات فناوری اطلاعات که در آن کار می‌کنند. اکثر مراکز داده سنتی دارای میانگین PUE  حدود 1/5 هستند.

یکی دیگر از قابلیت‌های این طراحی ماژولار، استفاده از 24 بلوک ECL برای ساختن یک مرکز داده بزرگ یا تقسیم بلوک ها به 24 امکانات مستقل یا هر ترکیبی در بین آن‌ها است.

مرکزداده به عنوان یک سرویس (DCaaS)

ECL همچنین قصد دارد خدمت مرکز داده به عنوان یک سرویس (data-center-as-a-service) ارائه دهد، به این صورت که یک مرکز داده برای مشتری ایجاد می‌کند و آن را بر اساس مصرف راه‌اندازی می‌کند. باچار گفت: «ما در واقع مکان را شناسایی می‌کنیم، مجوزها را می‌گیریم، سازه‌ها را می‌سازیم و آن را برای مشتری می‌آوریم. مدل پرداخت مشابه با تسهیلات کولوکیشن است. بنابراین مشتریان اجاره پرداخت می‌کنند و هزینه انرژی را نیز می‌پردازند.»

از آنجایی که این تاسیسات از شبکه برق خارج است، امکان استفاده در لبه‌ها (Edge) نیز کاندیدایی برای استفاده از فناوری انرژی هیدروژنی ECL هستند. او گفت: «کاری که ما در اینجا می‌خواهیم انجام دهیم این است که بگوییم: همه می‌توانند به فناوری دسترسی داشته باشند و حتی در مواردی بهتر از آن چیزی که هایپراسکیلرها دارند.»